Kwas brzozowy
Do przepisu
Kwas brzozowy to napój, który nasi przodkowie przygotowywali z godną pozazdroszczenia regularnością. Doskonale gasi pragnienie i dodaje sił w okresie wiosennych niedoborów witamin. Na wsiach oczywiście nie znali tak skomplikowanych słów, ale o niezwykłym działaniu napoju na organizm przekonali się na żywym przykładzie. Wielu współczesnych ludzi nie ma pojęcia o jakimkolwiek innym kwasie chlebowym niż kwas chlebowy, a to duże pominięcie! Co więcej, przygotowanie napoju z sokiem brzozowym jest niezwykle proste, dosłownie w 5 minut. Co prawda taki kwas będzie fermentował dość długo, ale Twoja cierpliwość zostanie hojnie wynagrodzona jego wykwintnym, orzeźwiającym smakiem.
Złożoność: łatwo Kalorie: 117,95 kcal/porcję Porcje: 8 Gotowanie: 5 minut Dodać. czas: 504 godz Używany: 0,22 g/0,01 g/29,15DrinkWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 8 PORCJIsok brzozowy – 1,5 lcukier – 140 gizum – 10 g Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj składniki kwasu chlebowego. Na początek weź dwie plastikowe butelki o pojemności 1L i umyj je. Rozłóż po równo cukier i rodzynki. Wlać sok brzozowy.
Krok 2
Zakręć butelki i potrząśnij kilka razy, aby rozpuścić cukier. Następnie otwórz je i spróbuj wypuścić jak najwięcej powietrza. Aby to zrobić, należy ostrożnie nacisnąć środek każdej butelki, aby poziom wody podniósł się do szyi.
Krok 3
Natychmiast szczelnie zamknij butelki z przyszłym kwasem. Przechowywać 3 tygodnie w ciemnym miejscu o temperaturze co najmniej 15°C. W tym czasie w butelkach będą aktywnie zachodzić procesy fermentacji.
Krok 4
Butelki z przygotowanym kwasem brzozowym włóż do lodówki na co najmniej godzinę: dzięki temu napój będzie bardziej orzeźwiający i przyjemniejszy do picia, szczególnie w upale.
UWAGA DO GOSPODARKI
Kwas brzozowy, podobnie jak inne podobne napoje przygotowywane w drodze naturalnej fermentacji, zawiera dużą ilość prebiotyków. Wiadomo, że te substancje mają najbardziej pozytywny wpływ na trawienie i odporność.
PRZY OKAZJI
Rodzynek przeznaczonych na kwas brzozowy pod żadnym pozorem nie należy myć, ponieważ na powierzchni suszonych jagód znajduje się ogromna ilość „właściwych” bakterii, które zapewnią proces fermentacji.