Wcześniej babcie hodowały kombuchę na parapecie w trzylitrowych słoikach, teraz jest to modny napój „kombucha”, który serwowany jest w kawiarniach i restauracjach. Okazuje się, że kombuchę można nie tylko pić, ale i jeść. A wszystko dzięki jego niesamowitej właściwości – być zdrowym i smacznym.
Niektórzy nazywają to mikrokosmosem, podobnym do meduzy, „kombucza”Inny – „meduza herbaciana”. Z naukowego punktu widzenia tak zooglea lub scoby – symbiotyczna kultura bakterii i drożdży. Na jego bazie otrzymuje się sfermentowany napój o tej samej nazwie, który żyje dzięki fermentacji – tej w puszce.
Kombucza (zooglea)
Co ciekawe, moda na napój kombucha nie narodziła się tutaj, ale przyszła z zagranicy i zyskała dobre przyczółki w Europie. Jak wiadomo, zdrowa kombucha, która ma maksymalnie korzystne właściwości, rośnie szybko, a jej część można oddzielić i przekazać innym miłośnikom fermentacji. Ale możesz pójść dalej – zrobić kandyzowane cukierki z części kombuchy. Jest nawet dla nich nazwa – „nata”.
Nata została po raz pierwszy przygotowana na Filipinach. To miękkie, lepkie cukierki z nutami kombuchy i karmelu. W ogóle nie można do nich powiedzieć słowa „zdrowe” – zawierają mnóstwo cukru. Ponadto są one również gotowane, co zabija wszystkie probiotyki powstające w sfermentowanej żywności. Ale fani cukierków, kandyzowanych owoców, karmelu i po prostu słodyczy szaleją za nimi.
Przepis na kandyzowaną natę z kombuchy
Można też użyć mniejszego kawałka „grzyba” (niż w naszym przepisie), pod warunkiem, że jego masa będzie w przybliżeniu równa wadze cukru. A jeśli wybierzesz sok wiśniowy, ostateczny smak cukierków stanie się jaśniejszy i bardziej owocowy, a kolor bardziej nasycony.
Kandyzowana nata z kombuchy
Do przygotowania około 20 cukierków Kombucha potrzebne będą:
- 1 gruby (12-13 mm) kawałek kombuchy, 200 g
- 180-200 g cukru trzcinowego
- 70-100 ml kombucha (napój) lub pyszny sok wiśniowy
- 1 łyżeczka sok z cytryny
- 0,5-1 łyżeczka świeży korzeń imbiru, drobno starty
- Oczyść kombuchę z folii i włókien. Pokrój (najlepiej nożyczkami kuchennymi) na małe kawałki, np. 1×3 cm lub 2×2 cm.
- Dokładnie odcedź kombuchę (napój). W rondlu lub rondlu o grubym dnie (najlepiej stalowym) połącz kawałki kombuchy, napoju lub soku wiśniowego oraz cukier, zmielony z sokiem z cytryny i imbirem. Lepiej nie wlewać całego płynu na raz, tylko zacząć od 50 ml. Jeśli mieszanina jest bardzo gęsta, dodaj pozostały napój lub sok.
- Podgrzej mieszaninę na średnim ogniu, delikatnie mieszając, aż stanie się miękką kulką. Aby sprawdzić, czy karmel jest gotowy, upuść karmel na talerz i zwiń go w kulkę. Powinno być lepkie i łatwo się marszczyć. Jeśli masz termometr kuchenny, zmierz temperaturę mieszaniny. Powinna wynosić 112-116°C.
- Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia lub matą silikonową. Kawałki kombuchy układamy w pewnej odległości od siebie. Lepiej jest wyjmować kawałki pojedynczo i układać je na papierze. Jeżeli syrop został, można ostrożnie polać każdy kawałek karmelem za pomocą łyżeczki – dosłownie kapać na niego karmel.
- Cukierki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 10 minut. Powinny się jeszcze trochę skarmelizować.
- Wyjmij patelnię z piekarnika. Pozwól słodyczom całkowicie ostygnąć i jeśli chcesz, posyp je skórką z cytryny i drobnym cukrem. Kandyzowane owoce można owinąć w papier do pieczenia, aby zrobić opakowania na cukierki.
Nata słodycze w opakowaniu
Kontynuujmy dalej. Przygotowanie własnej sfermentowanej herbaty (mrożonej lub nie) jest zarówno przyjemne, jak i ekonomiczne. Kawałki owoców i warzyw pozostałe po przygotowaniu dań głównych, które najczęściej wyrzuca się lub zjada „aby nie zgubić” – wszystkie te kawałki, liście, korzenie i skórkę – również można wykorzystać. A cóż to za pole do kreatywności!
Nadal masz Zoogleę, napój Kombucha i jego cudowne właściwości. Przygotujmy około 4 litrów kombuchy (na początek). Aby to zrobić, będziesz potrzebować 5-litrowego słoika lub dzbanka i 4 czystych, wysterylizowanych litrowych butelek z pokrywkami.
Przepis na Kombuchę, czyli napój zrobiony z kombuchy
Podczas wtórnej fermentacji kombuchę można aromatyzować dodając „resztki” owocowo-warzywne. Oto kilka propozycji sprawdzonych w praktyce przez miłośników kombuchy: skórka z cytryny i korzeń imbiru, kawałki jabłek i laski cynamonu, ziele kopru włoskiego i liście mięty, puree z ananasa i bazylii.
Kombucza
Do przygotowania 4 litrów kombucha kombucha potrzebujesz:
- 250-260 g nierafinowanego cukru plus 2 łyżeczki. za każdy litr kombuchy
- 4 litry smacznej wody pitnej
- 4 łyżki l. wysokiej jakości herbata czarna lub zielona (liście)
- 500 ml napoju kombucha, najlepiej dojrzałego o bogatym smaku
- 1 średniej wielkości kombucha
- Cukier rozpuścić w litrze wrzącej wody. Wlać liście herbaty i pozostawić na 20 minut.
- Do 5-litrowego słoika fermentacyjnego wlej 3 litry zimnej wody i dodaj przecedzoną herbatę.
- Wlać kombuchę (napój) i położyć na wierzchu zoogleę. Przykryj słoik pokrywką i odstaw na tydzień z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
- Spróbuj napoju. Gotowa kombucha powinna mieć żywy i musujący smak, a jednocześnie zrównoważony, delikatnie słodko-kwaśny.
- Gdy będzie gotowy, butelkuj 3,5 litra. Zostaw 500 ml i sam grzyb do kolejnej porcji.
- Po rozlaniu napoju dodać 2 łyżeczki. do każdego łyżka cukru. Przykryj i pozostaw w temperaturze pokojowej, aby kontynuować fermentację.
- Aby zapobiec nadmiernej aktywności i gazowaniu kombuchy, co może spowodować eksplozję pojemnika, otwieraj każdą butelkę raz dziennie, aby uwolnić nadmiar gazów. I codziennie próbuj kombuchy. Po 2-5 dniach napój będzie gotowy. Przechowuj napój w lodówce.
Kombucha w butelkach
Szukasz czegoś prostszego, bez wtórnej fermentacji? Oto podstawowy przepis „Zwykła kombucha ananasowa.” Wystarczy zalać 2 pokrojone na kawałki krążki ananasa 700-8000 ml kombuchy i pozostawić do fermentacji, aż stanie się gazowana. Wszystko! Napój na teleportację na Hawaje gotowy!
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kandyzowane owoce #kombucha #domowe słodyczePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ? Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych