Lekka przekąska na wieczór panieński
Roman Ryżow 04 marca 2024 r
Do wiosny pozostało już niewiele czasu, a to oznacza, że 8 marca już niedługo. Zgodnie z tradycją, w tym dniu nie tylko otrzymujemy prezenty, ale także organizujemy wieczory panieńskie dla siebie i swoich bliskich w domu lub w biurze. I bardzo chcę, żeby smakołyki były lekkie i smaczne, ale jednocześnie nie wymagały długiego stania przy kuchence! Forma bufetu jest tutaj idealna. Można też kupić specjalne plastikowe miski i drewniane szaszłyki do naczyń porcjowanych, aby później nie było brudnych naczyń.
Treść artykułu:
- Julienne w tartalkach z kurczakiem i grzybami
- Sałatka wiankowa caprese ze smażonym serem
- Przystawka na szaszłykach inspirowana sałatką Cezar
- Szaszłyki z małży, krewetek i chorizo
- Profiteroles z nadzieniem twarogowo-śmietanowym
- Bakłażan z serem i pomidorami
- Szynka, mozzarella, oliwki i melon na szaszłykach
- Kanapki z krewetkami i grillowanym ananasem na szaszłykach
- Błyskawicznie solony łosoś
- Tapas „Primus” z lekko solonym łososiem, wędzonym łososiem i polędwiczką wołową oraz pieczoną papryką
- Tatar z tuńczyka po tajsku
- Creme sabayon z limonką, martini i różowym pieprzem w szklance
- Mus imbirowo-bananowy z jagodami
Lekkie, jednorazowe przekąski i przystawki cieszą się szczególną popularnością wśród dziewcząt. To mini dania podawane przed posiłkami na zaostrzenie apetytu. Mają bogaty smak, łączący w sobie ostry, słodki, słony i ostry. Dlatego idealnie komponują się z lampką wina lub filiżanką herbaty.
Na krakersach lub cieście francuskim smarujemy pasztetem, dodajemy ser, suszone pomidory i oliwki. Pokrój prosciutto w cienkie plasterki i podawaj obok szaszłyków z melona. Osuszyć plastry bagietki, posmarować je musem z awokado i udekorować połówkami wiśni, plasterkami ogórka i kawałkami czerwonej ryby.
Ponadczasowa klasyka, którą uwielbiają wszyscy lub prawie wszyscy: kulki serowe. Obtocz je w mielonej papryce, mieszance białego i czarnego sezamu lub płatkach kokosowych. Do środka można włożyć obrane migdały, drobno posiekane zioła z masłem i kawałek pieczonej papryki. Tę przekąskę można podawać w papierowych foremkach na muffinki lub na patyczkach do szaszłyków.
Profiteroles są zawsze odpowiednie na świątecznym stole. Te bułeczki z ciasta parzonego z wydrążonym wnętrzem można przygotować wcześniej lub nawet kupić gotowe i nadziewane na godzinę przed przybyciem gości. Jako nadzienie doskonale sprawdza się mus z serka śmietankowego lub wysokotłuszczowego twarogu z owocami morza, awokado, suszonymi pomidorami itp. Do słodkich profiteroles można użyć niemal dowolnego kremu deserowego, lodów czy bitej śmietany.
Doskonałą opcją są smażone owoce morza lub kawałki warzyw w cieście. Spróbuj przygotować ciasto na bazie mąki ryżowej i skrobi, a podczas serwowania posyp miniprzekąski lekko prażonymi ziarnami sezamu. Sosem może być chutney, teriyaki lub mieszanka masła orzechowego, soku z cytryny i oleju sezamowego. A jeśli chcesz nieco głębiej zagłębić się w tematykę panazjatycką, podawaj koreańskie bułeczki kimbap z sosem sojowym. Nawiasem mówiąc, nie trzeba ich jeść pałeczkami, można użyć widelca.
Jako danie gorące nadają się zapiekanka warzywna, ratatouille lub zapiekanka z bakłażana. Warto zwrócić uwagę także na roladki z piersi kurczaka z różnymi nadzieniami czy minikebaby z grzybami, warzywami i kawałkami indyka.
Na deser przygotuj np. nadziewane śliwki z kremem, gruszki w czerwonym winie, sałatkę owocową z gałką lodów lub ulubione klasyczne ciasto.
Julienne w tartalkach z kurczakiem i grzybami
Spektakularna gorąca przekąska, która ozdobi świąteczny stół. Lepiej podawać od razu w tartalkach, żeby nie musieć ponownie myć naczyń.
Julienne w tartalkach z kurczakiem i grzybami
Aby przygotować przekąskę na 6 porcji potrzebujesz:
- tartaletki – 12 szt.
- filet z kurczaka – 250 g
- pieczarki – 200 g
- śmietana 15% tłuszczu – 150 g
- cebula (średnia) – 1 szt.
- ser – 100 g
- oliwa z oliwek – 4 łyżki. l.
- mąka – 10 g
- słodka papryka – 1/2 łyżeczki.
- suszony tymianek – 1/2 łyżeczki.
- cukier – 1/4 łyżeczki.
- sól – 1/4 łyżeczki.
- świeżo zmielony czarny pieprz – 1/4 łyżeczki.
- świeży tymianek do dekoracji – 12 gałązek
1. Obraną cebulę pokroić w drobną kostkę. Pieczarki wytrzyj wilgotnym ręcznikiem i odetnij dolną część łodyg. Pieczarki pokroić w kostkę o boku 1 cm. Kurczaka osusz ręcznikiem papierowym, a filet przekrój wzdłuż na dwie części. Zetrzeć ser.
2. Na dużej patelni rozgrzej 2 łyżki. l. oliwa z oliwek. Dodaj połówki kurczaka, dodaj sól i smaż na średnim ogniu przez 4 minuty z każdej strony. Przełożyć na talerz, lekko ostudzić i pokroić w cienkie plasterki.
3. Na tę samą patelnię wlej pozostałą oliwę z oliwek, dodaj cebulę, posyp cukrem, wymieszaj i gotuj na małym ogniu, aż będzie półprzezroczysty, 5 minut. Dodać grzyby i smażyć kolejne 10 minut, kilka razy mieszając. Ponownie włóż plastry kurczaka na patelnię.
4. W małej misce śmietanę wymieszać z mąką, solą, doprawić suszonym tymiankiem, papryką, świeżo zmielonym czarnym pieprzem i wymieszać na gładką masę. Na patelnię z kurczakiem i grzybami wlać śmietanę, wymieszać, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu jeszcze 2–3 minuty.
5. Dużą blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia i ułóż tartaletki. Do każdej tartaletki włóż po 2 łyżki. l. bazy julienne wraz z sosem. Posypujemy wierzch tartym serem.
6. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Blachę z tartalkami włóż na górną półkę piekarnika. Piec julienne przez 10 minut–15 minut. Ser powinien całkowicie się roztopić i zrumienić, tworząc apetyczną skórkę.
7. Wyjmij blachę z piekarnika i ułóż tartaletki na dużym talerzu. Udekoruj każdą gałązką świeżego tymianku i podawaj natychmiast, gdy julienne jest jeszcze gorące.
Przydatne rady
Bazę julienne możesz przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce przez cały dzień. Na godzinę przed podaniem wyjmij julienne i poczekaj, aż ogrzeje się do temperatury pokojowej, następnie ułóż je w tartaletki i włóż do piekarnika, aż będą gotowe. Dzięki temu zaoszczędzisz godzinę!
Przy okazji
W dużych supermarketach czy sklepach internetowych można kupić gotowe niesłodzone tartaletki z różnych rodzajów ciasta: od najcieńszego ciasta waflowego, chrupiącego ciasta francuskiego, kruchego ciasta kruchego po delikatny ser. Istnieją nawet bezglutenowe tartaletki z mąki ryżowej lub migdałowej.
Sałatka wiankowa caprese ze smażonym serem
Mozzarella do sałatki „Caprese» smażone są niezwykle rzadko (w przeciwieństwie do suluguni i halloumi). Ale na cześć wakacji możesz zrobić trochę magii z przepisem.
Sałatka wiankowa caprese ze smażonym serem
Aby przygotować przekąskę na 4 porcje potrzebujesz:
- Pomidory Baku – 2–3 szt.
- młody szpinak – 200 g
- pomidorki koktajlowe – 200 g
- oliwa z oliwek – 4 łyżki l.
- krem balsamiczny z figami lub malinami – 3 łyżki l.
- zielona bazylia – 1 duża pęczek
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
Dla sera:
- mini mozzarella – 500 g
- jajka – 2 szt.
- mąka
- pyszne bułki tarte
- sól
- olej roślinny do głębokiego smażenia
1. W szerokiej misce ubij jajka na gładką masę. Do drugiego pojemnika wsyp mąkę i dopraw papryką i solą. Na trzecim miejscu umieść krakersy.
2. Osusz mozzarellę na ręcznikach papierowych. Każdą kulkę obtaczamy najpierw w mące, następnie w jajku i bułce tartej, lekko dociskając je do powierzchni. Połóż kulki na tacy.
3. Pomidorki koktajlowe przekrój na pół. Pomidory Baku pokroić w plasterki o grubości 7–9 mm.
4. Usuń łodygi z bazylii i wymieszaj liście ze szpinakiem.
5. Do dressingu ubić masło z kremem balsamicznym. Wymieszaj około 1/3 z pomidorkami koktajlowymi, kolejną 1/3 z liśćmi. Liście ułóż na talerzu w formie wianku, rozłóż pomiędzy nimi pomidorki Baku i pomidorki koktajlowe. Sól i pieprz do smaku.
6. Rozgrzej olej do smażenia do 180°C. Smażyć mozzarellę na złoty kolor, osuszyć na ręcznikach papierowych i ułożyć na wianku. Sałatkę podawaj z dressingiem.
Uwaga dla gospodyni
Zamiast panierowanego sera można do tej sałatki dodać smażone gnocchi ziemniaczane.
Przy okazji
Sałatkę można posypać drobno startym parmezanem. Tak, już go w ogóle nie będzie „Caprese»ale okaże się bardzo smaczne!
Przystawka na szaszłykach inspirowana sałatką Cezar
Ta przystawka to ekspresowa wersja popularnej sałatki. „CEzar». Idealne na bufet lub imprezę z przyjaciółmi.
Przystawka na szaszłykach inspirowana sałatką Cezar
Aby przygotować przekąskę na 4 porcje potrzebujesz:
- gotowany filet z piersi kurczaka (lub grillowany) – 200 g
- sałata rzymska – 150 g
- pyszny wczorajszy chleb pszenny – 100 g
- pomidorki koktajlowe wielokolorowe – 100 g
- ser twardy dojrzewający, najlepiej parmezan – 30 g
- koperek – 1 gałązka
- czosnek – 1 goździk
- oliwa z oliwek
- sól
Do sosu:
- domowy majonez – 70 g
- jogurt naturalny – 70 g
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 2–3 łyżki l.
- kapary – 5–7 szt.
- anchois – 20 g
- Musztarda Dijon bez ziaren – 10 g
- parmezan – 10 g
1. Natrzeć chleb czosnkiem i skropić oliwą. Smażyć na suchej, rozgrzanej patelni, po 1 minucie z każdej strony. Dodać drobno posiekany koperek, wymieszać i natychmiast zdjąć z ognia. Doprawić solą i pieprzem.
2. Kurczaka pokroić w kostkę o boku 1 cm. Liście sałaty pokroić w długie paski. Zetrzeć ser.
3. Na dressing zmiksuj wszystkie składniki w blenderze na gładką masę.
4. Na patyczki do szaszłyków nabijamy kolejno pomidora, sałatę, kawałek kurczaka, chleb, sałatę, kurczaka i jeszcze jednego pomidora. Ułóż szaszłyki na półmisku i polej sosem.
Uwaga dla gospodyni
Zamiast filetu z kurczaka do tej przystawki można dodać smażone krewetki.
Przy okazji
Aby uzyskać lżejszą wersję dressingu, nie należy dodawać do niego majonezu, wystarczy zwiększyć ilość jogurtu.
Szaszłyki z małży, krewetek i chorizo
Hiszpańska kiełbasa chorizo występuje w wielu odmianach i jest spożywana na surowo, smażona lub używana w przepisach na cocido lub paellę. Do grilla można dodać także chorizo – wyjdzie pyszne.
Szaszłyki z małży, krewetek i chorizo
Aby przygotować przekąskę na 4 porcje potrzebujesz:
- duże małże (najlepsze nowozelandzkie) – 24 szt.
- duże surowe krewetki – 12 szt.
- chorizo do smażenia – 150–200 gr
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 1 łyżka. l.
- mielona papryka
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- olej roślinny do smarowania
1. Oliwę wymieszać z papryką, solą i pieprzem. Kiełbasę pokroić w cienkie plasterki.
2. Włóż małże do garnka z wrzącą, osoloną wodą. Gdy się otworzą, wyjmij je łyżką cedzakową (wyrzuć te, które się nie otwierają). Jeśli używasz mrożonych małży w przekrojonych na połówki muszli, po prostu zalej je wrzącą wodą na 2-3 minuty.
3. Krewetki obierz i połóż je, przeplatane małżami i krążkami chorizo, na drewnianych szaszłykach namoczonych wcześniej w wodzie.
4. Posmaruj kebaby mieszanką oleju. Piec na ruszcie ustawionym na blasze do pieczenia w piekarniku nagrzanym do 180°C w trybie konwekcja + grill przez około 12 minut. Podawać.
Uwaga dla gospodyni
Kiełbasa chorizo będzie ściekać tłuszczem na blachę do pieczenia, dlatego najlepiej wyłożyć ją folią, aby nie trzeba było jej później czyścić.
Przy okazji
Chorizo można zastąpić dowolną inną pikantną wędzoną kiełbasą.
Profiteroles z nadzieniem twarogowo-śmietanowym
Ta przystawka nadaje się na każdy świąteczny stół. Przygotuj profiteroles z wyprzedzeniem: dobrze przechowują się w zamrażarce przez kilka miesięcy.
Profiteroles z nadzieniem twarogowo-śmietanowym
Aby przygotować…