Kompot morelowy na zimę
Do przepisu
Nawet jeśli nie pokroimy na kawałki, warto przygotować na zimę kilka słoików kompotu morelowego. Po pierwsze, bardzo miło jest otworzyć zimą słoiczek takiego kompotu i wlać do szklanki odrobinę lata. Po drugie, zimą prawie niemożliwe jest kupienie prawdziwych dojrzałych moreli lub kosztuje to tyle pieniędzy, że na pewno nie ugotujesz z nich kompotu.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 130,75 kcal/porcja Porcje: 1 Gotowanie: 25 minut Dodać. czas: 12 godz Używany: 0,30 g/0,03 g/32,08PustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘ400 g moreli 350 g cukru Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Aby przygotować kompot morelowy na zimę, wybierz dojrzałe owoce, nieuszkodzone, niezbyt miękkie, ale też nie twarde. Jeśli chcesz zrobić kompot z pestkami, przekrój morele na pół i usuń pestkę.
Krok 2
Morele umyj w zimnej wodzie, odcedź na durszlaku i przełóż do wysterylizowanego trzylitrowego słoika. Słoik z morelami napełnij po brzegi wrzącą wodą, przykryj wysterylizowaną metalową pokrywką i odstaw na 10 minut.
Krok 3
Ostrożnie wlej wodę ze słoika na patelnię. Postaw patelnię na ogniu, dodaj cukier i zagotuj. Syrop gotuj przez 5 minut.
Krok 4
Wrzący syrop wlać do słoika (pamiętać, aby syropem zalać morele, aby słoik nie pękł!). Przykryj słoik ponownie pokrywką i odstaw na 10 minut.
Krok 5
Płyn ze słoika wlać na patelnię i ponownie zagotować, gotować na wolnym ogniu przez 3 minuty. Gorącym syropem zalej morele i zamknij słoik metalową pokrywką.
Krok 6
Na zimę słoik kompotu morelowego połóż do góry nogami na ręczniku i przykryj kocem. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Przechowuj kompot w temperaturze pokojowej.
PRZYDATNE RADY
Jako podstawę możesz wziąć przepis na kompot morelowy na zimę, a następnie użyć swojej wyobraźni lub dostosować zawartość lodówki. Morele połączyć z brzoskwiniami, wiśniami, porzeczkami, dodać maliny lub agrest. Pamiętaj, jeśli dodasz kwaśne jagody, zwiększ ilość cukru o 50 g.
PRZY OKAZJI
W przypadku kompotu morelowego na zimę ważne jest, aby wybrać określone owoce, nie twarde, ale niezbyt miękkie. Te twarde najprawdopodobniej są niedojrzałe, nie da się z nich zrobić pachnącego kompotu, a te zbyt miękkie, nawet przy tak delikatnej metodzie konserwowania bez gotowania, prawdopodobnie rozerwą się i rozpadną na drobne kawałki .