Klopsiki mielone, których nie można odmówić, tajemnice gotowania
Olga Zacharowa 12 października 2023 r5,00 (8)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział9Komentarz
Mielone klopsiki są przygotowywane i lubiane w całej Rosji. To zwyczajne, codzienne danie, ale można je przygotować na różne sposoby, a wtedy klopsiki nie będą Ci się nudzić. Do klopsików można użyć dowolnego mięsa mielonego, mielonego drobiu, a nawet ryby z dodatkiem warzyw i ziół. Zebraliśmy dla Ciebie dziesięć najlepszych przepisów na klopsiki. Wybierz te, które najbardziej Ci się podobają lub sam poeksperymentuj.
O czym porozmawiamy w artykule:
- 13 odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące klopsików mielonych
- Na co zwrócić uwagę wybierając mięso na klopsiki?
- Czy dodawać cebulę do klopsików?
- Jaki jest sekret puszystych i delikatnych klopsików mielonych?
- Dlaczego czasami dodają bułkę tartą do mielonych klopsików?
- Jak najlepiej przyprawić klopsiki?
- Jak długo trzeba mieszać mielone klopsiki?
- Czy istnieje prawidłowy sposób kształtowania klopsików?
- Po co zwijać klopsiki w mące przed gotowaniem?
- Co jest lepsze: piec klopsiki mielone lub smażyć na patelni?
- Czego lepiej użyć do pieczenia klopsików w piekarniku: papieru do pieczenia czy folii?
- Ile czasu zajmuje gotowanie klopsików?
- Czy należy dusić klopsiki w sosie?
- Jak przechowywać i zamrażać klopsiki?
- 10 najlepszych przepisów na klopsiki mielone
- Mielone klopsiki, które doceniłby Carlson mieszkający na dachu
- Mielone klopsiki wieprzowe nadziewane gruszkami i żurawiną
- Pulpety wołowe z pomidorkami koktajlowymi
- Pikantne klopsiki wieprzowe
- Pulpety wieprzowe z jeża z ryżem w sosie
- Mielone klopsiki wieprzowe z orzechami nerkowca, bananami i curry
- Mielone klopsiki rybne z dodatkiem szczupaka i różowego łososia
- Pulpety rybne po marokańsku od Dmitrija Zhuravleva
- Pulpety z indyka po włosku
- Pulpety drobiowe z estragonem według przepisu Anny i Asi Borysow
Klopsiki to takie znane i znajome słowo. W słowniku objaśniającym pod redakcją Dmitrij Nikołajewicz Uszakow czytamy: „Klopsiki, klopsiki, nie ma liczby pojedynczej („obcej”, kulinarnej). Danie w formie pelletu z jakiegoś mięsa. Pulpety jagnięce z ryżem”. Ze „Słownika etymologicznego współczesnego języka rosyjskiego” dowiadujemy się, że słowo to było znane od XVIII wieku. i pochodzi od niemieckiego Tefteli. To stwierdzenie jest kwestionowane William Wasiljewicz Pochlebkinpisząc do „Wielka Encyklopedia Sztuki Kulinarnej”co to za słowo klopsiki – to zniekształcona turecka „kyufta”, która przyszła do współczesnego języka rosyjskiego z języka mołdawskiego.
Słowniki zalecają używanie słowa „klopsik” w odniesieniu do jednego kawałka. I słowem klopsiki połóż akcent na pierwszą sylabę – ta zasada jest zapisana „Słownik trudności wymowy i akcentu we współczesnym języku rosyjskim” 2000.
Przepisy na klopsiki mielone można znaleźć w wielu publikacjach kulinarnych XIX i XX wieku. Różnią się między innymi tym, jaki jest podstawowy sposób przygotowania klopsików mielonych książka „Towarzysz gospodyni domowej, 320 sprawdzonych przepisów na domową kuchnię” 1908
Sos słodko-kwaśny z klopsikami. Mięso jak na kotlety pokroić razem z bułką namoczoną w mleku lub bulionie, dodać sól i pieprz, a następnie uformować klopsiki wielkości orzecha włoskiego i obtoczyć je w mące, smażyć na dobrze rozgrzanym oleju. Następnie przygotowujemy następujący sos: w rondlu rozgrzewamy ½ łyżki masła, podsmażamy na nim łyżkę mąki, rozcieńczamy bulionem, stopniowo dodając. Śmietanę zagotuj, aż zgęstnieje, dodaj sól, pieprz, cukier palony i ocet do smaku, aby uzyskać sos słodko-kwaśny. za 5 minut Przed podaniem zanurz gotowe klopsiki w sosie.
W książce „Podstawy gotowania” z 1941 r.polecana jako pomoc dydaktyczna dla szkół gastronomicznych, zawiera także podstawowy przepis na klopsiki mielone.
Standardowo na porcję: masa kotletowa 120-150 g, cebula lub cebula szczypiorkowa 25 g, mąka 10 g, tłuszcz 20 g, czosnek 3 g, ryż gotowany na parze 100 g, sos pomidorowy 100 g.
Do masy kotletowej dodać posiekaną podsmażoną cebulę lub posiekaną zieloną cebulę i dobrze wymieszać. Pulpety pokroić w kulki, po 3-4 sztuki na porcję i panierować w mące. Panierowane klopsiki smażone są w głębokim tłuszczu, następnie umieszczane w płytkim naczyniu, nie więcej niż dwa w rzędzie, polewane sosem pomidorowym i doprowadzane do gotowości pod przykryciem na małym ogniu. Pulpety maczamy w sosie z ryżem gotowanym na parze (lub puree ziemniaczanym) i posypujemy posiekanym czosnkiem i natką pietruszki.
Książki kucharskie zalecają podawanie klopsików z sosem, ryżem, puree ziemniaczanym, a także jako dodatek do zup, np. barszczu. Oto rada, jaką daje ta książka. „365 obiadów za 1 rubel” 1884
Klopsiki do barszczu. Pół funta dobrej wołowiny i ćwierć funta tłuszczu lub szpiku z kości (1 funt = 453 g) drobno posiekać, posolić i posypać pieprzem, cebulę posiekać i wycisnąć z niej sok lub upiec i zmielić posiekaną wołowinę, dodać jedno jajko, trochę startego chleba, wszystko dobrze wymieszać, zwinąć w pellet i ugotować w barszczu.
13 odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące klopsików mielonych
Na co zwrócić uwagę wybierając mięso na klopsiki?
Mięso nie powinno być zbyt chude! Tłuszcz jest kluczem do smaku i soczystości klopsików. Jeśli będą zbyt chude, mogą okazać się mdłe lub łatwo rozgotowane, co oznacza, że staną się twarde i suche. Odrobina tłuszczu ma duży wpływ na delikatną konsystencję i wspaniały smak mielonych klopsików. Wielu szefów kuchni zaleca stosowanie mięsa mielonego o zawartości tłuszczu około 25%.
Jeśli chcesz zapobiec stopieniu lub rozkładowi tłuszczu przed gotowaniem klopsików, przed użyciem przechowuj mięso, cebulę, namoczony chleb i inne składniki w lodówce. Szefowie kuchni zalecają nawet gotowanie mięsa mielonego w schłodzonej misce.
Czy dodawać cebulę do klopsików?
Tak, cebula nada soczystości mięsu mielonemu. Wystarczy bardzo drobno posiekać. Grubo posiekana cebula może zakłócać jednolitość klopsików i mogą one rozpadać się podczas gotowania.
Jaki jest sekret puszystych i delikatnych klopsików mielonych?
Do mięsa mielonego dodać czerstwy („wczorajszy”) chleb namoczony w mleku, bulionie lub wodzie. Białko zawarte w mięsie kurczy się podczas obróbki cieplnej i wypiera sok mięsny. Namoczone i wyciśnięte czerstwe pieczywo zatrzymuje wilgoć, a klopsiki nie będą suche i twarde, ale pozostaną delikatne i puszyste.
Dlaczego czasami dodają bułkę tartą do mielonych klopsików?
Bułka tarta jest potrzebna, aby mięso mielone miało jednolitą konsystencję. Jeśli mięso mielone będzie wystarczająco mokre, bułka tarta wchłonie nadmiar wilgoci, a klopsiki nie rozpadną się podczas gotowania. Zwykle wystarczy 50-60 g bułki tartej na 500-600 g mięsa mielonego.
Jak najlepiej przyprawić klopsiki?
Bez przypraw klopsiki będą… cóż, po prostu klopsikami. Aby były pyszne, nie zapomnij przede wszystkim o soli! Zalecamy użycie 1 łyżeczki. sól (bez szkiełka) na 500-600 g mięsa. Ten stosunek sprawdza się, jeśli mięso mielone przygotowujesz samodzielnie, zamiast kupować gotowe. Mięso mielone kupowane w sklepie jest zwykle już solone.
Bazylia, oregano i pietruszka to klasyczne zioła na klopsiki, ale odrobina rozmarynu lub szałwii sprawi, że będą pyszne i niezapomniane. Nie zapomnij o czosnku, kminku, mielonej papryce, świeżo zmielonym czarnym pieprzu i papryczce chili, bez nasion.
Jak długo trzeba mieszać mielone klopsiki?
Szefowie kuchni nie zalecają długiego ugniatania mięsa mielonego. Jeśli chodzi o klopsiki, dobrym rozwiązaniem jest szybkie wymieszanie ich rękami lub drewnianą łyżką, bez użycia żadnego urządzenia. Zbyt ubite i wymieszane mięso mielone sprawi, że klopsiki będą gęste.
Czy istnieje prawidłowy sposób kształtowania klopsików?
Nie, ale są dwie ważne wskazówki – są proste. Najpierw lekko nasmaruj ręce olejem roślinnym. Dzięki temu mięso mielone nie będzie przyklejało się do palców. Po drugie, nie formuj zbyt gęstych i zwartych kulek. Wystarczy, że potoczysz je trochę w dłoniach, aby uformować kulkę, ale nie staraj się, aby było zbyt twarde. Klopsiki powinny być lekkie i puszyste, aby wchłonęły sos podczas gotowania. Świetną opcją jest użycie małej gałki do lodów, aby klopsiki były jednakowej wielkości.
Po co zwijać klopsiki w mące przed gotowaniem?
Po uformowaniu każdego klopsa obtocz go w mące i strząśnij nadmiar. Dzięki temu podczas smażenia lub pieczenia uzyskasz jednolitą chrupiącą skórkę, która zachowa w środku soczystość gotowych klopsików. Aby zachować skórkę, nie trzeba gotować klopsików w sosie.
Co jest lepsze: piec klopsiki mielone lub smażyć na patelni?
Pulpety pieczone w piekarniku są idealne dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość tłuszczu. To danie jest łatwiejsze w przygotowaniu, ponieważ nie trzeba stać przy kuchence i często obracać klopsiki na patelni. W przeciwnym razie wszystko zależy od osobistych preferencji.
Czego lepiej użyć do pieczenia klopsików w piekarniku: papieru do pieczenia czy folii?
Lepiej używać papieru. Arkusz folii należy spryskać olejem roślinnym lub nawet nasmarować nim za pomocą silikonowej szczotki. Dzięki temu klopsiki nie będą się przyklejać do folii w temperaturze 180°C.
Ile czasu zajmuje gotowanie klopsików?
Jeśli gotujesz mielone klopsiki na patelni, najpierw smaż je na złoty kolor przez kilka minut, a następnie gotuj na średnim ogniu przez 15-20 minut. lub do całkowitego ugotowania – w zależności od wielkości klopsików. Mniejsze klopsiki, mniej więcej wielkości orzecha włoskiego, będą wymagały mniej czasu.
Jeśli pieczesz klopsiki w piekarniku, możesz najpierw usmażyć je na patelni, a następnie przenieść na patelnię. Powinny być całkowicie upieczone. Jeśli chcesz, możesz sprawdzić ich gotowość za pomocą termometru; temperatura środka klopsików powinna wynosić około 70-72°C.
Czy należy dusić klopsiki w sosie?
Tak! Dla wielu długie duszenie klopsików w sosie, ich soczystość, aromat i przyjaźń z innymi składnikami to najlepsze, co może spotkać ich ulubione danie. Po usmażeniu mielone klopsiki smażymy długo i powoli w sosie. Smak tylko na tym skorzysta!
Jak przechowywać i zamrażać klopsiki?
Ugotowane klopsiki można przechowywać w lodówce przez około 5 dni. Następnie będą musiały zostać całkowicie podgrzane, aby można je było zjeść.
Klopsiki można zamrozić na surowo lub już ugotowane.
Zamrozić uformowane surowe klopsiki na wyłożonej papierem blasze do stwardnienia, następnie przenieść do pojemnika na żywność i przechowywać w zamrażarce przez okres do 3 miesięcy. Przed gotowaniem włożyć do lodówki i rozmrozić.
Ugotowane klopsiki należy najpierw całkowicie wystudzić, następnie dla wygody przenieść do pojemnika na żywność, wykładając porcje papierem do pieczenia i włożyć do zamrażarki na okres do 2 miesięcy. Pulpety można zamrozić same lub z sosem pomidorowym. Aby rozmrozić klopsiki, najpierw przenieś je do lodówki, a następnie ostrożnie podgrzej je na patelni na kuchence lub w kuchence mikrofalowej.
10 najlepszych przepisów na klopsiki mielone
Mielone klopsiki, które doceniłby Carlson mieszkający na dachu
Mielone klopsiki
Do przygotowania 4 porcji klopsików potrzebujesz:
- 2 kromki białego czerstwego chleba
- 130 ml mleka
- 1 średnia cebula
- 500 g mieszanego mięsa mielonego (wołowo-wieprzowego, 4:1)
- 1 jajko
- olej roślinny do smażenia
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
Do sosu:
- 15 g masła
- 1 łyżka. l. mąka
- 200 ml bulionu z kurczaka
- 3 łyżki l. ciężki krem
- Dla…