Kompot z moreli i wiśni
Do przepisu
Latem poświęć trochę czasu i koniecznie przygotuj kompot z moreli i wiśni na zimę. Wiśnie i morele świetnie komponują się ze sobą, a kompot okazuje się bardzo smaczny i aromatyczny.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 135,75 kcal/porcja Porcje: 1 Gotowanie: 25 minut Używany: 0,36 g/0,11 g/33,21PustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘ200 g wiśni 300 g moreli 350 g cukru Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Aby przygotować kompot z moreli i wiśni, przesortuj owoce, usuwając te, które są zbyt miękkie lub uszkodzone. Umyj owoce, wkładając je do miski z zimną wodą, a następnie odsącz na durszlaku.
Krok 2
Morele przekrój na pół i usuń pestkę. Usuń także pestki z wiśni. Można też zostawić owoce w całości z nasionami. Umieść owoce w wysterylizowanym słoiku.
Krok 3
Napełnij słoik z owocami wrzącą wodą do samej góry i przykryj wysterylizowaną metalową pokrywką. Pozostaw na 5 minut, następnie ostrożnie spuść wodę na patelnię, pozostawiając owoce w słoiczku.
Krok 4
Postaw patelnię na ogniu, dodaj cukier, zagotuj i gotuj przez 3 minuty. Ostrożnie napełnij słoik moreli i wiśni wrzącym syropem i natychmiast zamknij słoik pokrywką.
Krok 5
Odwróć słoik do góry nogami i połóż go na złożonym ręczniku. Dobrze przykryj kocem i pozostaw kompot z moreli i wiśni do całkowitego ostygnięcia.
PRZYDATNE RADY
Kompot z moreli i wiśni to nie tylko smaczny napój, ale także doskonały lek na wiele dolegliwości. Zarówno morele, jak i wiśnie korzystnie wpływają na serce, poprawiają przepływ krwi i obniżają ciśnienie krwi. Ponadto oba są silnymi przeciwutleniaczami – środkami przeciwstarzeniowymi.
PRZY OKAZJI
Technologia przygotowania kompotu z moreli i wiśni jest bardzo delikatna, nie gotujemy jagód, zachowując w nich maksymalną ilość witamin. Dlatego tak ważne jest, aby owinąć słoik ciepłym kocem i nie otwierać go przez około jeden dzień – w tym czasie owoce i jagody będą miały czas na pełne przygotowanie, a kompot można przechowywać przez długi czas.