Kotlety bezmięsne: jak ugotować je smacznie i zdrowo
Olga Siutkina 04 marca 2024 r
Droga kotleta mięsnego w historii jest dość długa — od naturalnego kotleta z kością (francuskie côtelette – „żeberko”) po kotlet mikojski w bułce i kotlet szkolny z subtelną nutą mięsa. I wreszcie do ogólnie przyjętej dziś koncepcji — owalny, spłaszczony produkt z mięsa mielonego o masie 75–80 g. Czasem jednak mięso mielone zastępuje się innymi składnikami, więc jedno pozostaje niezmienione — formularz. I teraz możemy śmiało powiedzieć: produkt smażony na patelni, pieczony w piekarniku lub gotowany na parze z siekanego mięsa, warzyw, płatków zbożowych, często panierowany w bułce tartej, to nic innego jak kotlet. Nawiasem mówiąc, okrągłe i płaskie produkty z mięsa mielonego — to są kawałki, kulki — klopsiki, małe kulki — klopsiki.
O czym porozmawiamy w artykule i jakie kotlety przygotujemy:
- Kotlety bezmięsne: ogólna technologia gotowania, co jest wyjątkowego
- Z czego można zrobić bezmięsne kotlety?
- Kotlety bezmięsne na patelni
- Kotlety bezmięsne w piekarniku
- Przepisy na pyszne kotlety bezmięsne, które pokochasz
- Kotlety z czerwonej fasoli konserwowej z kukurydzą
- Kotleciki z kapusty z jabłkami, smażone na patelni
- Kotlety marchewkowe z kaszą jaglaną
- Kotleciki z brokułów
- Kotlety tofu z jabłkami
Z całą gamą produktów — i może to być kapusta, marchew, ziemniaki, dynia, ryż, proso, fasola, — z których można zrobić kotlety, istnieją cechy, które je łączą. A jeśli nie będziesz przestrzegać zasad, kotlety mogą się nie udać — rozpadnie się podczas obróbki cieplnej lub okaże się surowy.
Kotlety bezmięsne: ogólna technologia gotowania, co jest wyjątkowego
Jeśli kotlety mięsne są zrobione z surowego mięsa mielonego i z powodzeniem są smażone, pieczone lub gotowane na parze, aż mięso będzie całkowicie ugotowane, to z kotletami warzywnymi i kotletami ze zbóż nie wszystko jest takie proste. W przeważającej części warzywa są wstępnie gotowane lub gotowane w wodzie lub mleku. Gotuj płatki zbożowe i fasolę do miękkości. Oznacza to, że jeśli umieścisz surowe warzywa lub zboża, po prostu nie będą gotować. Tylko cukinia i dynia nie wymagają wstępnej obróbki cieplnej.
Produkty do kotletów warzywnych należy zmielić na mięso mielone: przepuścić przez maszynę do mięsa, zetrzeć lub drobno posiekać nożem. Musi być składnik wiążący — jajko.
Lepiej dobrze zmielić mięso mielone na kotlety warzywne: przejść przez maszynę do mięsa lub ruszt, pamiętaj o dodaniu kaszy manny lub bułki tartej. I dobrze ugniataj
Do kotletów (jeśli są roślinne) powinna być również dodana kasza manna i bułka tarta, aby zachować puszystość i zachowanie soków. Lepiej nie dodawać mąki do kotletów warzywnych. — przy niej staną się nudne. Ale kasza manna lub bułka tarta pęcznieją, a produkty stają się puszyste.
Kotlety panierowane, smażone na oleju lub pieczone w piekarniku, będą złocistobrązowe i chrupiące. Można użyć mąki pszennej lub ryżowej, bułki tartej, kaszy manny. W przypadku gotowania na parze lepiej unikać panierowania, w przeciwnym razie powierzchnia będzie mokra i śliska.
Z czego można zrobić bezmięsne kotlety?
Zanim odpowiedziałem na to pytanie, przeprowadziłem badania i cofnąłem się. Dowiedziałam się, z czego nie można zrobić bezmięsnych kotletów i które bezmięsne kotlety są najbardziej niezwykłe. Okazało się, że danie zwane kotletami można przygotować niemal ze wszystkiego. Z zamkniętymi oczami wybierz dowolny produkt i znając ogólne zasady przygotuj pyszne chrupiące owalne kotlety lub okrągłe klopsiki. Dodajemy jajko, tak aby składniki się połączyły. Kasza manna lub bułka tarta pomogą składnikom się skleić i dodać puszystości.
Najbardziej niezwykłe, moim zdaniem, są kotlety z kaszy manny o smaku mięsnym. Nie zdziwiły mnie nawet kotlety chlebowe o smaku mięsnym — Dobrze je pamiętamy z sowieckich sklepów cateringowych i kulinarnych.
Wszystkie odmiany kapusty (od białej po brokuły), buraki, dynia, bakłażany, cukinia, ziemniaki, marchew, cebula — wszystko może być głównym składnikiem kotletów. Oczywiście nie można pominąć również grzybów.
Dowolne warzywa są doskonałymi składnikami bezmięsnych kotletów
Ryż, kasza gryczana, groch, soczewica, kasza manna, fasola, płatki owsiane, proso — wszystkie zboża i produkty zbożowe mogą stać się kotletami. Co więcej, pokazując swoją wyobraźnię i dodając na przykład ser i jasne przyprawy, otrzymasz kotlety o zupełnie innym smaku. Musisz tylko znaleźć swoje ulubione.
Jak gotować? Smażyć na patelni czy piec w piekarniku? Na patelni kotlety wyjdą z chrupiącą skórką, ale tłuszcz doda kalorii. W piekarniku staną się mniej kaloryczne, ale nie będzie można ich chrupać ze świeżo usmażoną skórką.
Kotlety bezmięsne na patelni
Największym problemem, z jakim borykają się gospodynie domowe, jest to — Dzieje się tak dlatego, że kotlety mogą się rozpaść. W przypadku kotletów bez mięsa na patelni należy przestrzegać zasad: pamiętaj o użyciu panierki i umieszczeniu ich na dobrze rozgrzanej patelni z olejem roślinnym. Po ugotowaniu odkładamy na papierowy ręcznik, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Kotlety bezmięsne w piekarniku
Kotlety bez mięsa w piekarniku mają mniej kalorii. Nie zawierają dużej ilości tłuszczu, w którym są smażone. Dlatego ta metoda gotowania jest bardziej dietetyczna. Kotlety nie wymagają obowiązkowej panierki, przez co są też mniej sycące.
Jednak do posmarowania powierzchni kotletów przed pieczeniem nadal potrzebna jest niewielka ilość tłuszczu.
Kotlety pieczemy w temperaturze 180-190 °C piekarnik.
Przepisy na pyszne kotlety bezmięsne, które pokochasz
Kotlety z czerwonej fasoli konserwowej z kukurydzą
Pożywne, łatwe w przygotowaniu kotlety z łatwo dostępnych składników. Można upiec w piekarniku lub obtoczyć w bułce tartej i smażyć na rozgrzanej patelni.
400 gr — waga standardowej puszki fasoli czerwonej w puszkach, jest bardzo wygodny w użyciu.
Zestaw przypraw można dostosować do własnych upodobań, czyniąc je mniej lub bardziej pikantnymi. Niewielka ilość kurkumy nada mu pikantnego kopa.
Kotlety z czerwonej fasoli konserwowej z kukurydzą
Do kotletów z czerwonej fasoli w puszkach z kukurydzą potrzebujesz:
- 400 g czerwonej fasoli konserwowej
- 50 g kukurydzy konserwowej
- 1/2 średniej cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 100 g płatków owsianych „Herkules”
- 1/2 łyżeczki kurkuma
- 1 łyżeczka sucha papryka
- sól, papryczka chili do smaku
- 2 łyżki l. olej roślinny do podsmażenia cebuli i czosnku
- trochę oleju do wysmarowania kotletów
- Włącz piekarnik, aby rozgrzał się do 190 °C.
- Cebulę pokroić w drobną kostkę, czosnek posiekać. Smażyć na rozgrzanym oleju roślinnym, aż będzie przezroczysty. Dodać przyprawy, ostudzić.
- Fasolę ze słoika odcedź na durszlak i przelej zimną wodą.
- Zmiel płatki owsiane w blenderze.
- Do zmiksowania fasoli użyj blendera (lub blendera zanurzeniowego). Razem z fasolą podsmaż cebulę i czosnek. Rada. Nie ma potrzeby próbować go łamać, dopóki nie będzie całkowicie gładki; niech masa pozostanie trochę teksturowana. Można zostawić 1-2 łyżki fasoli i rozgnieść widelcem.
- W blenderze zmiksuj kukurydzę razem z fasolą lub zostaw ją w całości.
- Wymieszaj puree z fasoli, kukurydzę, mąkę owsianą. Sól i pieprz do smaku.
- Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia i posmaruj olejem roślinnym.
- Wilgotnymi rękami uformuj podłużne kotleciki z czerwonej fasoli i kukurydzy z puszki.
- Połóż kotlety na blasze do pieczenia. Za pomocą pędzla nasączonego olejem posmaruj powierzchnię kotletów i włóż do nagrzanego piekarnika na 25–30 minut.
Po upieczeniu wyjmij kotlety z piekarnika i odstaw na 5-7 minut.
Kotleciki z kapusty z jabłkami, smażone na patelni
Zbilansowana ilość błonnika, białek i węglowodanów w jednym takim kotlecie zapewnia pełne odżywienie. Jeden kotlet oczywiście ledwo zaspokoi głód, ale 3 na porcję w zupełności wystarczą. Można podawać z kwaśną śmietaną.
Kotleciki z kapusty z jabłkami, smażone na patelni
Do kotletów kapustnych z jabłkami smażonych na patelni potrzebujesz:
- 800 g białej kapusty
- 1 średnie jabłko (odmiany słodko-kwaśne)
- 60 g semoliny
- 1 jajko
- 150 ml mleka
- 50 ml wody
- 40 g bułki tartej
- masło, ghee lub olej roślinny do smażenia
- sól do smaku
- Kapustę umyć i pokroić w małe, cienkie paski.
- Kapustę włóż do rondla lub patelni, dodaj mleko i wodę, przykryj pokrywką i gotuj na średnim ogniu, aż będzie gotowa.
- Dodatek — Jest to gotowanie potraw w niewielkiej ilości płynu lub we własnym soku pod szczelnie zamkniętą pokrywką.
- Obierz jabłka i wydrąż gniazda nasienne. Pokrój w małe kostki. Rada. Lepiej jest brać jabłka odmian słodko-kwaśnych lub słodkich. Po ugotowaniu kwaśne jabłka rozpadają się na puree.
- Gotuj przez 2-3 minuty, następnie dodaj semolinę. Wymieszaj, dodaj sól i gotuj na wolnym ogniu przez kolejne 8–10 minut.
- Zdjąć z ognia, lekko ostudzić i dodać jajka. Zamieszać.
- Formuj małe kotlety, obtaczaj w bułce tartej i smaż na maśle, ghee lub oleju roślinnym.
Kotlety podawaj na gorąco ze śmietaną.
Kotleciki marchewkowe z kaszą jaglaną
Pamiętam kotleciki marchewkowe z sowieckiej gastronomii. Jasne, słoneczne, z kwaśną śmietaną, bardzo je polubiłam za przyjemne połączenie słodkiego i słonego smaku. Słodycz pochodzi wyłącznie z marchwi. Przygotowywano je głównie z semoliny. Nie mniej smaczna okazała się marchewka z kaszą jaglaną. A jeśli porównać je z radzieckimi mięsnymi, które składały się głównie z chleba, to marchewkowe są zdecydowanie zdrowsze.
Kotlety marchewkowe z kaszą jaglaną
Do kotletów marchewkowych z kaszą jaglaną potrzebujesz:
- 1/2 szklanki prosa
- 1,5 szklanki wody lub mleka
- 2 małe marchewki
- 1 jajko
- 10 g masła
- sól do smaku
- bułka tarta
- ghee do smażenia
- Kaszę jaglaną przepłucz 5-6 razy zimną wodą, następnie zalej wrzątkiem.
- Ugotuj gęstą, lepką owsiankę w wodzie lub mleku. Dodaj sól do smaku. Przy okazji. Kaszę jaglaną w kotletach marchewkowych można zastąpić ryżem.
- Surową obraną marchewkę pokroić w plasterki lub paski, włożyć do rondla, zalać 2 łyżkami. l. wodę, dodać masło i dusić pod zamkniętą pokrywką do miękkości, około 5-6 minut.
- Marchewkę zmiksuj w blenderze na puree i wymieszaj z kaszą jaglaną.
- Dodać jajko, sól i wymieszać.
- Formować owalne kotlety, panierować w bułce tartej i smażyć z obu stron na rozgrzanym ghee.
Podawać kotlety marchewkowe z kaszą jaglaną polane sosem mlecznym lub kwaśną śmietaną.
Kotleciki z brokułów
Z brokułów można zrobić słodkie kotlety bezmięsne. Proste, pożywne i bardzo łatwe w przygotowaniu. Jeśli Wasze dzieci nie jedzą brokułów w ich naturalnej postaci, być może te pyszne kotlety okażą się wybawieniem, bo ta odmiana kapusty jest bardzo zdrowa.
Kotleciki z brokułów
Na kotlety brokułowe potrzebujesz:
- 300 g posiekanych brokułów (około 1 średnia główka)
- 120 g sera cheddar
- 100 g sera mozzarella
- 2 łyżki l. bułka tarta
- 1 jajko
- 1 łyżeczka proszek czosnkowy
- mielony czarny pieprz, płatki czerwonego chili, sól do smaku
- olej roślinny do smażenia kotletów
- Brokuły posiekaj bardzo drobno.
- Na grubej tarce zetrzyj ser Cheddar i mozzarellę.
- Do posiekanych brokułów dodać ser, jajko, bułkę tartą, czosnek w proszku, zmielony czarny pieprz, płatki czerwonej ostrej papryki i dodać odrobinę soli. Cienki…