Krok po kroku: Tworzenie pobudzającej zmysły lemoniady z truskawkami

Jak zrobić lemoniadę z truskawkami

Jak zrobić lemoniadę z truskawkami

Domowa lemoniada truskawkowa to nie jakiś sklepowy napój gazowany! Skutecznie gasi pragnienie i zawiera znacznie mniej cukru. Lemoniada truskawkowa jest również zdrowa, smaczna, naturalna i zawsze pod ręką, zwłaszcza jeśli w sezonie przygotujesz dodatkowy przecier jagodowy i zamrozisz go w torebkach lub foremkach na kostki lodu.

Jak zrobić lemoniadę z truskawkamiO czym porozmawiamy w artykule:Trochę historii Lemoniada truskawkowa i jej składnikiPrzepisy Lemoniada truskawkowaLemoniada Truskawkowo-bazyliowa Mojito truskawkowe bezalkoholowe Lemoniada truskawkowa z herbatą Lemoniada truskawkowa dla dzieci Lemoniada Barbarella Lemoniada truskawkowa z farmy Truskawkowa „lemoniada” dla dorosłych

Trochę historii

Uważa się, że pierwsza lemoniada pojawiła się w Europie Zachodniej i składała się z naturalnego soku z cytryny i dużej ilości wody. W XVIII wieku Angielski chemik Priestley wynalazł saturator – pompę, która pozwala nasycać ciecze dwutlenkiem węgla i od tego momentu zaczęto produkować lemoniadę na skalę przemysłową, stopniowo komplikując skład i dodając różne syropy owocowe i jagodowe.

Piotr I przywiózł do naszego kraju lemoniadę. Napój od razu stał się jednym z najbardziej lubianych na dworze cesarskim, a potem wśród kupców. W tawernach, restauracjach, a nawet w English Clubie serwowano rozmaite lemoniady jagodowe.

Lemoniada truskawkowa i jej składniki

Lemoniadę truskawkową najczęściej przygotowuje się z wodą zwykłą lub gazowaną.
Lemoniadę truskawkową najczęściej przygotowuje się na wodzie zwykłej lub gazowanej (196 poniżej)

Nowoczesne lemoniady niekoniecznie muszą zawierać sok z cytryny. Często przygotowuje się je na przykład ze świeżą pomarańczą lub z syropem sporządzonym z cukru, wody i skórki cytrusowej. Świetnie smakuje także, jeśli zmieszamy w równych częściach świeżo wyciśnięty sok z cytryny, pomarańczy i mandarynki. Sprawdzi się jednak także sok jabłkowy, winogronowy czy gruszkowy – wszystkie świetnie komponują się z truskawkami.

Drugim wymaganym składnikiem jest woda (gazowana lub zwykła) lub herbata mrożona. Jeśli wolisz wodę mineralną, preferuj wodę stołową zamiast wody leczniczej. Ten ostatni z reguły ma zbyt agresywny smak i nie nadaje się do przygotowywania napojów.

Do lemoniady truskawkowej najlepiej wybrać bogatą czarną herbatę. Doda napojowi lekką cierpkości i pomoże skuteczniej walczyć z pragnieniem. Ciekawego smaku nadaje również połączenie hibiskusa i truskawek.

Jako słodzik najczęściej stosuje się syrop lub miód. Jeśli jednak masz świeże, soczyste jagody, możesz łatwo obejść się bez dodatkowego cukru. Pamiętaj, że zbyt słodkie napoje wcale nie gaszą pragnienia, a jedynie je rozpalają.

Jagody lepiej zmielić za pomocą blendera, a następnie przetrzeć przez drobne sito, aby usunąć nasiona. Powstałe puree należy połączyć z resztą składników, dokładnie wymieszać i przelać do szklanek, dodać lód i udekorować do smaku.

Nawiasem mówiąc, aromatyczne zioła pomogą nadać napojowi dodatkową jasną nutę. Świeża mięta, estragon, bazylia, lawenda, szałwia, a nawet rozmaryn dobrze komponują się z truskawkami. Warzywa można wykorzystać na ostatnim etapie gotowania, po prostu dodając całe gałązki do dzbanka. Można też najpierw rozdrobnić je tłuczkiem i wymieszać z puree truskawkowym.

Przepisy

W naszej selekcji znajdziesz 7 uniwersalnych przepisów na lemoniadę truskawkową i 1 alkoholowy: dla dorosłych.

Lemoniada truskawkowa

Ten aromatyczny napój to prawdziwy hymn na cześć lata i słońca! Nie tylko orzeźwia i gasi pragnienie, ale także znacząco poprawia nastrój.

Lemoniada truskawkowa
Lemoniada truskawkowa ()

Do przygotowania 5 porcji potrzebne będą:

  • cytryna – 3 szt.
  • truskawki – 200 g
  • cukier – 150 g
  • kruszony lód do smaku

1. Ostrożnie opłucz jagody pod bieżącą wodą, połóż je na ręcznikach papierowych i pozostaw do wyschnięcia. Następnie pokroić w cienkie plasterki.

2. Do rondla wlać 1 litr wody pitnej, dodać cukier i mieszając szpatułką doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Zdejmij z ognia i poczekaj, aż syrop ostygnie do 80 °C.

3. Do gorącego syropu dodaj wcześniej przygotowane truskawki. Przykryj czystym ręcznikiem i pozostaw w temperaturze pokojowej na 1 godzinę. Następnie włóż do lodówki na 1 godzinę.

4. Dwie cytryny przekrój na pół i wyciśnij sok. Obierz trzecią, pokrój w koła i wytnij segmenty z miąższu, usuwając folie.

5. Do schłodzonego napoju dodać sok i miąższ z cytryny. Wymieszaj ostrożnie. Włóż kostki lodu do szklanek i podawaj.

Przydatne rady

Jeśli zdecydujesz się użyć mrożonych jagód, przed użyciem zgodnie z przepisem należy je lekko rozmrozić.

Przy okazji

Przed ochłodzeniem bazy lemoniady dodaj do niej kilka gałązek mięty lub melisy – orzeźwiające działanie napoju będzie bardziej widoczne, a smak będzie bardziej wyrazisty.

Lemoniada truskawkowo-bazyliowa

Przygotowanie domowej lemoniady nie może być prostsze, jeśli masz pod ręką świeże jagody (najlepiej sezonowe) i pachnącą bazylię, którą możesz kupić przez cały rok. A jeśli nie chcesz używać słodkiej sody, sięgnij po stołową wodę mineralną.

Lemoniada truskawkowo-bazyliowa
Lemoniada truskawkowo-bazyliowa (Wydawnictwo Gastronom LLC)

Do przygotowania 10 porcji potrzebne będą:

  • jasna słodka woda gazowana do smaku – 2 l
  • truskawki – 300 g
  • limonka – 2 szt.
  • zielona bazylia – 3 gałązki
  • lód – do smaku

1. Pokrój limonki w cienkie kółka lub plasterki. Usuń liście bazylii z gałązek (gałązki nie są potrzebne w tym przepisie). W dużym dzbanku umieść bazylię i limonkę.

2. Opłucz jagody zimną bieżącą wodą, obierz i osusz. Grubo posiekaj dwie trzecie, resztę rozgnieć widelcem.

3. Dodaj wszystkie truskawki do dzbanka z limonką i bazylią. Dodaj lód i uzupełnij wodą gazowaną. Przykryj górną część dzbanka folią spożywczą i pozostaw lemoniadę w lodówce na 20 minut.

Przydatne rady

Limonkę można zastąpić cytryną, a nawet pomarańczą. Napój nabierze nieco innych nut, ale jego chłodząca esencja nie ulegnie zmianie.

Przy okazji

Lemoniada z truskawkami i bazylią jest idealna na wesołą imprezę wiejską lub letni piknik na łonie natury. Ale nikt Ci nie przeszkadza, żeby tak po prostu to zrobić, gdy chcesz odświeżyć się smakiem.

Bezalkoholowe mojito truskawkowe

Mojito to super orzeźwiający koktajl i król letnich imprez. Co powiesz na truskawkowe bezalkoholowe mojito? Napój ten z pewnością przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom, które z wielką przyjemnością poczują się „wielkie” popijając przez słomkę wykwintny koktajl nalany do „dorosłej” szklanki.

Bezalkoholowe mojito truskawkowe
Bezalkoholowe mojito truskawkowe

Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:

  • gazowana woda mineralna – 600 ml
  • świeże truskawki – 400 g
  • syrop truskawkowy – 200 ml
  • świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy – 200 ml
  • limonka – 1 szt.
  • mięta – 6–8 gałązek
  • lód – do smaku

1. Pokrój limonkę w cienkie plasterki. Miętę opłucz, osusz ręcznikiem papierowym, a następnie oderwij liście. Obierz jagody.

2. Na dnie wysokich szklanek do mojito umieść kilka listków mięty, 3 truskawki i 1-2 cząstki limonki. Wlać 50 ml syropu truskawkowego. Lekko rozgnieć składniki tłuczkiem.

3. Do powstałej mieszaniny dodaj pokruszony lód i 50 ml soku pomarańczowego. Wymieszaj, następnie zalej 150 ml wody mineralnej. Udekoruj plasterkiem truskawki i listkami mięty.

Przydatne rady

Strawberry Mojito można przygotować także w wersji alkoholowej dodając do kieliszka odrobinę białego lub złotego rumu. W takim przypadku należy zwiększyć ilość lodu!

Przy okazji

Syrop jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Do jagód wsyp cukier w proporcji 1:1, rozgnieć tłuczkiem i odstaw na kilka godzin, od czasu do czasu mieszając. Następnie przecedź przez kilka warstw gazy do miski. Tylko nie wyciskaj: pozwól syropowi swobodnie i powoli spływać do pojemnika.

Lemoniada truskawkowa z herbatą

Idealne napoje na lato powinny być aromatyczne, orzeźwiające i naturalne. Tak jak nasza lemoniada truskawkowa z herbatą.

Lemoniada truskawkowa z herbatą
Lemoniada truskawkowa z herbatą

Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:

  • woda mineralna gazowana – 1,5–2 szklanki
  • truskawki – 250 g
  • cukier – 1 szklanka
  • świeżo wyciśnięty sok z cytryny – 2/3 szklanki
  • herbata czarna – 3 torebki

Aby przesłać:

  • truskawka
  • cytrynowy
  • lód

1. Na syrop zmieszaj w rondelku 1 szklankę wody i 1 szklankę cukru. Postaw na średnim ogniu i poczekaj, aż cukier całkowicie się rozpuści. Dodaj jagody i gotuj na wolnym ogniu, aż jagody będą bardzo miękkie, a syrop zgęstnieje, około 10 minut. Syrop odcedzić i całkowicie ostudzić.

2. Torebki z herbatą zalać 2 szklankami wrzącej wody i pozostawić na 30 minut.

3. Napełnij duży dzban lodem. W misce wymieszaj syrop, schłodzoną herbatę, sok z cytryny i wodę mineralną. Wlać mieszaninę do dzbanka z lodem. Dodaj kilka cienkich plasterków cytryny. Napój przelej do szklanek i udekoruj truskawkami.

Uwaga dla gospodyni

Nie mniej smacznie będzie, jeśli zamiast czarnej użyjesz zielonej herbaty. I lepiej parzyć luzem, a nie pakowane.

Przy okazji

Nie wyrzucaj pozostałych (wyciśniętych) cytryn po wyciśnięciu soku. Przygotuj na ich bazie lekki syrop cytrynowy i zamroź porcje w foremkach do kostek lodu. Lód ten można następnie wykorzystać do przygotowania napojów.

Lemoniada truskawkowa dla dzieci

Napój ten przypadnie do gustu absolutnie każdemu, także dorosłym. Przecież przygotowywany jest na bazie trzech rodzajów soku i świeżych jagód, dlatego okazuje się tak smaczny i zdrowy.

Lemoniada truskawkowa dla dzieci
Lemoniada truskawkowa dla dzieci (Mój Magnes)

Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:

  • sok winogronowy – 300 ml
  • sok pomarańczowy – 300 ml
  • sok jabłkowy – 300 ml
  • truskawki (świeże lub mrożone) – 300 g

1. Kilka jagód odłożyć do dekoracji, resztę zmielić blenderem zanurzeniowym na jednorodne puree.

2. Do puree wlać 1 litr wrzącej wody. Ochłodzić do temperatury pokojowej i przecedzić przez drobne sito. Przełożyć do dużego dzbanka.

3. Do dzbanka wlać sok jabłkowy, winogronowy i pomarańczowy, wymieszać, rozlać do szklanek. W razie potrzeby dodaj lód i udekoruj całymi jagodami.

Uwaga dla gospodyni

Sok pomarańczowy można zastąpić sokiem wiśniowym lub brzoskwiniowym.

Przy okazji

W szczególnie upalne dni można dodać do mieszanki pokruszony lód, ale należy uważać, aby nikogo nie rozbolało gardło. Nie pij ani nie podawaj dzieciom niczego lodowatego podczas jedzenia: zimne napoje spowalniają procesy trawienne, a to jest szkodliwe dla wszystkich.

Lemoniada „Barbarella”

Napój przygotowany według naszej receptury okazuje się niezwykle smaczny i bardzo piękny – bogaty kolor truskawek i śmietanki. Aby uzyskać oszałamiający aromat, dodaj do dzbanka garść poziomek – obecnie nie jest tak trudno je znaleźć.

Lemoniada „Barbarella”
Lemoniada „Barbarella” (dostarczona przez służbę prasową)

Do przygotowania 2 porcji potrzebne będą:

  • truskawki – 100 g
  • truskawki – 100 g
  • mleko skondensowane – 50 ml
  • syrop truskawkowo-śmietankowy – 50 ml
  • soda
  • lód

1. Zmiel jagody na gładką masę za pomocą blendera. Puree przelać do dzbanka, dodać skondensowane mleko, syrop i delikatnie wymieszać.

2. Dodaj lód do dzbanka do smaku.

3. Wlać wodę sodową lub mineralną. Wymieszaj, rozlej do szklanek i udekoruj według uznania.

Uwaga dla gospodyni

Mleko skondensowane można zastąpić gęstą śmietaną, a jako słodzik można dodać miód.

Przy okazji

Dla smaku możesz dodać do koktajlu odrobinę śmietanki kokosowej, a syrop truskawkowy samodzielnie ugotować.

Lemoniada truskawkowa z farmy

Truskawka z…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja