Kurczak z grzybami na patelni. 9 opcji przygotowania tego obfitego dania. Plus lifehack o grzybach
Andriej Zacharin 15 sierpnia 2023 r5,00 (6)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz
Kurczak z grzybami na patelni to idealny obiad, pożywny i smaczny. Wydawałoby się – cóż, co mogę ci powiedzieć, to wciąż takie proste! Tak i nie. W końcu istnieje wiele niuansów, które mają ogromny wpływ na wynik. A ile sosów uda Ci się wymyślić do tego połączenia!
O czym porozmawiamy w artykule:
- Piersi z kurczaka z grzybami na patelni
- Udka z kurczaka z grzybami na patelni
- Udka z kurczaka z grzybami na patelni
- Skrzydełka lub udka z kurczaka z grzybami na patelni
- Cały kurczak z grzybami na patelni
Jeśli chcesz ugotować kurczaka z grzybami na patelni, przede wszystkim zdecyduj, które części kurczaka ugotujesz. Wiele opcji:
- cały kurczak
- noga
- nogi (nogi)
- uda
- skrzydełka
- pierś
Kurczaka z grzybami na patelni można przygotować z poszczególnych części
Zacznijmy od najprostszej rzeczy – od piersi. I założymy, że nasze grzyby są przygotowane (o tym, jak je przygotować, przeczytasz na samym końcu tego materiału).
Piersi z kurczaka z grzybami na patelni
Najszybsza opcja! Mówimy o filecie z piersi kurczaka, ponieważ całą pierś ze skórą i kością do smażenia na patelni trzeba wcześniej zdjąć z kości – w przeciwnym razie nie będzie się gotować. Otrzymujesz więc przepis na popularną prośbę w Internecie: „filet z kurczaka z grzybami na patelni” Najpierw dopraw filet z piersi kurczaka solą i pieprzem ze wszystkich stron. Następnie cały filet z kurczaka smażymy na patelni z obu stron na złoty kolor, zdejmujemy z patelni i odstawiamy na kilka minut na talerz przykryty folią. Następnie pokrój piersi wzdłuż włókien na łatwe do spożycia kawałki. Dlaczego nie pokroić piersi kurczaka na takie kawałki? Ponieważ pierś jest bardzo delikatna i natychmiast wysycha. Małe kawałki bardzo łatwo rozgotować – i nie będą soczyste, i nawet sos nie pomoże.
Filet z kurczaka z grzybami na patelni
Podczas gdy kurczak „odpoczywa”, posiekaj cebulę według własnych upodobań – możesz użyć dużych piór, półpierścieni lub małych kostek. Na tej samej patelni, co kurczaka, smaż cebulę przez 3-4 minuty. Teraz dodaj grzyby i smaż do miękkości, kolejne 3 do 5 minut. Teraz możesz dodać coś, aby utworzyć sos. Ponieważ piersi z kurczaka są najbardziej dietetyczną częścią ptaka, sos można przygotować jako dietetyczny (jeśli taki jest cel potrawy) lub odwrotnie, bardziej tłusty. W pierwszym przypadku można dodać mieszankę soku pomarańczowego i sosu sojowego w proporcji 1:1, doprawić posiekanymi ziołami (natka pietruszki, bazylia), solą i pieprzem. Teraz zagotuj sos i gotuj na średnim ogniu przez 2-3 minuty. Włóż piersi z powrotem na patelnię i ponownie zagotuj. Gotowy! W drugim przypadku piersi od razu wkładamy z powrotem na patelnię, zalewamy gęstą śmietaną (od 30%), solą i pieprzem, doprowadzamy do wrzenia (można dodać posiekane zioła) i gotujemy na średnim ogniu nie dłużej niż 5 minut. Dostaniesz klasykę kurczak z grzybami na patelni w sosie śmietanowym.
Kurczak z grzybami na patelni w sosie śmietanowym
Udka z kurczaka z grzybami na patelni
Wiele osób nie bez powodu uważa, że udka są najsmaczniejszą częścią kurczaka, zwłaszcza gdy są z kością i ze skórą. Ale filet z uda jest również bardzo dobry. Różnica w smaku nie jest duża, ale pod względem czasu uda gotują się prawie dwukrotnie szybciej. Lepiej ugotować uda z kością w całości, a filet można od razu pokroić na łatwe do spożycia kawałki – dzięki temu danie będzie bardzo szybkie. W przeciwieństwie do piersi, uda trudno jest przesuszyć. A więc po kolei. Całe uda, z kością i skórą, można smażyć na patelni bez oleju – wystarczy posmarować same uda olejem, solą i pieprzem. Smażyć na średnim ogniu na patelni z powłoką nieprzywierającą na złoty kolor z obu stron. Następnie dodać przygotowane grzyby i pikantne warzywa do smaku, pokroić w średnie kawałki (cebula, czosnek, imbir, seler) i wszystko razem smażyć przez 5 minut. Teraz dodajemy gorący płyn – może bulion lub samą wodę, tak bardzo, aby kurczak był prawie przykryty. I dusić aż płyn odparuje o około 2/3, około 15 minut. Na koniec dodać masło i paprykę – sos sam wyjdzie.
Całe uda, z kością i skórą, można smażyć na patelni bez oleju – wystarczy posmarować same uda olejem.
Filety z ud pokroić na 4 części, doprawić solą i pieprzem. Na dużej patelni (najlepiej w woku) smażymy od razu całość: kurczaka z wybranymi pikantnymi warzywami – wystarczy pokroić warzywa możliwie drobno lub cienko. Smażyć na dużym ogniu na ghee lub oleju roślinnym, cały czas mieszając, przez około 10 minut.
Optymalne jest smażenie filetów z ud na dużej patelni, najlepiej w woku.
Jeśli chcesz, żeby danie miało sos, na koniec możesz dodać kilka łyżek pysznego sosu pomidorowego lub pesto wymieszanego z wodą w proporcji 1:1.
Na koniec można dodać kilka łyżek pysznego sosu pomidorowego lub pesto
Udka z kurczaka z grzybami na patelni
Udko z kurczaka, nawet jeśli jest małe, to cały posiłek. Ale przygotowanie nóg również zajmuje sporo czasu. Zasada jest taka sama jak w przypadku całych ud: najpierw dodajemy sól i pieprz, smażymy z każdej strony na złoty kolor, dodajemy pikantne warzywa (ale jeszcze nie grzyby!), dolewamy płyn i dusimy na średnim ogniu, aż mięso będzie prawie gotowe, najlepiej na początku około 25 minut. Grzyby podsmażamy osobno na drugiej patelni i dodajemy do udek na samym końcu. Śmietana jest bardzo dobra w tym daniu. Można go dodać razem z grzybami w następujący sposób: pieczarki podsmażamy na oleju (najlepiej roztopionym lub maśle), posypujemy kilkoma łyżkami mąki i jeszcze chwilę podsmażamy. Teraz dodaj kwaśną śmietanę i bardzo dokładnie wymieszaj – jest to konieczne, aby kwaśna śmietana nie rozdzieliła się na płynne i zsiadłe grudki podczas gotowania przeszkadzały w tym; Na kilka minut przed przygotowaniem nóg, włóż tę mieszaninę na patelnię z kurczakiem, dokładnie wymieszaj i podgrzej. Można posypać posiekanymi ziołami i czosnkiem, zamknąć pokrywkę i pozwolić mu zaparzyć. A tu masz – kurczak z grzybami na patelni ze śmietaną.
Kurczak z grzybami na patelni ze śmietaną
Bardzo smacznie smakuje z oddzielnie ugotowanymi ziemniakami – puree, smażonymi, młodymi gotowanymi. Ale możesz zrobić wszystko na raz razem – to się uda kurczak z grzybami i ziemniakami na patelni. Aby to zrobić, pokrój ziemniaki na średnie kawałki (4–5 cm) i włóż je na patelnię w momencie, gdy udka kurczaka są już usmażone, a nie dodałeś jeszcze płynu. Ziemniaki też trochę podsmażymy.
Kurczak z grzybami na patelni z ziemniakami
Skrzydełka lub udka z kurczaka z grzybami na patelni
Te dwie „części zamienne” z kurczaka są przygotowywane dokładnie w ten sam sposób, łącznie z czasem. Jedyną różnicą jest to, że nogi (golenie) ze względu na swój kształt wymagają większej ilości oleju na patelni. Solimy nogi/skrzydełka, pieprzymy i smażymy na oleju na dużym ogniu ze wszystkich stron na złoty kolor.
Nogi/skrzydełka popieprzyć i smażyć na oleju na dużym ogniu ze wszystkich stron na złoty kolor
Teraz natychmiast dodaj przygotowane grzyby, pikantne warzywa i pokrojone pomidory we własnym soku. Można doprawić sosem sojowym. Dusić pod przykryciem, aż mięso będzie ugotowane, około 25 minut. Pod koniec pokrywkę można otworzyć, aby sos odparował i zgęstniał – a Ty kurczak z grzybami na patelni w sosie pomidorowym gotowy.
Kurczak z grzybami na patelni w sosie pomidorowym
Ta opcja świetnie smakuje podawana z krótkim lub średnim makaronem – a potem na stole kurczak z grzybami na patelni i makaronem.
Kurczak z grzybami na patelni i makaronem
Cały kurczak z grzybami na patelni
Cały kurczak nie zmieści się na patelni, nawet jeśli patelnia jest bardzo duża. Więc będziesz musiał go pociąć. Można to zrobić w tradycyjny sposób: najpierw odetnij nogi i skrzydełka wraz z częścią piersi. Następnie wyjmij dwa filety z piersi ze skórą. Następnie odetnij grzbiet (kości jest oczywiście dużo, ale mięso jest bardzo smaczne). Możesz też wziąć nożyczki do drobiu i pokroić kurczaka na ćwiartki. W takim przypadku grzbiet należy usunąć. Pokrojony drób doprawiamy solą i pieprzem i smażymy na oleju z obu stron na złoty kolor. Ten format pozwala gotować kurczak z grzybami na patelni z warzywami.
Weźmy na przykład kalafior, bakłażan i pomidory. Możesz po prostu rozłożyć kapustę na kwiatostany, pomidory pokroić w średnią kostkę, a bakłażany w większą kostkę. Bakłażany należy smażyć razem z cebulą i innymi pikantnymi warzywami, ale kapusta i warzywa nie są potrzebne. Gdy kurczak będzie już złotobrązowy, podsmaż pikantne warzywa i bakłażany, dodaj przygotowane grzyby i jeszcze chwilę podsmaż. Zwróć „części zamienne” kurczaka, dodaj wodę, tak aby kurczak był do połowy przykryty i gotuj snaalę pod pokrywką przez 25-30 minut, a następnie bez pokrywki przez kolejne dziesięć minut. W rezultacie warzywa nieco zmiękną i naturalnie powstanie sos warzywny.
Kurczak z grzybami na patelni z warzywami
Pozostaje tylko wsypać do niego przygotowaną kaszę gryczaną – i już jest na stole kurczak z grzybami na patelni z kaszą gryczaną.
Kurczak z grzybami na patelni z kaszą gryczaną
Jak przygotować grzyby
Jeśli czytasz to latem lub wczesną jesienią, istnieje duża szansa, że Twoje grzyby to świeże grzyby leśne. Należy je obrać i pokroić na średnie kawałki. Jeśli grzyby nie są warunkowo jadalne (jak sznurki lub grzyby mleczne), ale po prostu jadalne (grzyby białe, grzyby osikowe, borowiki, kurki, grzyby miodowe itp.), to nie trzeba ich najpierw gotować – można je usmażyć je w sazu. Pieczarki smażymy na dużym ogniu w niewielkiej ilości oleju na złoty kolor ze wszystkich stron. Nie dodawaj soli, w przeciwnym razie sok natychmiast wypłynie z nich.
To samo zrób z grzybami uprawnymi (pieczarki, boczniaki, shiitake). Pieczarki możesz pokroić (z nóżkami lub bez):
– plastry podłużne; – kwatery; – sektory pionowe (każdy grzyb na 6–8 części); – kostki.
Uprawiane grzyby można kroić na różne sposoby
Shiitake pokrój w taki sam sposób jak pieczarki, ale pamiętaj, aby odciąć łodygi u nasady, są twarde.
Najłatwiejszym sposobem rozerwania boczniaków jest rozerwanie ich rękami lub dowolne pocięcie, najważniejsze jest odcięcie czapek od wspólnej podstawy.
Ale jeśli twoje grzyby są zamrożone, możesz je najpierw rozmrozić (zachowując płynący sok do sosu) lub możesz je tak po prostu usmażyć – zamrożone. Zwykle są już pokrojone na kawałki. Cóż, całe oczywiście należy rozmrozić i pokroić według własnego uznania.
Zamrożone grzyby można smażyć bez uprzedniego rozmrażania
Podczas smażenia do grzybów można dodać:
- cebula pokrojona w półpierścienie lub kostkę;
- posiekany czosnek;
- posiekany imbir;
- drobno posiekana lub starta marchewka;
- małe kostki korzenia selera lub cienkie plasterki łodyg selera.
Podczas smażenia do grzybów można dodać inne warzywa, np. cebulę.
Jeśli chcesz wymieszać grzyby z ziołami, dodaj je na samym końcu smażenia.
Na sam koniec dodajemy zieleninę do grzybów…