Kotlety wołowe
gastronomia 28 stycznia 2024 r Do przepisu
Kotleciki wołowe to idealne danie na każdą okazję. Codzienny lunch, uroczysty obiad czy wiejskie spotkania – sprawdzą się wszędzie i zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy.
Uważa się, że kotlet wołowy (lub cielęcy) wynaleziono w Mediolanie, a jego główna tajemnica tkwi w gęstym cieście, bo bez niego danie wyjdzie suche i twarde. Oryginalną przegrzebkę alla milanese należy smażyć w dużej ilości roztopionego masła, ale w domowej kuchni nie zabrania się stosowania mieszanki masła i oleju roślinnego.
Polędwica to doskonały wybór do przygotowania kotletów mediolańskich, ponieważ nie ma żyłek ani twardych włókien i dosłownie rozpływa się w ustach, zwłaszcza jeśli mięso zostanie pokrojone w cienkie plasterki. Zrób wszystko według zasad, korzystając z naszego przepisu, a otrzymasz pyszne mięso pod chrupiącą, apetyczną skórką.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 561,58 kcal/porcja Porcje: 6 Gotowanie: 20 minut Dodać. czas: 3 godziny Używany: 25,10 g/39,04 g/27,95Danie główneWegetarianizmSKŁADNIKI NA 6 PORCJIPolędwica wołowa 600 g Jajko kurze 2 sztuki Mąka pszenna 100 g Bułka tarta 100 g Mleko 150 ml Olej roślinny 100 ml Masło 50 g Cukier 1 łyżeczka Sól 1 łyżeczka Czarny pieprz mielony 1 łyżeczka Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Polędwicę wołową pokroić w poprzek włókien na plastry o grubości około 1 centymetra. Następnie zawiń mięso w folię spożywczą i ubij młotkiem kulinarnym na grubość 5-6 mm – taką wielkość uważa się za idealną na kotlet.
Krok 2
Marynuj mięso. Aby to zrobić, w głębokiej misce wymieszaj sól, pieprz, cukier i mleko, dodaj kotlety do powstałej mieszanki i włóż miskę do lodówki. Pozostawić do marynowania na 2-3 godziny.
Krok 3
Weź miskę o takiej średnicy, aby kotlet zmieścił się w rozłożonej formie i wbij w nią jajka. Na jednym płaskim talerzu umieść przesianą mąkę, a na drugim bułkę tartą.
Krok 4
Rozgrzej olej roślinny i masło na patelni o grubym dnie na średnim ogniu. Delikatnie wymieszaj olej, uważając, aby go nie spalić.
Krok 5
Wyjmij przygotowaną polędwicę z lodówki. Wyjąć jeden kotlet z marynaty, lekko otrząsnąć z nadmiaru płynu, kotlet obtoczyć najpierw w mące, następnie zanurzyć w roztrzepanych jajkach, następnie obtoczyć w bułce tartej i włożyć na patelnię. Idealnie byłoby smażyć tylko jeden kotlet na raz.
Krok 6
Smaż kotlet z jednej strony przez 1,5 minuty, bez przykrycia. Następnie możliwie ostrożnie, aby nie uszkodzić skórki, przewróć ją na drugą stronę i smaż tyle samo czasu.
Krok 7
Połóż kotlet na ręczniku papierowym, aby odsączyć nadmiar oleju. Następnie przełóż na talerz i podawaj. Doskonałym dodatkiem do kotleta mediolańskiego będzie puree ziemniaczane lub sałatka ze świeżych warzyw polana aromatyczną oliwą z oliwek.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jeśli nie masz czasu, możesz spróbować smażyć po kilka kotletów na raz. Najważniejsze jest, aby odległość między nimi wynosiła co najmniej 2 cm – jest to konieczne, aby olej otaczał kotlet ze wszystkich stron, a jego skórka pozostała chrupiąca.
PRZY OKAZJI
We Włoszech robią ciekawą wersję kotleta z polędwicy. Okazuje się, że jest bardzo cienki, ale jednocześnie bardzo duży. To zupełnie naturalne, że taki kotlet nazywany jest „uchem słonia”. We włoskich restauracjach najchętniej podaje się je na zimno, z rukolą i cienkimi plasterkami soczystych pomidorów.