Kompot truskawkowo-malinowy
gastronomia 07 września 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz Do przepisu
Koniecznie przygotuj kompot truskawkowo-malinowy na zimę. Połączenie tych dwóch jagód daje po prostu doskonały smak. A jeśli dodasz odrobinę kwasku cytrynowego lub soku z limonki, napój stanie się jeszcze ciekawszy, z lekką kwaskowatością. Możesz dostosować liczbę jagód do smaku. Słoik można napełnić w 1/3 lub w połowie. Od tego zależy stężenie kompotu. Ilość cukru również można zmieniać, należy jednak pamiętać, że aby kompot był dobrze przechowywany i nie fermentował, stosunek cukru w nim musi wynosić co najmniej 100 gramów. na 1 litr. Aby uzyskać lekki, orzeźwiający smak, możesz dodać kilka liści mięty bezpośrednio do słoika. Kompot jest równie dobry na popołudniową przekąskę, w pełni letniego dnia, a także na wakacje zamiast kupnego soku czy napoju owocowego.
Złożoność: łatwo Kalorie: 170,25 kcal/porcja Porcje: 12 Gotowanie: 40 minut Używany: 0,74 g/0,38 g/40,07DrinkWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 12 PORCJItruskawki – 500 gmaliny – 500 gcytryna – 0,5 szt.cukier – 400 gwoda – 3 l Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj wszystkie składniki do przygotowania kompotu truskawkowo-malinowego. Zacznij od naczyń. Słoiki i pokrywki dokładnie opłucz sodą oczyszczoną, a następnie wysterylizuj w dowolny dogodny sposób. Na przykład na parze, w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Suchy.
Krok 2
Jeśli zbierałeś jagody we własnym ogrodzie, możesz pominąć ten krok. Ale lepiej umyć maliny. Aby to zrobić, umieść jagody na durszlaku i włóż je do garnka z wodą. Następnie wysusz.
Krok 3
Usuń łodygi z truskawek i posortuj jagody. Również włóż do durszlaka i opłucz w rondlu, uważając, aby nie uszkodzić integralności. Odcedź na durszlaku.
Krok 4
Rozłóż jagody do słoików. Zagotować wodę z cukrem i sokiem z cytryny, gotować 2-3 minuty. Syrop rozlej do słoików i przykryj pokrywkami.
Krok 5
Duży rondelek wyłóż ręcznikiem i umieść w nim słoiki. Wlej do niego wrzącą wodę, aby sięgała ramion. Sterylizuj słoiki 3-litrowe przez 30 minut, słoiki litrowe przez 20 minut.
Krok 6
Zamknij słoiki z kompotem pokrywkami i odwróć je. Zawiń w koc i ostudź do temperatury pokojowej (będziesz potrzebować około 24 godzin). Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
UWAGA DO GOSPODARKI
Truskawki i maliny myjemy bardzo ostrożnie, aby nie straciły kształtu i nie stały się zbyt wodniste. Aby przygotować kompot truskawkowo-malinowy, wybierz mocne (najlepiej lekko niedojrzałe) jagody.
PRZY OKAZJI
Podczas sterylizacji kompotu truskawkowo-malinowego słoik nie powinien stykać się z dnem patelni, w przeciwnym razie może pęknąć. W tym celu zalecamy położenie ręcznika na dnie pojemnika, w którym będziesz podgrzewać słoiki.