Krewetki królewskie: podpowiadamy, jak gotować i niczego nie wyrzucać
Marianna Orlinkowa 16 grudnia 2022 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Wyobraźmy sobie paczkę mrożonych krewetek królewskich ze skorupą i ogonem o wadze 1 kg. Jeśli producent jest wysokiej jakości, a podczas transportu i przechowywania krewetki były przez cały czas głęboko zamrożone, to po rozmrożeniu stracą nie więcej niż 10–12% swojej masy. Po ich oczyszczeniu tyle samo więcej. A dwadzieścia procent wagi to już sporo, szkoda, prawda? Używajmy przynajmniej muszli z ogonami!
Co przeczytać w artykule:
- Jak zrobić bulion krewetkowy z muszli i ogonów?
- Co zrobić z niewielką ilością pozostałych muszli i głów?
- Co zrobić, jeśli po ugotowaniu pozostały jeszcze krewetki?
- Przepisy z krewetkami królewskimi Zupa krem z krewetkami Cezar z krewetkami Makaron krewetkowy w sosie śmietanowym Krewetki królewskie w sosie sojowym
Jak zrobić bulion krewetkowy z muszli i ogonów?
W przypadku bulionu krewetkowego, który można wykorzystać do zup i sosów, muszle i ogony (oraz co najcenniejsze, główki, jeśli występują) należy dokładnie podsmażyć, aby wydobyć z nich maksimum smaku i aromatu. Smażymy na sucho lub dosłownie na kilku kroplach oleju – najwygodniej na patelni, jeśli ma grube dno. Zwiększ ogień na maksymalny, nie mieszaj zbyt często, aby muszelki miały czas się usmażyć. Zwykle zajmuje to około pięciu do siedmiu minut.
Aby uzyskać smaczny, bogaty bulion, dokładnie podsmaż głowy i muszle, aż zmienią kolor na czerwony i nabiorą smaku.
Kiedy muszle zmienią kolor na czerwony i zaczną desperacko pachnieć krewetkami, dodaj trochę cebuli i czosnku i zalej wszystko wodą. Zmniejszyć ogień do średniego, doprowadzić do wrzenia, dodać sól i gotować na wolnym ogniu przez 20–30 minut. Odcedź i użyj zgodnie z przepisem. W niektórych przypadkach nie ma potrzeby obciążania – na przykład w przypadku bisque istnieje inna technologia. Ale wszystko to jest zapisane w przepisie.
Co zrobić z niewielką ilością pozostałych muszli i głów?
Czasami zdarza się, że używasz tylko kilku krewetek, a z tak wielu muszli nie da się zrobić bulionu. Ale i tak ich nie wyrzucaj – włóż je do pojemnika lub torby, oznacz dużymi literami „DO BROLU KREWETKOWEGO” i zamroź. Gdy pojawią się nowe naboje, napełnisz ten pojemnik. Można tam również umieścić obierki z cebuli i słodkiej papryki.
Co zrobić, jeśli po ugotowaniu pozostały jeszcze krewetki?
Zostało nam 700-800 g obranych krewetek. Używane oszczędnie w trzy-czteroosobowej rodzinie, mogą przygotować trzy, a nawet cztery dania. Do zupy krem wystarczy 50 g krewetek na osobę. Do sałatki z krewetkami (na przykład Cezar) wystarczy 6-8 krewetek 50/70 lub 4-5 krewetek 40/60 na porcję. To samo dotyczy makaronu z krewetkami lub smażonych warzyw i krewetek. We wszystkich tych ostatnich przypadkach ogon krewetki (dla smaku i prezentacji) jest bardzo mile widziany!
Do smażenia potrzeba bardzo mało krewetek królewskich: wystarczy 6-8 w rozmiarze 50/70 lub 4-5 w rozmiarze 40/60
Jeśli rozmroziłeś na raz kilogram krewetek, ale nie wykorzystałeś ich wszystkich, możesz przechowywać je w lodówce na najzimniejszej półce w wysokiej jakości pojemniku na żywność (najlepiej nie plastikowym, ale szklanym lub ceramicznym) przez kolejny 48 godzin. Jeśli masz pewność, że nie poradzisz sobie z tym w ciągu 48 godzin, zamroź go z powrotem. Jakość ulegnie pogorszeniu, ale nadal jest to lepsze niż wyrzucenie wartościowego produktu.
Przepisy na krewetki królewskie
Zupa krem z krewetkami
Zupa krem z krewetkami
Zupa-krem z krewetkami to nie tylko zupa na lunch, to całe wydarzenie, mini-wakacje. Jednocześnie absolutnie nie jest konieczne przygotowywanie go specjalnie na świąteczną okazję – czasami trzeba po prostu cieszyć się życiem! Najsmaczniejszą zupę dostaniesz, jeśli kupisz krewetki z głową. Najczęściej w tej formie sprzedajemy nie krewetki królewskie, a tzw. „australijskie langustynki”. W rzeczywistości nie są to wcale langustynki, ale dzikie krewetki patagońskie. Ich mięso jest różowe nawet na surowo, a ich głowy i muszle stanowią doskonały rosół.
Do przygotowania 6-8 porcji potrzebne będą:
- 600 g dużych surowych krewetek z głową i skorupą lub 1 kg dużych surowych krewetek w skorupach bez głowy
- 400 ml śmietanki 20–38% tłuszczu lub mleka/śmietanki kokosowej
- 2 średnie pory (500–600 g)
- 1 duża słodka czerwona papryka (250–300 g)
- 4 ząbki czosnku (20 g)
- 2 łyżki l. oliwa z oliwek (30 g)
- 2 łyżki l. roztopiony lub 3 łyżki. l. masło (30 i 45 g)
- sól
- mieszanka świeżo zmielonego pieprzu
Jak gotować:
- Usuń pancerze z krewetek, najpierw odkręcając główki. Zachowaj muszle i głowy. Przetnij grzbiet krewetki przez środek i usuń ciemną żyłę jelitową.
- Krewetki posolić i popieprzyć, polać oliwą z oliwek i pozostawić do marynowania, aż wszystko inne będzie przygotowane.
- W dużym rondlu o grubym dnie podgrzej połowę ghee lub masła. Dodaj głowy i muszle krewetek i gotuj na dużym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż do głębokiej czerwieni, około 10 minut.
- Podczas gdy muszle i główki się pieczą, odetnij ciemnozielone liście z porów (nie odcinaj miękkiego, zielonego rdzenia) i opłucz je. Z grubsza posiekaj lub połam. Na patelnię ze smażonymi muszlami wlej 2 litry wody, zagotuj, dodaj sól i zielone liście pora. Gotuj na średnim ogniu przez 30 minut, odcedź.
- Drobno posiekaj białą i delikatną zieloną część pora, obraną paprykę i czosnek. Smaż pory, czosnek i paprykę na pozostałym ghee/masle, 5 minut. Połącz 1 litr bulionu krewetkowego (resztę bulionu można zamrozić) z smażonymi warzywami i około połową krewetek. Doprowadź do wrzenia, dodaj sól i pieprz, gotuj przez 5 minut.
- Do zupy wlać śmietanę, ubić blenderem na gładką masę, utrzymywać zupę gorącą.
- Pozostałe krewetki smażymy na suchej patelni przez 1,5 minuty. z każdej strony. Zupę nalewamy do misek, do zupy wkładamy krewetki i od razu podajemy.
Jeśli chcesz, aby zupa była bardziej elegancka, odetnij część słodkiej papryki, pokrój ją w bardzo zgrabną kostkę 3-4 mm lub cienkie, krótkie paski. Smażyć na oliwie przez 1-2 minuty. i dodać do zupy podczas serwowania.
Cezar z krewetkami
Cezar z krewetkami
Do sałatki takiej jak sałatka Cezar z krewetkami potrzebujesz bardzo mało tych samych krewetek. Jednak główną rolę odgrywają tu chrupiące, soczyste liście sałaty rzymskiej oraz dressing. Cóż, parmezan. I krakersy. Pamiętaj, aby dressing przygotować sam, nie kupuj gotowego, to bzdura, a nie dressing. A jeśli zależy Ci na prawdziwej jakości, nie będziesz mógł obejść się bez anchois. A wtedy sałatka, która każdemu wydaje się utknąć w zębach, stanie się prawdziwą, przepraszam, cesarzem Twojego stołu – czy to codziennego, czy świątecznego.
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- 1 duża główka sałaty rzymskiej (600–800 g)
- 16–20 dużych surowych krewetek z ogonami
- 4 kromki białego chleba, najlepiej na zakwasie (200 g)
- 4 łyżki l. olej roślinny (60 g)
- 1 ząbek czosnku
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- parmezan do podania
Do tankowania:
- 300 g rafinowanego oleju roślinnego
- 1 jajko
- 2–6 filetów anchois według upodobań (12–40 g)
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka. l. ocet winny biały (15 g)
- 1 łyżeczka każdy sól i cukier (po 5 g)
- kilka kropli sosu Worcestershire
Jak gotować:
- Jeśli krewetki mają muszle, obierz je, pozostawiając ogony na krewetkach. Posolić i popieprzyć krewetki. Usuń skórki z chleba, pokrój okruchy na kwadraty o wielkości 2-3 cm (ale możesz je rozerwać rękami na dowolne kawałki, jest to jeszcze ciekawsze) i połóż je na powierzchni roboczej, aby trochę wyschły.
- Do dressingu rozgnieć, obierz i drobno posiekaj czosnek. W wysokiej, wąskiej szklance blendera zanurzeniowego umieść jajko, ocet, sos Worcestershire, czosnek, anchois, sól i cukier. Dolać 100 g oleju i ubijać blenderem zanurzeniowym na średnich obrotach przez 20-25 sekund. Dodaj kolejne 100 g oleju, ubijaj przez kolejne 15-20 sekund. Na koniec dodać pozostały olej i wymieszać na gęstą emulsję.
- Aby usmażyć krewetki, na dużą patelnię wlewamy olej, dodajemy zmiażdżony ząbek czosnku i stawiamy na średnim ogniu. Gdy czosnek zacznie się rumienić, wyjmij go i dodaj krewetki na patelnię. Smaż przez 2 minuty. z każdej strony.
- Następnie przełóż krewetki na talerz, na patelnię włóż chleb i smaż ze wszystkich stron na złoty kolor. Gotowe pieczywo układamy na zmiętych ręcznikach papierowych, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
- W przypadku romaine usuń zewnętrzne uszkodzone i wiotkie liście. Rozłóż główkę kapusty na liście, duże rozerwij rękami na kawałki wygodne do jedzenia. Umieść je w misce, wymieszaj rękami z 2 łyżkami. l. stacja benzynowa, już nie. Rozłóż ubranego Romano na talerzach.
- Krewetki i grzanki układamy na liściach sałaty, posypujemy wiórkami parmezanu (ser wygodnie jest przekroić nożem). Pozostały sos podawaj osobno.
Sałatę lodową często stosuje się jako zamiennik sałaty rzymskiej – jest to całkowicie błędne stwierdzenie. Sałata lodowa jest sałatką bardzo wodnistą, a zawarta w niej woda w połączeniu z innymi składnikami, zwłaszcza dressingiem, bardzo psuje smak sałatki. Cezar powinien być wykonany wyłącznie z Romano.
Makaron krewetkowy w kremowym sosie
Makaron krewetkowy w kremowym sosie
Makaron z krewetkami królewskimi w kremowym sosie to opcja korzystna dla obu stron i hit w każdym menu restauracji. Ale nie musisz iść do restauracji, żeby tego spróbować! Wszystko czego potrzebujesz to krewetki, twój ulubiony rodzaj makaronu, średnio lub wysokotłuszczowa śmietana, trochę masła, trochę ziół i trochę czosnku!
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- 300–400 g dużych, surowych krewetek, całkowicie obranych
- 400 g długiego makaronu (fettuccine, spaghetti, tagliatelle)
- 400 ml śmietanki o zawartości tłuszczu 20–38%
- 1 mały pęczek natki pietruszki i/lub bazylii (20–30 g)
- 2–4 ząbki czosnku (10–20 g)
- 2 łyżki l. oliwa, oliwa lub masło
- sól
- mieszanka świeżo zmielonego pieprzu
Jak gotować:
- Duży garnek z wodą na makaron postaw na dużym ogniu i zagotuj.
- Posolić i popieprzyć krewetki. Zmiażdżyć, obrać i drobno posiekać czosnek. Drobno posiekaj warzywa.
- Do wrzącej wody doprawić solą (4-5 łyżek soli) i dodać makaron. Mieszaj przez pierwsze kilka minut, aby makaron nie przykleił się do dna patelni. Gotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nie dłużej niż 1 minutę.
- W tym samym czasie na sąsiednim palniku postaw na średnim ogniu dużą, głęboką patelnię lub rondelek. Wlać do niego oliwę i czosnek, podgrzewać przez 1 minutę. Dodaj krewetki, zwiększ ogień do dużego, smaż przez 1 minutę. z każdej strony.
- Dodaj warzywa do krewetek, wymieszaj i wlej śmietanę. Zmniejsz ogień do niskiego. W tym momencie makaron powinien być już ugotowany – odcedź go na durszlaku.
- Na patelnię z krewetkami i sosem włóż makaron, zamieszaj, zwiększ ogień do dużego i podgrzewaj przez kolejne 1-1,5 minuty. Podawaj natychmiast.
Do makaronu z owocami morza nie jest zwyczajowo podawać parmezan, ale jeśli w ten sposób smakuje lepiej, pozbądź się wątpliwości!
Krewetki królewskie w sosie sojowym
Krewetki królewskie w sosie sojowym
Sos sojowy i krewetki to świetne połączenie. Sos wzmacnia naturalny smak krewetek, wydobywając z nich wszystkie zalety. A jednocześnie zastępuje znaczną część soli! Gorący…