Kompot wiśniowy z miętą
gastronomia 07 września 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz Do przepisu
W sezonie świeżych jagód i owoców najpopularniejszym preparatem jest kompot. Przygotowanie jest dość proste, więc nawet początkująca gospodyni domowa odniesie sukces. Kompot wiśniowy z miętą to najlepsze połączenie smaków: słodkie i kwaśne wiśnie doskonale współgrają ze świeżością mięty. Dzięki tej wspaniałej przyprawie napój okazuje się bardzo przyjemny i orzeźwiający. Do kompotu najlepiej dodawać same liście, bez gałązek. Dosłownie wystarczą 2-3 liście na słoik. Zamiast mięty można też użyć liści melisy. Dostosuj ilość cukru do smaku. Zapamiętaj przepis i podaruj rodzinie i przyjaciołom pyszny napój.
Złożoność: łatwo Kalorie: 268,49 kcal/porcja Porcje: 8 Gotowanie: 40 minut Używany: 0,53 g/0,32 g/67,95DrinkWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 8 PORCJIwiśnia – 500 gcukier brązowy – 500 gmelisa lub mięta – 3 gałązkiwoda – 2 l Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj wszystkie składniki na kompot wiśniowo-miętowy. Wiśnie włóż do durszlaka i dokładnie spłucz. Usuń ogony i zepsute owoce. Suchy.
Krok 2
Dokładnie opłucz gałązki mięty pod bieżącą wodą, a następnie oderwij liście. Połóż je na ręczniku i wysusz w naturalny sposób.
Krok 3
Słoiki i pokrywki dokładnie opłucz sodą oczyszczoną, a następnie wysterylizuj w dowolny dogodny sposób. Na przykład na parze, w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Suchy.
Krok 4
Rozłóż wiśnie i liście mięty do przygotowanych, wysterylizowanych słoików. Następnie zagotuj wodę i zalej wrzątkiem słoiki z jagodami na górę. Przykryj pokrywkami i pozostaw do zaparzenia na 10-15 minut.
Krok 5
Ostrożnie odlej wodę ze słoików do dużego rondla i ponownie zagotuj. Do słoików wsyp cukier, zalej wrzątkiem i zamknij pokrywkami.
Krok 6
Odwróć puste miejsca do góry nogami, zawiń je w koc i pozostaw na dzień lub dwa, aż ostygną. Następnie odwróć go i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
UWAGA DO GOSPODARKI
Nie bój się eksperymentować! Jeśli lubisz zioła, spróbuj dodać gałązkę rozmarynu i tymianku do kompotu z miętą (lub melisą). Okaże się bardzo pachnące i niezwykłe.
PRZY OKAZJI
Jeśli masz czas, możesz usunąć pestki z wiśni. W takim przypadku kompot wiśniowo-miętowy można przechowywać przez dwa lata. Przechowywać z nasionami nie dłużej niż 1 rok.