Kotlet wołowy i 5 najlepszych nadzień do niego

Kotlet wołowy i 5 najlepszych nadzień do niego

Kotlet wołowy i 5 najlepszych nadzień do niego

gastronomia 29 grudnia 2023 r5.00(3)Dodaj do ulubionychUdział

Kotlet mielony to przytulne danie rodzinne, które wygląda apetycznie, nie jest trudne w przygotowaniu, elegancko wygląda na świątecznym stole i zawsze jest spożywane w czystości. A jeśli do jego przygotowania użyjesz niedrogiego alternatywnego steku z flanki, danie okaże się jeszcze bardziej ekonomiczne.

Kotlet wołowy i 5 najlepszych nadzień do niego

Treść:

  • Które mięso wybrać?
  • Jak prawidłowo pokroić i ubić mięso?
  • Czym nafaszerować bułkę?
  • Jak złożyć?
  • W jakiej temperaturze i jak długo gotować?
  • Jak złożyć?
  • 5 najlepszych nadzień do steku z flanki według redaktorów
  • Włoski: z parmezanem i suszonymi pomidorami
  • Belgijskie: z szynką i szpinakiem
  • Rosyjski: z grzybami i serem
  • Bałkański: z serem i pieprzem
  • Na obiady rodzinne: z ziołami i jajkami

Które mięso wybrać?

Nie idź na polędwicę i ribeye. Zachowaj je do bardziej wyrafinowanych dań, w których czas gotowania jest ograniczony do minimum. Do bułki lepiej zastosować niedrogie alternatywne nacięcia, na przykład bok, mięsień znajdujący się w brzusznej części tuszy. Wyróżnia się długimi, równoległymi włóknami rozciągniętymi na całej długości, dlatego sekret jej delikatności tkwi w cienkim cięciu. Ze względu na wyraźną strukturę włókien, ten kawałek zwykle zaleca się marynować przed gotowaniem. Jeśli jednak do bułki użyjesz steku z flanki, nie ma potrzeby go marynować. Chociaż jest to „alternatywa”, jest to zasadniczo ta sama marmurkowa wołowina pozyskiwana z byków Black Angus karmionych zbożem, o doskonałej konsystencji, soczystości i bogatym aromacie mięsa, z której powstają również steki premium. Ponadto płaski kształt steku z flanki jest bardzo wygodny do przekształcenia go w bułkę.

Jak prawidłowo pokroić i ubić mięso?

1. Połóż stek z flanki na powierzchni roboczej. Za pomocą ostrego noża ostrożnie usuń wszystkie folie. W razie potrzeby odetnij nadmiar, nadając wykończeniu kształt regularnego prostokąta.

2. Trzymając nóż równolegle do stołu, wykonaj wzdłużne nacięcie przez środek elementu.

3. Za pomocą krawędzi noża stopniowo pogłębiaj „kieszeń”, wolną ręką zaginając nakrojoną warstwę mięsa, aż do przeciwległej krawędzi pozostanie 1,5 cm.

4. W razie potrzeby zamarynuj stek: świetnie sprawdzi się tutaj prosta mieszanka papryki, ziół i soli. Natrzyj nimi mięso i odstaw na około 40 minut. Chodzi tu nie tyle o zmiękczenie, ile o dodanie dodatkowego smaku.

5. Przykryj powierzchnię stołu folią. Obróć stek na drugą stronę i połóż go na folii „szwem” (wystającą częścią na styku dwóch warstw) do góry.

6. Ostrożnie odetnij nożem wystającą część mięsa i lekko ubij to ciasto „piętą” dłoni

7. Ponownie obróć warstwę przecięciem do góry, tak aby włókna znajdowały się w poprzek.

Czym nafaszerować bułkę?

Wybierając nadzienie należy pamiętać, aby było jasne, soczyste, ale nie przyćmiło mięsnego smaku steku z flanki nadmierną ostrością czy aromatem przypraw. Świetnie, jeśli wybrane nadzienie jest dobre zarówno na ciepło, jak i na zimno, ponieważ sama bułka to danie dwa w jednym: zarówno pełnowartościowe danie gorące, jak i przystawka na wędliny.

Jak złożyć?

Rozłóż nadzienie równomiernie na steku, pozostawiając 1,5-2 cm od krawędzi (zostaw więcej wolnego miejsca na górze). Możesz mieć trochę dodatkowego nadzienia, ale nie próbuj go wykorzystać w całości. Jeśli mięsa mielonego będzie za dużo, będzie ono wypadać z brzegów i trudno będzie zwinąć bułkę. Zwiń stek ciasno w rulon, używając plastikowej folii jako prowadnicy. Następnie po zdjęciu folii zawiąż bułkę nitką kulinarną w odstępach co 5 cm, aby utrwalić kształt. Nasmaruj masłem roślinnym lub roztopionym masłem, solą i pieprzem.

W jakiej temperaturze i jak długo gotować?

Roladę można upiec na kuchence lub na grillu.

Jeśli gotujesz na kuchence, najpierw smaż na dobrze rozgrzanej patelni na oleju roślinnym – ważne, aby bułka nie była całkowicie ugotowana, a jedynie pokryta apetyczną, gęstą skórką. Stopniowo obracaj go na patelni, aby „uszczelnić” całą powierzchnię bułki. Następnie dokończ pieczenie w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 15-20 minut.

Jeśli gotujesz na grillu węglowym, smaż bułkę pod pokrywką na pośrednim średnim ogniu (to znaczy nieco z dala od węgli) aż do uzyskania pożądanego stopnia wysmażenia (20-30 minut – średnie wysmażenie, mięso w środku pozostaje jasnoróżowe) ), obracając raz.

Jak złożyć?

Roladę przełóż na deskę do krojenia lub rozgrzane naczynie, zawiń w folię i odstaw na 10 minut. Następnie zdjąć wiązanie i według uznania skropić sosem barbecue, balsamicznym lub pieprzowym (w zasadzie wystarczy dowolny sos, który zwykle podaje się do steków). Jako dodatek użyj pieczonych ziemniaków, grillowanych warzyw lub zielonej sałatki.

5 najlepszych nadzień do steków z flanki według redaktorów

Włoski: z parmezanem i suszonymi pomidorami

W samych Włoszech nadzienie to często wykorzystuje się do bracioli – małych bułeczek mięsnych, które podawane są jako gorąca przystawka. Zwiń stek z flanki zgodnie z powyższym opisem, a następnie pokrój go w poprzek na małe kawałki i usmaż na patelni, a otrzymasz całkowicie autentyczne bratoli. A dla podkreślenia podobieństwa do oryginału, przed podaniem polej je dokładnie sosem pomidorowym i podawaj z makaronem.

Za 1 opakowanie steku z flanki

  • 100 g startego parmezanu
  • 5-6 suszonych pomidorów
  • 200 g pełnotłustego twarogu lub ricotty
  • duży pęczek pietruszki
  • sól, świeżo zmielony czarny pieprz
  • sos pomidorowy do makaronu do podania

JAK GOTOWAĆ:

1. Przygotuj stek z flanki na bułkę (patrz wideo).

2. Drobno posiekaj suszone pomidory, posiekaj liście pietruszki, im więcej zieleni, tym lepiej. Wszystkie składniki na nadzienie wymieszać.

3. Posmaruj mięso nadzieniem i zwiń w rulon. Następnie pokroić na kawałki o długości 7 cm, każdy pasek zwinąć w rulon i spiąć wykałaczką. Smażyć ze wszystkich stron na patelni z rozgrzanym olejem na złoty kolor i średnio wysmażony.

4. Lekko skrop sosem pomidorowym i podawaj.

Belgijskie: z szynką i szpinakiem

Szpinak dodaje mięsu soczystości, a szynka i papryka równoważą lekko ziemisty smak szpinaku, dzięki czemu farsz nie ma zbyt trawiastego smaku. Całkowity wynik to lekka i bogata kombinacja, na stole taka bułka będzie wyglądać świątecznie dzięki jasnozielonej i czerwonej warstwie. Dodatkowo szpinak w połączeniu z czerwonym mięsem to potężna dawka żelaza chroniąca układ odpornościowy.

Za 1 opakowanie steku z flanki

  • 1 łyżka. czerwony ocet winny
  • 1 łyżeczka słodka papryka
  • 2 łyżki ketchup
  • 2 ząbki czosnku
  • 4 łyżki oliwa z oliwek
  • 1 duży pęczek szpinaku
  • ½ cebuli
  • 100 g szynki wędzonej (można użyć boczku wołowego)
  • 1 słodka czerwona papryka

JAK GOTOWAĆ:

1. Przygotuj stek z flanki na bułkę (patrz wideo).

2. Drobno posiekaj cebulę i smaż na oleju roślinnym na złoty kolor. Dodajemy pokrojoną w plasterki paprykę i smażymy, aż papryka będzie miękka.

3. W małej misce wymieszaj ocet, paprykę, ketchup, drobno posiekany czosnek i 1 łyżkę stołową. oliwa z oliwek.

2. Nasmaruj mięso połową powstałej pasty. Na mięso połóż cienkie plasterki szynki, ułóż posiekany szpinak, smażoną paprykę i cebulę.

4. Mięso zwiń w rulon, zwiąż sznurkiem, posmaruj olejem i smaż na oleju ze wszystkich stron na złoty kolor.

5. Mięso ułożyć w naczyniu do pieczenia łączeniem do dołu, posmarować pozostałą mieszanką pomidorową, przykryć folią i piec w piekarniku przez 30 minut w temperaturze 180°C. Pięć minut przed końcem pieczenia zdejmij folię, aby bułka się zarumieniła.

6. Wyjmij bułkę z piekarnika, ponownie przykryj folią i odstaw na 10 minut. Zwiń rulon ze liny, pokrój w poprzek na plastry i podawaj.

Rosyjski: z grzybami i serem

Pieczarki, ser i smażona cebula to połączenie znane z dzieciństwa. Nadzienia serowe zawsze nadają bułce wyjątkowej delikatności i lekkiej kremowości. Tak, to prawie jak francuskie mięso, uwielbiane przez wiele pokoleń – tylko z serem w środku.

Za 1 opakowanie steku z flanki

  • 300 g pieczarek
  • 150 g startego twardego sera
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • warzywa i masło do smażenia
  • sól, świeżo zmielony pieprz

JAK GOTOWAĆ:

1. Przygotuj stek z flanki na bułkę (patrz wideo).

2. Pokrój grzyby na małe kawałki. Cebula – w półpierścieniach. Posiekaj czosnek.

3. Na patelni rozgrzej 1 łyżkę stołową. olej roślinny, dodaj grzyby i smaż, mieszając, aż grzyby oddają całą wilgoć. Na patelnię dodaj masło i smaż jeszcze chwilę, aż grzyby się zarumienią.

4. Oddzielnie podsmażyć cebulę i czosnek, wymieszać z grzybami, solą i pieprzem, lekko ostudzić i ułożyć na przygotowanym mięsie.

5. Mięso zwiń w rulon, zwiąż sznurkiem, posmaruj olejem i smaż na patelni na złoty kolor ze wszystkich stron.

5. Bułkę ułożyć w naczyniu do pieczenia złączeniem do dołu, posmarować olejem, przykryć folią i piec w piekarniku przez 30 minut w temperaturze 180°C. Na ostatnie 5 minut pieczenia zdejmij folię, aby bułka się zarumieniła.

6. Wyjmij bułkę z piekarnika, ponownie przykryj folią i odstaw na 10 minut. Zwiń rulon ze liny, pokrój w poprzek na plastry i podawaj.

Bałkański: z serem i pieprzem

Wielokolorowa papryka, boczek wędzony, słony ser – jasny bukiet składników, którego wszystkie składniki podkreślają i uzupełniają bogaty smak marmurkowej wołowiny. Im więcej zieleniny jest w środku, tym na pewno nie zepsujesz mięsa zieleniną. W Bułgarii i Serbii tą mieszanką najczęściej nadziewa się bułkę z różnych mięs mielonych, ale przygotowana z jednego kawałka marmurkowej wołowiny danie niewątpliwie okazuje się znacznie bardziej wyrafinowane.

Za 1 opakowanie steku z flanki

  • 150 g wędzonego boczku lub mostka (można użyć boczku wołowego)
  • 250 g sera
  • 1 cebula
  • 2 papryki w różnych kolorach
  • olej roślinny do smażenia
  • mały pęczek różnych warzyw (koperek, pietruszka, estragon, cokolwiek znajdziesz)
  • świeżo zmielony czarny pieprz

JAK GOTOWAĆ

1. Przygotuj stek z flanki na bułkę (patrz wideo).

2. Do farszu boczek pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na suchej patelni. Gdy tylko odda tłuszcz, podsmażamy pokrojoną w cienkie plasterki cebulę i paprykę, aż będą miękkie.

3. Zetrzyj ser widelcem lub posiekaj blenderem. Dodać podsmażony boczek, cebulę, paprykę, posiekane zioła. Dokładnie wymieszaj. Pieprz to.

4. Na przygotowane mięso nałóż farsz i wygładź. Mięso zwiń w rulon, zwiąż sznurkiem, posmaruj olejem i smaż na patelni na złoty kolor ze wszystkich stron.

5. Bułkę ułożyć w naczyniu do pieczenia złączeniem do dołu, posmarować olejem, przykryć folią i piec w piekarniku przez 30 minut w temperaturze 180°C. Na ostatnie 5 minut pieczenia zdejmij folię, aby bułka się zarumieniła.

6. Wyjmij bułkę z piekarnika, ponownie przykryj folią i odstaw na 10 minut. Zwiń rulon ze liny, pokrój w poprzek na plastry i podawaj.

Na obiady rodzinne: z ziołami i jajkami

Takim przysmakiem możesz rozpieszczać się w domu nie tylko podczas uroczystej okazji, ale także każdego innego dnia. Ta bułka naprawdę zjednoczy przy stole wszystkie pokolenia: niektórym przypomni uwspółcześnioną wersję sałatki Olivier, innym przypomną babcine placki z cebulą i jajkami…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja