Kliny ziemniaczane w piekarniku, 9 opcji gotowania
Roman Ryżow 05 listopada 2023 r(3)Dodaj do ulubionychUdział
Placki ziemniaczane w piekarniku to danie, które uwielbia każdy! I nie jest to zaskakujące, ponieważ stosując różne przyprawy i dodatki, a także nieznacznie zmieniając technologię gotowania, można z tego warzywa korzeniowego stworzyć kilkadziesiąt dań o jakości restauracyjnej. Kto odmówiłby na przykład ziemniaków po wiejskim, chrupiących na zewnątrz i bardzo delikatnych w środku? A może krążki ziemniaczane zapiekane na szaszłykach z ziołami i boczkiem? Aby mieć pewność, że danie wyjdzie pyszne i nie zawiedzie ani Ciebie, ani Twoich gości, musisz zwrócić uwagę na kilka lifehacków.
Treść artykułu:
- Ziemniaki wiejskie ze skórką
- Pieczone krążki ziemniaków
- Ziemniaki pieczone w plasterkach
- Placki ziemniaczane z delikatnym sosem
- Pieczone Ziemniaki Z Serem
- Ziemniaki cytrynowe
- Ziemniaki pieczone w piekarniku z boczkiem i rozmarynem
- Ziemniaki zapiekane w mleku kokosowym z liśćmi curry
- Placki ziemniaczane z cebulą, zapiekane w balsamiku
Wybierając ziemniaki do pieczenia, preferuj odmiany o niezbyt dużych bulwach i, jeśli to możliwe, z cienką skórką. To oni po ugotowaniu lepiej zachowują swój kształt i nie gotują się w puree. Kupując ziemniaki w dużym supermarkecie, zwróć uwagę na etykietę – lepiej kupować opakowania z oznaczeniem „do smażenia” lub „do pieczenia”. Ale nawet jeśli nie masz pod ręką odpowiedniej odmiany, nie ma to znaczenia. Na ratunek przyjdzie najpopularniejszy ocet (jabłkowy, winny lub ryżowy). Wystarczy rozcieńczyć go wodą i lekko spryskać krążki ziemniaczane przed włożeniem do piekarnika. Kwaśne środowisko pomoże zachować kształt i dodać dodatkowej chrupkości skórce.
To, czy obierać ziemniaki, jest kwestią gustu i przyzwyczajenia. Młode bulwy gotuje się zwykle bezpośrednio ze skórką, po jej dokładnym umyciu i odcięciu uszkodzonych części. Całkiem możliwe jest jednak pozostawienie grubej skórki, ponieważ to pod nią znajduje się największa ilość korzystnych dla organizmu minerałów i witamin. Wystarczy namoczyć ziemniaki w wodzie na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać szczoteczką lub gąbką, odcinając przyciemnione części, a zwłaszcza te, które zmieniły kolor na zielonkawy. Faktem jest, że ziemniaki, podobnie jak inne psiankowate, zawierają niebezpieczną toksynę – solaninę. W bulwach jest go minimalna ilość. Ale jeśli leżą na słońcu przez długi czas, w środku rozpoczyna się reakcja chemiczna. Prowadzi to do zwiększenia ilości solaniny. Co z kolei może powodować rozstrój żołądka, a nawet zatrucie. A toksyna ta gromadzi się właśnie w zielonych częściach bulwy ziemniaka i kiełkach (jeśli ziemniaki zaczęły kiełkować).
Krojąc warzywa na plasterki, nie należy ich kroić na małe kawałki. Pamiętaj, że będzie pieczone w dość wysokiej temperaturze, więc zbyt małe kawałki mogą się spalić. Aby uzyskać szczególnie chrupiącą skórkę, plastry należy najpierw zalać wrzącą wodą lub gotować dosłownie 2-3 minuty na dużym ogniu. Nawiasem mówiąc, na tym etapie możesz również użyć octu. Już jego niewielka ilość „uszczelni” skrobię na powierzchni ziemniaka, co sprawi, że kawałki zachowają swój kształt i dobrze się upieczą w przyszłości. Ale nie trzeba zbyt długo trzymać ziemniaków we wrzącej wodzie – plastry mogą zacząć się kruszyć.
Następnym krokiem są przyprawy. Można po prostu posypać krążki ziemniaków solą, dowolnymi suszonymi ziołami (prowansalskimi, włoskimi itp.), zmielonym czarnym pieprzem, następnie polać oliwą i upiec – wyjdzie bardzo smacznie. Można też poeksperymentować, bo ziemniaki świetnie komponują się z kurkumą, słodką papryką, curry, musztardą itp. Skoncentruj się na swoim guście i nie bój się fantazjować. Plastry pieczemy w dobrze nagrzanym piekarniku (180-200°C), pamiętając o kilkukrotnym zamieszaniu w trakcie. Zwykle wystarczy 25-30 minut, ale wszystko zależy oczywiście od Twojego piekarnika.
Jeśli chcesz, aby łódeczki ziemniaczane w piekarniku były bardziej świąteczne i sycące, dodaj do nich kawałki boczku, wybrane grzyby, szalotkę, pomidorki koktajlowe itp. Pamiętaj tylko, że każdy produkt ma swój własny czas gotowania, dlatego należy je dodawać jeden po drugim. Na koniec danie można posypać tartym serem, aby powstała pyszna chrupiąca skórka. I oczywiście nie zapomnij o sosach. Podawaj pieczone łódeczki ziemniaczane z ketchupem, adjika, tatarem, salsą, pesto lub innym według własnego uznania.
W naszej ofercie znajdziesz 9 sprawdzonych i bardzo smacznych przepisów na pieczone łódeczki ziemniaczane w piekarniku. Na każdą okazję!
Ziemniaki wiejskie ze skórką
Piecząc ziemniaki po wsi ze skórką, otrzymujemy nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe danie, ponieważ wiadomo, że skórki zawierają wiele przydatnych substancji. W tym przypadku gotowanie jest znacznie uproszczone, ponieważ nie trzeba obierać bulw. Wystarczy je dokładnie umyć szczoteczką lub gąbką, a piekarnik zrobi resztę. Bardzo proste i smaczne, spróbuj.
Ziemniaki wiejskie ze skórką
Do przygotowania ziemniaków na 4 porcje potrzebujesz:
- ziemniaki – 7 szt.
- olej roślinny – 3-4 łyżki. l.
- koperek – 4 gałązki
- suszona bazylia – 1 łyżeczka.
- mielona czerwona papryka – na czubku noża
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sól
- Przygotuj ziemniaki. Dokładnie umyj pod bieżącą wodą za pomocą pędzla, następnie każdą bulwę pokrój w niezbyt cienkie plasterki.
- Przygotuj koperek. Usuń twarde łodygi, a gałęzie posiekaj bardzo drobno.
- Pokrojone w plasterki ziemniaki włóż do dużej miski. Posypać pokruszoną czerwoną papryką, zmielonym czarnym pieprzem, suszoną bazylią, koperkiem (można zostawić trochę do dekoracji) i solą do smaku. Zamieszać.
- Do miski z przyprawionymi ziemniakami wlać olej roślinny (można użyć słonecznika, oliwy, kukurydzy lub dowolnego innego). Wymieszaj, upewniając się, że jest równomiernie rozłożony.
- Rozgrzej piekarnik do 190°C. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia (nie trzeba smarować olejem). Rozłóż równomiernie ziemniaki i przyprawy na blasze do pieczenia.
- Piecz ziemniaki po wsi przez 30–40 minut. Można go najpierw przykryć folią, a następnie po około dwudziestu minutach grillować na złoty kolor.
Pomocna wskazówka: Przyprawy do ziemniaków po wiejskim dobieraj w oparciu o swoje preferencje smakowe. Można użyć np. papryki mielonej (słodkiej lub wędzonej), czosnku suszonego itp.
Przy okazji: Będzie szczególnie smacznie, jeśli ugotujesz młode ziemniaki ze skórką. W takim przypadku nie trzeba nawet podnosić szczotki, aby umyć bulwy: piasek i ziemię można usunąć ręcznie pod bieżącą wodą.
Pieczone krążki ziemniaków
Nawet niedoświadczony kucharz może przygotować pieczone plastry ziemniaków, bo nie jest to wcale trudne, a jednocześnie bardzo smaczne. Czosnek, tymianek i rozmaryn sprawiają, że danie jest tak aromatyczne, że nie trzeba nikogo specjalnie zapraszać do stołu. Ważnym składnikiem jest także olej, którym polewa się ziemniaki przed pieczeniem. Może to być roztopione kremowe lub aromatyczne warzywo.
Pieczone krążki ziemniaków
Do przygotowania ziemniaków na 4 porcje potrzebujesz:
- ziemniaki cienkoskóre (do pieczenia) – 1 kg
- ghee lub olej roślinny dla wersji chudej – 6 łyżek. l.
- czosnek – 3 ząbki
- tymianek – 4 gałązki
- rozmaryn – 1 gałązka
- średnia sól
- Ziemniaki namoczyć w wodzie o temperaturze pokojowej przez 10–15 minut. Następnie dokładnie umyj szczoteczką. Odetnij części z widocznymi uszkodzeniami (sczerniałe lub zgniłe, zielona skórka itp.).
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. Głęboką blachę do pieczenia wyłóż arkuszem pergaminu lub papieru do pieczenia. Lekko podgrzej ghee, aż stanie się płynne.
- Obrany czosnek posiekaj bardzo drobno. W przypadku tymianku i rozmarynu ostrożnie usuń liście z łodyg (łodygi nie będą potrzebne). Na oliwę wrzucić liście i czosnek, dodać odrobinę soli i wymieszać. Odstaw na 10 minut.
- Ziemniaki pokroić wzdłuż na ćwiartki. Jeśli bulwy są bardzo duże, można je pokroić na 6-8 długich plasterków lub przeciąć ćwiartki na pół w poprzek. Ziemniaki ułożyć na przygotowanej blasze do pieczenia i doprawić solą. Piec w nagrzanym piekarniku przez 15-20 minut lub do całkowitego ugotowania. Wymieszaj raz, aby zapewnić równomierne pieczenie.
- Wyjmij z piekarnika i przenieś ziemniaki i papier na metalową kratkę. Lekko ostudzić i podawać.
Pomocna wskazówka: Możesz poeksperymentować z przyprawami, którymi posypujesz pieczone krążki ziemniaków. Spróbuj dodać do nich na przykład curry. To będzie bardzo interesujące!
Przy okazji: Aby pieczone łódeczki ziemniaczane były naprawdę smaczne, wybierz odpowiednie odmiany. Odpowiednie są te przeznaczone do robienia przecierów, czyli o dużej zawartości skrobi.
Ziemniaki pieczone w plasterkach
Pieczone łódeczki ziemniaczane to świetna alternatywa dla smażonych w głębokim tłuszczu frytek. Danie okazuje się smaczne i zdrowe, nadaje się zarówno na przekąskę, jak i na świąteczny stół. Nie sposób się oprzeć!
Ziemniaki pieczone w plasterkach
Do przygotowania ziemniaków na 6 porcji potrzebne będą:
- ziemniaki – 2 kg
- olej roślinny – 3-5 łyżek. l.
- mieszanka przypraw prowansalskich – 1-1,5 łyżki. l.
- sól
- mielony czarny pieprz
- warzywa do podania
- Ziemniaki obierz i pokrój w plasterki. Młode ziemniaki można pozostawić ze skórką.
- Sól, dodaj przyprawy i olej. Mieszamy rękami, przekładamy na patelnię i przykrywamy pokrywką lub folią. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C.
- Piec 30 minut, następnie zdjąć pokrywkę lub folię i wstawić do piekarnika na kolejne 10-15 minut.
- Gotowe ziemniaki posyp mielonym czarnym pieprzem. W razie potrzeby udekoruj ziołami.
Uwaga dla właściciela: Do serwowania możesz użyć dowolnych aromatycznych ziół jako zieleniny: koperku, pietruszki, kolendry.
Przy okazji: Aby dodać smaku ziemniakom, możesz dodać między plasterki kilka ząbków czosnku, zmiażdżonych nożem.
Placki ziemniaczane z delikatnym sosem
Placki ziemniaczane zapiekane w pikantnej panierce z mieszanki ulubionych przypraw i ziół doskonale komponują się z lekkim sosem twarogowym ze świeżymi warzywami i czosnkiem. Doskonała propozycja na rodzinny obiad lub kolację.
Placki ziemniaczane z delikatnym sosem
Do przygotowania ziemniaków na 4 porcje potrzebujesz:
- ziemniaki – 1 kg
- czosnek – 6-7 ząbków
- oliwa z oliwek – 1 łyżka. l.
- słodka papryka – 1 łyżeczka.
- kminek – 1 łyżeczka.
- ziele angielskie – 1 szczypta
- czerwona ostra papryka – 1 szczypta
- sól
Do sosu:
- twaróg – 200 g
- zielona cebula – 1 pęczek
- koperek – 1 pęczek
- czosnek – 1 ząbek
- tymianek – 1 łyżeczka.
- sól
- Przygotowane ziemniaki pokroić na 8 części. Nie rób tego za małego, upewnij się, że wszystkie kawałki są mniej więcej tej samej wielkości. Dodać przyprawy, olej, czosnek, sól.
- Ziemniaki ułożyć na blasze do pieczenia w jednej warstwie i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piec około 30 minut.
- Przygotuj sos – wymieszaj twarożek, posiekane zioła, sól, czosnek i tymianek. Odstawić na kilka minut i podawać z gorącymi ziemniakami.
Uwaga dla właściciela: Zamiast twarogu do sosu można użyć gęstej matsoni lub wysokotłuszczowej kwaśnej śmietany.
Przy okazji: Dla…