Kapusta kiszona z chrzanem
Do przepisu
Kapusta kiszona z chrzanem ma wszystkie właściwości kapusty zwykłej, do klasycznego kwaśnego smaku i aromatu dodano jedynie wyraźne nuty pikantne. Przygotowywana jest według tradycyjnej receptury, poddanej kilkudniowej fermentacji, która nadaje gotowej przekąsce cenne właściwości odżywcze. Swoją drogą, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak zdrowa jest kiszona kapusta! Oprócz znacznej ilości witaminy C zawiera wiele pożytecznych bakterii. Oznacza to, że mamy naturalny probiotyk, który normalizuje trawienie i pomaga wzmocnić układ odpornościowy. Temu ostatniemu sprzyja także chrzan, znany ze swojej zdolności niszczenia infekcji i wirusów u nasady.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 37,14 kcal/porcję Porcje: 2 Gotowanie: 30 minut Używany: 2,29 g/0,25 g/6,32PrzekąskaSałatkaSKŁADNIKI NA 2 PORCJEkapusta biała – 2,5 kg, marchew – 400 g, korzeń chrzanu – 100 g, sól – 3 łyżki. l. kminek – 1 łyżka. l. Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj kapustę. Usuń zewnętrzne liście i pokrój główki na ćwiartki. Usuń łodygi. Posiekaj kapustę nożem lub specjalną tarką. Przełożyć do dużej emaliowanej patelni.
Krok 2
Marchewkę i korzeń chrzanu obrać, następnie umyć. Marchewkę zetrzyj na grubej tarce, chrzan posiekaj w zamkniętej misie blendera (aby nie szczypać oczu). Połącz z kapustą.
Krok 3
Do kapusty z marchewką i chrzanem dodać sól i kminek. Dokładnie wymieszaj, mocno dociskając dłońmi, aby puścić sok. Połóż pokrywkę lub duży talerz na wierzchu i dociśnij. Pozostaw kapustę do fermentacji w temperaturze pokojowej na trzy dni.
Krok 4
Po określonym czasie na powierzchni kapusty tworzy się piana. Zwolnij nacisk i wykonaj kilka głębokich nakłuć drewnianym szpikulcem. Ponownie dociśnij kapustę i odstaw ją w chłodne miejsce (temperatura nie wyższa niż 15°C) na trzy dni.
Krok 5
Przygotowaną kapustę kiszoną z chrzanem przekładamy do suchych, czystych słoików i zamykamy plastikowymi pokrywkami (nie zwijamy!). Przechowywać w lodówce.
UWAGA DO GOSPODARKI
Do fermentacji według tego przepisu nadają się średnie i późne odmiany kapusty o mocnych, elastycznych, a przez to soczystych liściach. Główki kapusty powinny być twarde i białe po przekrojeniu.
PRZY OKAZJI
Kapustę kiszoną z chrzanem można podawać samodzielnie lub uzupełnić innymi warzywami, na przykład cienko pokrojoną słodką papryką lub gotowanymi burakami.