Wszystko jest w cieście: kalafior, kurczak, ryba itp.
Wielu z nas uwielbia chrupiące krążki cebuli, krewetki w tempurze i kotlety panierowane serem. Uważa się, że takie jedzenie nie jest najzdrowsze, ale czasem można sobie pozwolić, prawda? Co więcej, ciasto niekoniecznie składa się z mąki i głębokiego tłuszczu. W piekarniku możesz nawet uzyskać pyszną chrupiącą skórkę.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Co to jest ciasto i z czego się składa?
- Co i jak można smażyć w cieście
- Krążki cebuli w cieście
- Tempura z krewetkami i warzywami
- Gromadnik w cieście
- Cukinia w cieście na patelni
- Kalafior w cieście na patelni
- Paluszki krabowe w cieście na patelni
- Kiełbaski w cieście na patelni
- Ser w cieście w piekarniku
- Kotleciki z piersi w cieście na patelni
- Kałamarnica w stylu rzymskim
- Ananas w cieście
Co to jest ciasto i z czego się składa?
Zazwyczaj ciasto odnosi się do płynnego ciasta, w którym zanurza się kawałki różnych produktów spożywczych przed smażeniem w wysokich temperaturach. Do ciasta potrzebna będzie skrobia lub mąka (pszenica, ryż, kukurydza) i płynny składnik – woda, mleko, piwo, kefir itp. Niektóre rodzaje ciasta przygotowuje się na bazie bulionu lub soku z dodatkiem mocnego alkoholu.
Jeśli chcesz, żeby ciasto było puszyste i delikatne, dodaj do niego jajka lub majonez, a dla maksymalnej przewiewności użyj wody wysokogazowanej. Dodatkowo do ciasta można dodać drobno starty ser. Dzięki temu ciasto będzie bardzo gęste, co świetnie sprawdzi się do owoców morza czy wodnistych warzyw.
Co i jak można smażyć w cieście
Co więc zwykle gotuje się w cieście? Prawie wszystko, co nie wymaga długotrwałej obróbki cieplnej. Na przykład ryby i owoce morza, drób, cienko pokrojone mięso, warzywa i owoce. A także grzyby, kiełbaski, paluszki krabowe, a czasem nawet cukierki i lody, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało.
Do smażenia w cieście odpowiednia jest frytownica, rondel, wok lub zwykła patelnia. Najważniejsze jest, aby wziąć wystarczającą ilość oleju i podgrzać go do pożądanej temperatury. Jeśli nie masz specjalnego termometru, możesz użyć improwizowanych środków. Wystarczy zanurzyć drewniany szpikulec lub mały kawałek chleba w gorącym oleju. Jeśli opadnie, tworząc wokół siebie bąbel, a następnie powoli się uniesie, olej zostanie podgrzany do 160°C, można przystąpić do smażenia.
Nie wkładać wielu kawałków na raz do rozgrzanego oleju. W takim przypadku temperatura gwałtownie spadnie, co uniemożliwi utworzenie się skórki na powierzchni ciasta. Dlatego zamiast chrupania otrzymasz tłustą, nasączoną olejem masę.
Po usmażeniu panierowane kawałki należy rozłożyć na ręcznikach papierowych złożonych na pół lub ułożyć na sicie. Im mniej oleju pozostanie na nich, tym smaczniejsze i chrupiące będzie danie.
Krążki cebuli w cieście
Chrupiące panierowane krążki cebuli to szybka, smaczna i niedroga przekąska. Można go przygotować dla niespodziewanych gości lub podać z piwem na imprezie w gronie znajomych.
Krążki cebuli w cieście
35 minut
6 porcji
Aby przygotować, potrzebujesz:
- cebula – 2–3 szt.
- mąka – 320 g
- bułka tarta – 240 g
- jajka – 2 szt.
- proszek do pieczenia – 2 łyżeczki.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- mielona wędzona papryka
- olej do głębokiego smażenia
Aby przesłać:
- gęsty majonez – 300 g
- wasabi – 40 g
- ciemny olej sezamowy – 2 łyżki. l.
1. Do miski włóż majonez, dodaj wasabi i ciemny olej sezamowy. Dokładnie wymieszaj i wstaw do lodówki na 15–20 minut.
2. Cebulę pokroić w krążki o grubości 1 cm. Ostrożnie podziel je na krążki, uważając, aby ich nie połamać.
3. Do płaskiej miski lub dużego talerza wsyp mąkę, dodaj 1,5 łyżeczki. sól i proszek do pieczenia. Obtocz krążki cebuli w mieszance mąki, strzepując jej nadmiar.
4. Na ciasto ubij jajka z mlekiem w osobnym pojemniku. Dodać pozostałą mieszaninę mąki i ubijać, aż mieszanina uzyska jednorodną konsystencję. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
5. Umieść ruszt na powierzchni roboczej wyłożonej ręcznikiem papierowym. Zanurz krążki w cieście, a następnie połóż na metalowej kratce, aby odsączyć nadmiar płynu.
6. Rozgrzej olej do smażenia do temperatury 180°C. Na talerzu ułóż bułkę tartą. Obtocz krążki cebuli w bułce tartej i smaż w głębokim tłuszczu z obu stron na złoty kolor (może to zająć około 3 minut).
7. Gotowe krążki cebuli układamy w cieście na kilku warstwach ręczników papierowych, które wchłoną nadmiar tłuszczu. Podawać ze schłodzonym majonezem wasabi.
PRZY OKAZJI
Majonez wasabi to tylko jedna z opcji towarzyszących panierowanym krążkom cebuli. Sprawdzą się również zwykły majonez, sos czosnkowy, sos serowy czy tzatziki – na bazie jogurtu greckiego.
UWAGA DO GOSPODARKI
Aby przygotować ten przepis, cebulę zdecydowanie należy pokroić w grube krążki: cienkie krążki nie będą dobrze trzymać ciasta, a smak potrawy nie będzie zbyt wyrazisty.
Tempura z krewetkami i warzywami
Czy chcesz zamienić gotowanie obiadu z nudnego zadania w ekscytujący proces? Następnie zaangażuj całą rodzinę lub firmę – jeden niech kroi warzywa, drugi przygotowuje ciasto, trzeci smaży w głębokim tłuszczu. Możesz po prostu pobrać próbkę, czemu nie?
Tempura z krewetkami i warzywami
przygotowanie 40 minut
gotowanie 15 minut
2 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
- duże surowe krewetki – 8 szt.
- mały bakłażan – 1 szt.
- mała cukinia – 1 szt.
- papryka czerwona – 1 szt.
- średnia cebula biała – 1 szt.
- sok z cytryny – 1 łyżka. l.
- olej roślinny do głębokiego smażenia
Do testu:
- mąka – 90 g + trochę więcej do posypania
- jaja C0 – 1 szt.
- lód – 2–3 kostki
Aby przesłać:
- słodki sos chili
1. Do miski wlej 200 ml wody i włóż do zamrażarki na 30-40 minut.
2. Paprykę słodką pokroić w paski o szerokości około 2,5 cm. Cebulę pokroić w krążki o grubości około 5 mm.
3. Napełnij dużą miskę wodą i dodaj sok z cytryny. Obrany bakłażan i cukinię przekrój wzdłuż na pół, a następnie w poprzek na plastry o grubości 5 mm. Bakłażany i cukinię włożyć do zakwaszonej wody.
4. Krewetki obierz ze skorup, pozostawiając ogony, usuń głowy i żyły jelitowe, jeśli występują. Krewetki przecinamy wzdłuż brzucha, nie przecinając ich do końca, tak aby się otworzyły.
5. Wyjmij wodę z ciasta z zamrażarki i dodaj do niej lekko ubite jajko. Dodać mąkę i wymieszać pałeczkami lub widelcem, ale tylko trochę. W cieście powinno pozostać trochę grudek. Dodaj kostki lodu.
6. Rozgrzej olej do smażenia do temperatury 175°C. Warzywa osuszamy na ręcznikach papierowych i posypujemy lekko mąką (krewetki też posypujemy). Przygotuj sito, kładąc je na ręcznikach papierowych, aby zebrać olej z gotowej tempury.
7. Chwyć krewetkę za ogon i zanurzaj wszystko po kolei w powstałym cieście. Krewetki zanurzaj w gorącym oleju łyżką cedzakową lub zwykłą łyżką. Smaż 2 na raz–3 minuty, aż pojawi się jasnozłota skórka.
8. Umieść gotowe krewetki na sicie. W ten sam sposób podsmaż kawałki warzyw, po zanurzeniu ich w cieście. Podawać tempurę z sosem i zieloną sałatą.
PRZY OKAZJI
Oprócz krewetek można dodać także kalmary pokrojone w krążki o grubości 8–10 mm.
UWAGA DO GOSPODARKI
Wykonując nacięcia krewetek, zwróć uwagę na żyłę jelitową: jeśli ma ciemny kolor, lepiej ją usunąć.
Gromadnik w cieście
Można powiedzieć, że gromadnik w cieście to nasza odpowiedź na śródziemnomorskie sardynki, smażone w ogromnych kadziach z oliwą i sprzedawane na całym wybrzeżu. Bardzo niedroga ryba przygotowana według naszego przepisu staje się prawdziwym rarytasem.
Gromadnik w cieście
30 minut
4 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
- gromadnik – 500–600 gr
- jajka – 1 szt.
- mąka – 2 łyżki. l.
- śmietana – 2 łyżki. l.
- olej roślinny do głębokiego smażenia
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sól
1. Gromadnika rozmrozić, wypatroszyć i opłukać w zimnej wodzie. Doprawić solą i pieprzem.
2. Na ciasto wymieszaj śmietanę, jajko i mąkę, dodaj sól i dokładnie wymieszaj.
3. Gromadnika zanurzać w cieście i smażyć na patelni z obu stron na złoty kolor. Rybę układamy na talerzach i posypujemy ziołami do smaku. Podawać zarówno na zimno, jak i na gorąco.
PRZY OKAZJI
Możesz gotować stynę w ten sam sposób.
UWAGA DO GOSPODARKI
Aby ciasto dobrze przylegało do ryby, lepiej najpierw obtoczyć je w mące, a dopiero potem zanurzyć w cieście.
Cukinia w cieście na patelni
Cukinia w cieście na patelni to doskonała propozycja zarówno na lekki obiad, jak i zdrową przekąskę. Ciasto otula kawałki warzyw i zapobiega utracie soku. Dzięki temu cukinia jest soczysta w środku i chrupiąca na zewnątrz.
Cukinia w cieście na patelni
35 minut
4 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
- młoda cukinia z cienką skórką – 450 g
Na ciasto:
- mąka – 150 g
- jajka – 2 szt.
- olej roślinny – 40 ml
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
Do sosu:
- śmietana – 80 g
- czosnek – 2 ząbki
- koperek – 2 gałązki
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Cukinię bez obierania pokroić w krążki o grubości około 1 cm.
2. Do miski wsypać mąkę, sól, pieprz, dokładnie wymieszać. W osobnej głębokiej misce połącz jajka, sól i pieprz. Mieszaj trzepaczką, aż będzie gładka.
3. Rozgrzej olej roślinny na patelni na średnim ogniu. Cukinię obtaczamy w mące, a następnie zanurzamy w masie jajecznej. Ułożyć na patelni w jednej warstwie.
4. Smażyć warzywa na małym ogniu, po 4 minuty z każdej strony. Usmażoną cukinię połóż na ręcznikach papierowych, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
5. Do śmietany dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i drobno posiekane gałązki koperku. Dokładnie wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
6. Podawaj panierowaną cukinię na gorąco lub ostudzoną. Osobno podawać schłodzony sos.
UWAGA DO GOSPODARKI
Cukinię należy pokroić w cienkie, równe koła, w przeciwnym razie nie zostaną usmażone i pozostaną surowe. Najlepiej, jeśli mają grubość 1 cm. Nie przesadzaj z solą: warzywa szybko ją wchłaniają, dlatego lepiej po usmażeniu dodać cukinię soli.
PRZY OKAZJI
Opcja podawania cukinii w cieście na patelni może być następująca: posmaruj każde kółko przygotowanym sosem czosnkowym i ułóż je jeden na drugim w formie ciasta lub ciasta. Udekoruj zieleniną.
Kalafior w cieście na patelni
Kalafior w chrupiącej złotej skórce wygląda bardzo apetycznie, ale przygotowuje się go szybko i wcale nie jest to trudne. Co, jak widzisz, jest ważne dla współczesnej gospodyni domowej.
Kalafior w cieście na patelni
30 minut
4 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
- kalafior – 1 kg
- olej roślinny – 400 ml
- mąka – 100 g
- skrobia ziemniaczana – 100 g
- dowolne przyprawy (curry, kurkuma, kolendra, gałka muszkatołowa) – do smaku
Do sosu:
- kwaśna śmietana lub jogurt naturalny – 250 ml
- ogórek kiszony – 1 szt.
- czosnek – 2 ząbki
- posiekana natka pietruszki – 1 łyżka. l.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Na ciasto mąkę wymieszać ze skrobią kukurydzianą, zalać 450 ml wody i 1 łyżką. l. olej roślinny. Dokładnie wymieszaj.
2. Do ciasta dodać przyprawy i sól do smaku. Zamieszaj ponownie. Miskę z ciastem przykryj czystą ściereczką i pozostaw w temperaturze pokojowej na 15–20 minut.
3. Ogórek kiszony na sos pokroić w drobną kostkę. Przełóż czosnek przez prasę, drobno posiekaj natkę pietruszki. Ogórka, pietruszkę i czosnek połączyć z kwaśną śmietaną lub jogurtem, solą i pieprzem. Wymieszaj i przed podaniem włóż sos do lodówki.
4. Kalafior podziel na kwiatostany. Włóż je do wrzącej, osolonej wody i gotuj przez 5 minut…