Magiczne Strąki Grochu: Powody, Dlaczego Nigdy Nie Powinniśmy Ich Wyrzucać

Strąki grochu: dlaczego nie należy ich wyrzucać

Strąki grochu: dlaczego nie należy ich wyrzucać

Co jest takiego dobrego w strąkach grochu, poza ich świeżym, słodkim smakiem? Kto z nas nie lubi chrupać czegoś smacznego podczas oglądania filmu lub serialu? Nasiona, plasterki jabłek lub strąki młodego zielonego groszku zebrane na daczy bezpośrednio z ogrodu. Wiele osób zna ten smak od dzieciństwa, gdyż pola grochu nie były rzadkością nawet w pobliżu dużych miast, a na terenach wiejskich groszek sadzono w każdym ogrodzie. Zatem jadalny jest nie tylko groszek w strąkach, ale także same liście, które można jeść na surowo lub gotować z nich w smaczne danie.

Strąki grochu, z czym jedzą i jak gotująO czym porozmawiamy w artykule:Smak i zalety strąków grochu Jak wybrać najsmaczniejsze strąki Co jeść i jak przygotować strąki grochu Przepisy Jajecznica ze strąków grochu i pomidorów Sałatka z wołowiną i strąkami grochu

Smak i zalety strąków grochu

Groszek to bezpretensjonalna roślina, kocha światło i odrobinę wilgoci, ale niczego więcej nie potrzebuje – wiedz, że rośnie i owocuje jasnozielonymi słodkimi strąkami, w których po otwarciu znajdują się dwa rzędy delikatnego mały groszek. Czy wiesz, że strąki grochu można duszić ze śmietaną i czosnkiem, nadziewać serem i marynować w słabym roztworze octu? Robią też doskonałą sałatkę witaminową, sos pesto, a nawet nadzienie do ciast. Korzyści z najpopularniejszych strąków grochu są tak duże, że zmniejszają ryzyko wielu poważnych chorób i całkowicie zastępują drogie multiwitaminy, ale porozmawiajmy o wszystkim w porządku.

Istnieje wiele odmian grochu i wszystkie dzielą się na groszek cukrowy i łuskany. Zwykły „pomarszczony” groszek łuskany ma bardzo twardą ściankę strąka i szorstką warstwę pergaminu, dlatego należy go obrać. Ale strąki odmian cukru są tak delikatne, że je się je w całości, nawet bez dzielenia ich na strąki.

Strąki grochu to prawdziwy magazyn witamin A, E, C, grupy B, a także aminokwasów, błonnika, żelaza, fosforu i innych przydatnych substancji. Wysoka zawartość kwasu foliowego wspomaga pracę serca i naczyń krwionośnych, co jest szczególnie ważne dla osób z grupy ryzyka choroby wieńcowej i nadciśnienia. Witamina A i luteina korzystnie wpływają na wzrok, a białko i błonnik poprawiają pracę jelit i normalizują procesy metaboliczne. Ważną kwestią jest to, że o ile sam groszek może powodować wzdęcia lub zaburzenia w przewodzie pokarmowym, to strąki nie mają takiego efektu, a zatem nie powodują dyskomfortu ani nieprzyjemnych wrażeń.

Jak wybrać najsmaczniejsze strąki

Groszek rośnie wszędzie i kwitnie od połowy czerwca do połowy lipca, w tym samym okresie pojawiają się strąki. Zbiera się je młode, zanim stwardnieją, a dzieje się to dość szybko – w 34 dni. Groszek ten sprzedawany jest na rynkach i w dużych sklepach, a doświadczone gospodynie domowe często zamrażają go do wykorzystania w przyszłości. Nawiasem mówiąc, groszek cukrowy można uprawiać w domu na parapecie, w dużej doniczce.

Wybierając świeży groszek należy pamiętać, że najsłodszy jest ten świeży, prosto z ogrodu. Jeśli strąki zostały zerwane kilka dni temu, to cukry już częściowo zamieniły się w skrobię, a smak zdecydowanie się zmienił. Groszek powinien być jasny, nasycony kolorem, bez ciemnych plam i uszkodzeń, a po zgięciu powinien pękać z trzaskiem, co świadczy o jego świeżości.

Z czym się je i jak przygotowuje się strąki grochu?

Strąki zielonego groszku dodaje się do sałatek, zup, sosów i mieszanek warzywnych, obrany groszek cukrowy marynuje się, zamraża i spożywa na surowo, ale co zrobić z pozostałymi strąkami? Nie trać wszystkich witamin i składników odżywczych! Nie, oczywiście – strąkami grochu można zastąpić fasolkę szparagową, czyli dodać ją do gulaszy, sałatek, zup i sosów. Trzeba tylko pamiętać, że łupiny grochu są znacznie słodsze od fasoli, dlatego dla bardziej harmonijnego smaku często dodaje się do nich składnik pikantny, słony lub kwaśny, a czasem wszystko razem, co daje ciekawe, złożone smaki. I jeszcze jedno – jeśli strąki mają gęstą warstwę wewnętrzną, należy ją usunąć. Oferujemy 2 proste przepisy z liśćmi grochu: spróbuj i doceń ich smak i zalety.

Przepisy

Mieszanka ze strąkami grochu i pomidorami

Scramble to idealne danie śniadaniowe, które doda Ci sił i energii na cały dzień. A żeby poranek był jak najbardziej zdrowy dla Ciebie i Twoich bliskich, do lekko ubitych jajek dodaj prawdziwy zastrzyk witamin w postaci rozmaitych warzyw, m.in. strąków grochu. Jasny smak i maksymalne korzyści – czego jeszcze potrzebujesz, aby produktywnie rozpocząć dzień?

Mieszanka ze strąkami grochu i pomidorami
Mieszanka ze strąkami grochu i pomidorami

Do przygotowania jajecznicy potrzebujesz:

  • strąki grochu 100 gr
  • jajka 2 szt.
  • pomidor 1 sztuka
  • cebula 1 sztuka
  • olej słonecznikowy 1 łyżka. l.
  • masło 1 łyżeczka
  • suchy czosnek
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • sól
  • natka pietruszki lub koperek do podania
  1. Przesortuj strąki grochu, usuń twardą błonę wewnętrzną (jeśli występuje), opłucz i osusz papierowymi ręcznikami. Pomidora pokroić w kostkę, cebulę drobno posiekać.
  2. Rozgrzej olej roślinny na patelni, dodaj masło i lekko podsmaż cebulę przez 23 minuty Dodać pomidory i dusić do miękkości na średnim ogniu. Sól, pieprz, posyp suszonym czosnkiem.
  3. Dodać strąki grochu, dusić 34 minuty: warzywa powinny stać się miękkie, ale nie rozgniecione. Na patelnię wbijamy jajka, sprawdzając najpierw ich świeżość. Ciągle mieszaj powstałą masę, aż jajka będą gotowe. Rozłóż jajecznicę na talerzach, posyp świeżymi ziołami i podawaj.

Uwaga dla właściciela: dla większego uczucia sytości do jajecznicy ze strąkami grochu i pomidorami dodaj kilka plasterków boczku lub pieczarek pokrojonych w cienkie plasterki. Można również posypać wierzch twardym serem.

Przy okazji: Zamroź strąki grochu do wykorzystania w przyszłości; dobrze przechowują się w zamrażarce przez całą zimę. Najpierw należy je oczyścić i odciąć twarde końcówki, ale gotowanie nie jest konieczne.

Sałatka z wołowiną i strąkami grochu

Sałatka na ciepło z gotowaną wołowiną i strąkami grochu to prawdziwa uczta smaków na talerzu! Odżywczy, ale nie ciężki, jasny, kolorowy i bardzo zdrowy. Danie jest proste w przygotowaniu i bardzo efektownie prezentuje się na stole. Sałatkę tę z pewnością docenią zarówno dzieci, jak i dorośli.

Sałatka z wołowiną i strąkami grochu
Sałatka z wołowiną i strąkami grochu

Do przygotowania sałatki potrzebujesz:

  • gotowana wołowina 100 gr
  • strąki grochu 100 gr
  • pomidory 2 szt.
  • słodka papryka 1 sztuka
  • sos sojowy 2 łyżki l.
  • masło 1 łyżeczka
  • oliwa z oliwek
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • kolendra do podania
  1. Strąki górposortuj, usuń twardą folię, odetnij końcówki, opłucz pod bieżącą wodą i odsącz na durszlaku. Rozpuść masło w rondlu i lekko smaż strąki przez 34 minuty, aż będzie al dente.
  2. Gotowaną wołowinę pokroić w poprzek włókien w cienkie, długie paski. Pokrój słodką paprykę w paski, pomidory pokrój w cienkie półpierścienie. Połącz warzywa i strąki grochu w misce.
  3. Sałatkę dokładnie wymieszaj, dopraw sosem sojowym, oliwą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Wyrównaj solą, w razie potrzeby dodając trochę więcej sosu. Posypać drobno posiekaną kolendrą i podawać.

Uwaga dla właściciela: Sałatkę z wołowiną i strąkami grochu dopraw ulubionym olejem aromatycznym – musztardą, sezamem lub nierafinowanym słonecznikiem i odstaw na kilka minut przed podaniem.

Przy okazji: Sałatkę tę można również przygotować z mrożonego groszku lub fasolki szparagowej. Fasolę włożyć na minutę do wrzącej wody, następnie odcedzić na durszlaku i zanurzyć w lodowatej wodzie. Dzięki temu strąki zachowają swój kolor i gęstą strukturę.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #groszekPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja