Kourdak (kourdak, kavurdak)
gastronomia 16 listopada 2014 Do przepisu
Wyobraź sobie, że wybierasz się na łono natury, na przykład do nieumeblowanego po zimie domku letniskowego, albo na piknik. W ciepłym sezonie. Wprowadzony? A w tym miejscu spoczynku w ogóle nie ma lodówki, ale będziesz chciał ugotować pilaw, shurpę, zharop, a może tajemnicze narhangi. W kociołku, na ogniu… No, ale z gulaszu tego wszystkiego nie ugotujesz? I nie. W kuchni uzbeckiej istnieje kurdak. Jest to metoda konserwowania mięsa w tłuszczu, w której można je przechowywać bez chłodzenia przez kilka miesięcy, nawet w środkowoazjatyckich upałach. Następnie tłuszcz wykorzystuje się do smażenia. Mięso – w dowolnym naczyniu. I można go zjeść po prostu z chlebem. Uzbeckie babcie, rozpieszczając wnuki, wyjęły z glinianego garnka kawałek mięsa, włożyły go do kawałka placka i pozwoliły je zjeść. To kanapka w stylu uzbeckim. Dlatego też kurdak można zaliczyć do dań na zimno.
Złożoność: przeciętny Porcje: 4 Gotowanie: 20 minut Dodać. czas: 50 minutKuchnia uzbeckaPustyWegetarianizmSKŁADNIKI NA 4 PORCJI1 kg miąższu dowolnego mięsa 300 g tłuszczu z ogona 200 g dowolnego tłuszczu jagnięcego 1 łyżka. l. sól Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Mięso pokroić na równe średnie kawałki. Z kilograma powinno wyjść 16–20 sztuk.
Krok 2
Mięso posyp solą i odstaw na około 30 minut. Pod wpływem soli sok będzie aktywnie wypływał z mięsa.
Krok 3
Cały tłuszcz pokroić w drobną kostkę. Rozgrzej kocioł lub duży rondel z grubym dnem i włóż do niego tłuszcz. Na samym początku wykonaj kilka ruchów mieszających łyżką cedzakową, a tłuszcz sam się wytopi. Gotowość określamy na podstawie koloru i wielkości skwarków. Powinny być małe i ciemnobrązowe.
Krok 4
Usuń skwarki łyżką cedzakową. Mięso smażymy na dużym ogniu na głębokim tłuszczu ze wszystkich stron, ciągle mieszając.
Krok 5
Przygotuj naczynia (najlepiej gliniany garnek lub dzbanek), które są absolutnie czyste i suche. I pamiętajcie o środkach bezpieczeństwa podczas pracy z rozgrzanym tłuszczem! Za pomocą łyżki cedzakowej włóż kawałki mięsa do garnka. Za pomocą suchej chochli wlać tłuszcz do miski z mięsem, ostudzić i przykryć.
Krok 6
W tej formie mięso z tłuszczem można bardzo długo przechowywać bez chłodzenia. W razie potrzeby wyjmij porcję mięsa i przygotuj z niej dowolną potrawę. Można go nawet drobno posiekać do sałatki.
UWAGA DO GOSPODARKI
Temperaturę oleju w kotle możesz sprawdzić plasterkiem marchewki. Jeśli lekko się rumieni, jest za wcześnie. Jeśli szybko ciemnieje i kurczy się, jest już za późno. Ale jeśli został wyrzucony do oleju, bulgoczący i ciemniejący, to w porządku.