Kompot z pigwy z cytrynami
gastronomia 02 lipca 2013 r Do przepisu Stopień trudności: łatwo Porcje: 1 Gotowanie: 2 godziny 30 minutGotowanieDrinkWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSzybkoSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘRozpocznij gotowanie na 1 dzień przed podaniem6 dojrzałych owoców pigwy3 cytryny4 szklanki cukru2 szklanki wytrawnego białego wina2 laski wanilii Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Na patelnię wlej 7 szklanek wody i wina, wyciśnij sok z 1 cytryny. Pigwę przetrzyj szmatką, aby usunąć puszyste pozostałości, a następnie ostrożnie odetnij skórkę nożem. Każdy owoc pokroić wzdłuż na ćwiartki, usunąć twardy rdzeń i nasiona. Natychmiast umieść każdy przetworzony kawałek na patelni z wodą i winem.
Krok 2
Gdy wszystkie pigwy będą gotowe, do wody dodajemy pozostałe cytryny przekrojone wzdłuż na pół lub na ćwiartki, podgrzewamy na małym ogniu i doprowadzamy do wrzenia. Gotuj, aż pigwa będzie miękka, ale nie za miękka, około 20 minut. Owoce odcedź na durszlaku i ułóż w wysterylizowanych słoikach. Bulion z powrotem przelać na patelnię, dodać przekrojoną wzdłuż na pół laskę wanilii i cukier. Doprowadź do wrzenia, gotuj przez 10 minut. Syropem polej owoce, następnie zamknij słoiki i sterylizuj przez 10-15 minut. Kompot można przygotować w jeden dzień Porada kulinarna Przy krojeniu pigwy należy zachować szczególną ostrożność – wcale nie jest to takie proste, jak się wydaje. Faktem jest, że pigwa ma bardzo twardy miąższ, więc podczas obierania i krojenia łatwiej jest się poważnie skaleczyć. Nie używaj małego noża – do krojenia pigwy w ćwiartki lub plasterki najlepiej nadaje się duży nóż szefa kuchni.
UWAGA DO GOSPODARKI
Pigwa to jeden z naszych ulubionych owoców. Niektórzy z nas osiągają taki stopień fanatyzmu, że w sezonie na pigwy zabierają ze sobą do samochodu kilka owoców jako najbardziej naturalny zapach do samochodu. Cóż, dżemy, galaretki, marmolady i placki z pigwą to generalnie czysta rozkosz. Kompot słusznie zalicza się do tej firmy.