Lecho z cukinii na zimę
Do przepisu
Chcesz mieć zawsze pod ręką pyszną warzywną przekąskę? Przygotuj lecho z cukinii na zimę. Swoją drogą, jeśli dziwi Cię taki składnik w tych konserwach, to na pewno mieszkałeś w ZSRR! Faktem jest, że w tamtym czasie istniała tylko jedna wersja lecho – z papryki i pomidorów – która była nam dostarczana w ograniczonych ilościach z Bułgarii i cieszyła się wielką miłością obywateli ZSRR. Towarów brakowało, więc nasze mamy i babcie wykazywały się wyobraźnią kulinarną i wymyślały wariacje na ten temat. Jednym z najbardziej udanych było lecho z cukinii: dość często przygotowywano je na zimę. Zwracamy uwagę na sprawdzony przepis na to danie.
Złożoność: łatwo Kalorie: 60,87 kcal/porcja Porcje: 3 Gotowanie: 2 godziny 30 minut Używany: 0,84 g/3,94 g/5,38MikserKonserwowanieMarynowanieKuchnia węgierskaPustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 3 PORCJEsłodka papryka – 1,5 kg cukinia – 1,5 kg pomidory – 2 kg sól – 2 łyżki. l.cukier – 100 olej roślinny – 230 ocet jabłkowy – 120 ml Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj słodką paprykę na lecho z cukinii na zimę. Strąki umyć, dobrze osuszyć i przekroić na połówki. Usuń łodygi z nasionami i przegrodami.
Krok 2
Cukinię umyć. Jeśli skórka jest zbyt szorstka, obierz ją. Przekrój owoc na pół i usuń nasiona. Miąższ cukinii pokroić w drobną kostkę.
Krok 3
Pomidory na lecho z cukinii umyj i osusz. Usuń podstawy łodyg. Owoce pokroić w duże plasterki, włożyć do miski blendera i posiekać. Możesz także posiekać pomidory.
Krok 4
Wlać pokrojone pomidory do emaliowanej patelni i postawić na dużym ogniu. Gdy mieszanina pomidorów się zagotuje, dodaj paprykę i cukinię.
Krok 5
Dodaj sól, cukier i olej roślinny. Gotuj na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, przez 15 minut. Dodać ocet i doprowadzić do wrzenia. Zdejmij lecho z cukinii z ognia.
Krok 6
Przygotowane lecho z cukinii na zimę natychmiast włóż do suchych, wysterylizowanych słoików. Przykryj pokrywkami. Sterylizować przez 20 minut, następnie zwinąć, odwrócić i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
PRZYDATNE RADY
Lecho z cukinią nabierze bogatszego, pikantnego smaku, jeśli udusimy warzywa z dodatkiem wyciśniętego czosnku i posiekanej papryczki chili (z nasionami lub bez, według uznania).
PRZY OKAZJI
Lecho z cukinii można podawać na ciepło lub na zimno. W pierwszym przypadku można podgrzać go na oliwie lub roztopionym smalcu i dodać podsmażoną w plasterkach domową kiełbasę.