Konfitura pieprzowa
Olga Stikhareva 15 września 2024 r(3)Dodaj do ulubionychUdział Do przepisu
Konfitura pieprzowa? Nie, to nie jest dżem, nie deser, który można zmiażdżyć w oba policzki. To rewelacyjna przyprawa, która idealnie sprawdzi się do serów czy mięs – zarówno smażonych, jak i wędzonych. Możesz też po prostu rozsmarować cienką warstwę konfitury ze słodkiej i ostrej papryki na bułce burgerowej lub pizzy. W konfiturze według naszej receptury słodko-korzenny smak harmonijnie podkreśla kwaskowatość cytryny. Czosnek i imbir dodają pikanterii. Aby było pięknie, weź czerwoną paprykę lub żółtą paprykę. Jeśli dodasz zielony pieprz, kolor okaże się niewyraźnie brązowy. Dwa rodzaje konfitury – czerwoną i żółtą – możesz połączyć w jednym słoiczku bez mieszania. Bardzo piękny prezent!
Złożoność: łatwo Kalorie: 704,60 kcal/porcja Porcje: 1 Gotowanie: 1 godzina 30 minut Używany: 15,02 g/0,36 g/166,25MikserGotowanieKolacjaPustySos, dressingWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmImpreza, bufetSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘ–1Część+Czerwona słodka papryka 1 kgGorąca papryka 2 szt.Ożywić 30 grCzosnek 4 ząbkiSok cytrynowy 1 sztukaBrązowy cukier 100 gr Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przede wszystkim załóż rękawiczki – bo z ostrą papryką trzeba będzie pracować, a ona lubi zostawiać długotrwałe ślady na skórze. Umyj słodką i ostrą paprykę, usuń łodygi i nasiona.
Krok 2
Warzywa pokroić na małe, losowe kawałki. Zmiel je w kawałkach w blenderze na drobnoziarniste puree. Przełożyć puree do rondelka ze stali nierdzewnej z grubym dnem.
Krok 3
Obierz i posiekaj czosnek i imbir. Najwygodniej jest to zrobić na drobnej tarce. Dodać na patelnię z puree z papryki. Dodaj tam cukier i wymieszaj.
Krok 4
Wyciśnij sok z cytryny. Dla wygody postępuj w następujący sposób: podgrzej cytrynę w kuchence mikrofalowej do temperatury ludzkiego ciała, a następnie zwiń ją dłonią, dociskając ją do stołu. Cytrynę przekrój na pół i ręcznie wyciśnij sok. Dodaj 2 łyżki do puree pieprzowego. l. lub do smaku.
Krok 5
Umieść pojemnik z mieszanką pieprzu na średnim ogniu. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do małego i gotować konfiturę przez 40–50 minut, regularnie mieszając. Masa powinna zagotować się półtora do dwóch razy i zgęstnieć.
Krok 6
Konfitura pieprzowa jest gotowa! Można schłodzić i spożyć. Jeżeli chcesz zrobić zapasy na zimę, to po prostu gorącą konfiturę przełóż do wysterylizowanych słoików i od razu zwiń.
UWAGA DO GOSPODARKI
Dostosuj ilość ostrej papryki do swoich upodobań. Pamiętaj jednak, że pikantność konfitury pieprzowej nie zaszkodzi. Ale imbir i czosnek są składnikami opcjonalnymi. Co więcej, są one wymienne.
PRZY OKAZJI
Jeśli czujesz, że w konfiturze pieprzowej czegoś brakuje, może to być tylko szczypta soli – dzięki temu smak będzie bardziej wyrazisty. I spróbuj poeksperymentować z przyprawami – mielonym cynamonem i ziele angielskie.