Kotlety bezmięsne
Roman Ryżow 11 marca 2024 r
Kotlety bezmięsne to doskonały sposób na urozmaicenie jadłospisu i dodanie do codziennej diety większej ilości warzyw i białka roślinnego. Według statystyk obecnie co dziesiąty mieszkaniec planety nie spożywa białek zwierzęcych, a ruch Bezmięsnego Poniedziałku, czyli rezygnacji z mięsa w poniedziałki, wspiera wiele restauracji w USA, Kanadzie i Izraelu. Oczywiście to, czy jeść mięso, czy nie, jest osobistym wyborem każdego. Sugerujemy jedynie rozważenie godnej i bardzo smacznej alternatywy – kotletów bezmięsnych.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Z czego można zrobić kotlety bezmięsne?
- Jak gotować mięso mielone
- Patelnia czy piekarnik? Gdzie gotować kotlety bezmięsne
- Zioła i przyprawy do kotletów bezmięsnych
- Z czym podawać do kotletów bezmięsnych
- Przepisy:
- Kotleciki ze świeżej kapusty z ziemniakami
- Kotlety grochowe z chutneyem miętowym
- Kotlety porowe
- Kotlety buraczane z rodzynkami
- Kotlety kukurydziane
- Delikatne i puszyste kotlety z bakłażana i cukinii z twarogiem
- Kotleciki marchewkowe z kaszą jaglaną
- Kotleciki z kalafiora
- Kotlety ziemniaczane z grzybami
- Kotlety z soczewicy z oliwkami
- Kotlety z ciecierzycy
Z czego można zrobić kotlety bezmięsne?
Kotlety bezmięsne można przygotować z niemal wszystkich warzyw, zbóż, roślin strączkowych, a nawet grzybów. Najważniejsze jest przestrzeganie technologii gotowania i uwzględnienie kompatybilności produktów. Weźmy na przykład dowolną kapustę, cebulę, ryż, kaszę jaglaną, soczewicę czy fasolę, a będziesz zaskoczony, jak wiele różnych smaków można uzyskać z tych niedrogich i niedrogich produktów.
Jak gotować mięso mielone
Mięso mielone na kotlety bezmięsne przygotowuje się w następujący sposób: warzywa i grzyby gotuje się, zboża i rośliny strączkowe najczęściej gotuje się do całkowitego ugotowania. Ciecierzycę, fasolę i groszek również należy namoczyć w zimnej wodzie przez kilka godzin, a najlepiej przez noc. Następnie wszystkie składniki należy zmiażdżyć nożem, w moździerzu, blenderze, a nawet przepuścić przez maszynę do mięsa. Kolejnym krokiem jest jeśli zajdzie taka potrzeba, składniki można związać za pomocą jajek, kaszy manny, pokruszonych krakersów, następnie posolić, pieprzyć i dodać przyprawy do smaku. Pozostaje tylko dokładnie wymieszać mięso mielone, uformować owalne lub okrągłe kotlety i obtoczyć je w panierce. Ale możesz się bez tego obejść i po prostu rozprowadzić ciasto kotletowe na patelni za pomocą łyżki.
Patelnia czy piekarnik? Gdzie gotować kotlety bezmięsne
Jeśli zdecydujesz się usmażyć chude kotlety, najpierw musisz dobrze rozgrzać patelnię i nie oszczędzać na oleju. W ten sposób masz gwarancję pysznej chrupiącej skórki, a nadmiar tłuszczu można następnie usunąć za pomocą zmiętych ręczników papierowych. Nawiasem mówiąc, kotlety warzywne szczególnie uwielbiają masło ghee i orzechowe, ale możesz użyć dowolnego innego według własnego gustu. W przypadku pieczenia, a nie smażenia, kotlety bezmięsne można jedynie delikatnie posmarować olejem za pomocą pędzla cukierniczego – danie będzie mniej kaloryczne. Piekarnik należy nagrzać do 180 st–190°C, a pod koniec pieczenia warto podsmażyć kotlety na grillu przez kilka minut.
Zioła i przyprawy do kotletów bezmięsnych
Różnorodne przyprawy i dodatki pomogą Ci poprawić smak bezmięsnych kotletów. Na przykład drobno posiekane zioła, skórka jabłkowa lub pomarańczowa dodane do mięsa mielonego dodadzą potrawie świeżości. Kurkuma, imbir, czarny pieprz i papryka świetnie nadają się do kotletów warzywnych, a do roślin strączkowych można dodać odrobinę kminku, curry, a nawet pikantnej koreańskiej pasty gochujang. Zasada jest tu tylko jedna – dodaj to, co lubisz i nie bój się eksperymentować.
Z czym podawać do kotletów bezmięsnych
Najczęściej bezmięsne kotlety podaje się z sałatką ze świeżych warzyw i ziół oraz pieczywem i sosem. Do roślin strączkowych świetnie komponuje się kwaśna śmietana lub gęsty jogurt, a do warzyw dobrze komponują się sosy grzybowe, serowe, salsa pomidorowa czy tzatziki. Jednak i tu przyda się nawet najzwyklejsza musztarda czy majonez.
Przepisy
Zebraliśmy dla Ciebie 11 sprawdzonych i niebanalnych przepisów na bezmięsne kotlety. Gotujmy!
Kotleciki ze świeżej kapusty z ziemniakami
Kto odmówi pysznej świeżej kapusty i ziemniaków? Jesteśmy pewni, że te kotlety pokocha cała rodzina. Zwłaszcza jeśli podasz je z kwaśną śmietaną i lekką sałatką warzywną.
Kotleciki ze świeżej kapusty z ziemniakami
Do przygotowania kotletów na 6 porcji potrzebne będą:
- mała główka kapusty – 1 szt. (około 1kg)
- ziemniaki średnie – 2 szt.
- kasza manna – 1/2 szklanki + trochę więcej w razie potrzeby
- jajka – 1 szt.
- żółtko jaja – 2 szt.
- najgrubsza śmietana – 2 łyżki l.
- czosnek – 2 goździki
- skrobia – 1 łyżka. l. ze zjeżdżalnią
- sól
- roztopione masło
- śmietana do podania
1. Posiekaj kapustę cienko, a następnie posiekaj w poprzek. Dodać sól, wymieszać i odstawić na 30 minut. Wyciśnij sok.
2. Zetrzyj ziemniaki na średniej tarce, przełóż czosnek przez prasę. W misce wymieszaj ziemniaki, kapustę, czosnek, śmietanę i semolinę.
3. Ubij jajko z żółtkami, skrobią i solą. Wymieszać z mieszanką warzywną. Jeśli mięso mielone jest zbyt płynne, dodać więcej kaszy manny i odstawić na 5 minut.
4. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Na patelni o grubym dnie rozgrzej ghee. Wilgotnymi rękami formuj małe kotleciki i smaż je z obu stron na złoty kolor.
5. Doprowadź smażone kotlety do gotowości w piekarniku, około 15 minut. Podawać na gorąco. W razie potrzeby posypać posiekanymi ziołami i osobno podawać śmietanę.
Uwaga dla gospodyni
Zamiast tłustej śmietany można użyć matsoni w mielonych klopsikach.
Przy okazji
Spróbuj zrobić te kotlety nie z ziemniakami, ale ze słodkimi ziemniakami. Okaże się bardzo smaczne!
Kotlety grochowe z chutneyem miętowym
Te kotlety grochowe z chutneyem miętowym potrafią zaskoczyć nawet prawdziwych smakoszy. Danie okazuje się aromatyczne i umiarkowanie pikantne, a sos na bazie jogurtu i mięty nadaje mu wyjątkowej świeżości.
Kotlety grochowe z chutneyem miętowym
Do przygotowania kotletów na 8 porcji potrzebne będą:
- groszek żółty łuskany – 250 g
- mąka – 120 gr
- cebula – 2 szt.
- czosnek – 4 goździki
- świeży korzeń imbiru – 2cm
- proszek do pieczenia – 12 gr
- kminek – 2 gr
- kurkuma – 2 g
- Papryka ostra – 2 gr
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- olej roślinny
Na chutney miętowy:
- jogurt – 100 gr
- mennica – 1 pęczek
- kolendra – 1/2 pęczka
- orzechy nerkowca – 6 szt.
- sok z cytryny – 20 ml
- świeży korzeń imbiru – 2cm
- Miód – 6 gr
1. Umyty groszek namoczyć na noc w chłodnej wodzie.
2. Odcedź groszek na durszlaku. Zachowaj wodę, w której się moczyło.
3. Cebulę, czosnek i imbir drobno posiekać i zmielić w blenderze. Dodać groszek i kolendrę, wlać 1–2 łyżki l. woda, w której namoczył się groszek. Zmiel mieszaninę, aż będzie puree. Dodać kminek, kurkumę, mąkę, proszek do pieczenia, sól, mielony czarny pieprz i pieprz cayenne. Całość dokładnie ugniataj, aż uzyskasz gęste ciasto. Pozostaw na 20 minut.
4. Grubo posiekaj warzywa na chutney. Drobno posiekaj korzeń imbiru.
5. W blenderze zmiel orzechy, imbir i zioła na drobno posiekane. Dodaj jogurt, sok z cytryny i miód. Ubijaj, aż będzie puszyste.
6. Wlać olej roślinny na patelnię warstwą 5 cm i doprowadzić do wrzenia. Z ciasta formuj kulki, kładź na rozgrzany olej i smaż na złoty kolor. Gotowe kotlety układamy na ręcznikach papierowych, aby odsączyć nadmiar oleju. Podawać na gorąco z chutneyem miętowym.
Uwaga dla gospodyni
Jako dodatkowy sos do tych kotletów możesz podać greckie tzatziki.
Przy okazji
Świeży korzeń imbiru do przygotowania mięsa mielonego można zastąpić 1/2 łyżeczki. wysuszona ziemia.
Kotlety porowe
Kotlety porowe można podawać na gorąco z ulubionym sosem i cienką pitą lub schłodzone. Na przykład na kawałku czarnego chleba z czosnkiem i ziołami.
Kotlety porowe
Do przygotowania kotletów na 8 porcji potrzebne będą:
- pory (cała biała część i trochę zielonej części) – 2 duże łodygi
- mąka – 60 gr
- jajka – 1 szt.
- olej roślinny – 40 ml
- mielony suszony tymianek – 1 szczypta
- starta gałka muszkatołowa – 1 szczypta
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sól
1. Pory dokładnie umyć i pokroić w cienkie pierścienie. Włożyć do rondla, zalać wrzącą, osoloną wodą i gotować 5 minut. Odcedzić na durszlaku i ostudzić.
2. Ostudzony por drobno posiekać, wymieszać z mąką, jajkiem, tymiankiem, gałką muszkatołową, solą i pieprzem.
3. Na patelni rozgrzej olej. Za pomocą łyżki formuj małe kotleciki. Smaż je na średnim ogniu 5–7 minut, aż uzyska złoty kolor. Odwróć się i smaż przez kolejne 5 minut. Usuń nadmiar oleju ręcznikami papierowymi. Podawać na gorąco, z kawałkiem cytryny i sosem jogurtowym lub śmietanowym.
Uwaga dla gospodyni
Weź tylko najmiększą zieloną część pora, która zaczyna się bezpośrednio po białej. W przypadku kotletów wystarczy wziąć tylko 4–5 cm zielonej części.
Przy okazji
Aby poprawić smak cebuli, możesz dodać do pora kilka zielonych cebul.
Kotlety buraczane z rodzynkami
Kotleciki z buraków to prawdziwa skarbnica smaku i zalet. Nie bez powodu historycznie wierzono, że buraki dodają siły i chronią przed chorobami. Przecież doskonale nasyca i zwiększa hemoglobinę.
Kotlety buraczane z rodzynkami
Do przygotowania kotletów na 6 porcji potrzebne będą:
- buraczany – 6 szt.
- cebula – 2 szt.
- jajka – 2 szt.
- mąka – 1/2 szklanki
- rodzynki – 1/2 szklanki
- olej roślinny – 2 łyżki l.
- sól
1. Rodzynki namoczyć w gorącej wodzie na 20 minut. Drobno posiekaj cebulę i smaż na rozgrzanym oleju przez 4 minuty.
2. Buraki ugotować do miękkości, ostudzić, obrać i zetrzeć na średniej tarce. Wyciśnij sok. W dużej misce wymieszaj buraki, cebulę, jajka, mąkę, rodzynki. Dodaj trochę soli.
3. Uformuj kotlety i smaż je na oleju roślinnym przez 5 minut z każdej strony. Podawać.
Uwaga dla gospodyni
Na kotlety nie trzeba najpierw gotować buraków, ale upiecz je w piekarniku w folii.
Przy okazji
Buraczki doskonale komponują się z jogurtem greckim, dlatego serwując te kotlety można przygotować bardzo prosty sos z koperkiem/natką pietruszki i czosnkiem.
Kotlety kukurydziane
Przygotowane według naszego przepisu kotlety kukurydziane nie okazują się gorsze niż kotlety mięsne. Śmiało można je wykorzystać na przykład do burgerów.
Kotlety kukurydziane
Do przygotowania kotletów na 4 porcje potrzebne będą:
- duża kolba kukurydzy – 1 szt.
- jajka – 2 szt.
- mąka – 100 g
- mleko – 5 łyżek. l.
- olej słonecznikowy – 4 łyżki. l.
- łodygi zielonej cebuli – 3–4 szt.
- masło – 25 g
- proszek do pieczenia – 1 łyżeczka.
- sól
1. Ostrożnie usuń ziarna z kolby kukurydzy. Gotuj je we wrzącej wodzie przez 5 minut. Odcedzić na durszlaku i ostudzić.
2. Ubij jajka z mlekiem i masłem, aż będą gładkie. Dodać mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i dużą szczyptą soli.
3. Dodaj cienko pokrojoną zieloną cebulę i ziarna kukurydzy. Dokładnie wymieszaj. Na patelni rozgrzej olej słonecznikowy. Łyżką formuj małe kotlety i smaż po 1,5 minuty z każdej strony. Podawać na gorąco ze śmietaną lub gęstym jogurtem.
Uwaga dla gospodyni
Jeśli robisz te kotlety, gdy nie jest sezon na kukurydzę w kolbie, możesz użyć mrożonej kukurydzy w kolbie.
Przy okazji
Wielu osobom kukurydza kojarzy się z kuchnią meksykańską, dlatego te kotlety można podawać z salsą pomidorową jako sosem.
Delikatne i puszyste kotlety z bakłażana i cukinii z twarogiem
Zazwyczaj cukinię i bakłażany wykorzystuje się do przyrządzania naleśników lub gulaszu. Postaraj się urozmaicić swoje codzienne menu i usmaż z tych składników puszyste i delikatne kotlety.
Delikatne i puszyste kotleciki z…