Klasyczny przepis na mięso „Diplomat”: jak ugotować, żeby było pyszne
Tatiana Sotnikowa 13 lutego 2024 r
Dawno, dawno temu mięso „dyplomata”, zwane także „mięsem francuskim”, było podawane jako gorące danie na niemal każdym rodzinnym święcie. Uważano go za „bogaty”, luksusowy i tak pyszny, że wszystkim smakował. I tak bardzo, że nawet w naszych czasach ktoś zamówi to na uroczystość. I to pomimo aktualnej obfitości produktów i przepisów! Zastanówmy się, co jest specjalnego w Diplomacie i jak go poprawnie przygotować.
Treść artykułu:
- Historia mięsa „Dyplomata”
- Składniki na mięso dyplomaty
- Sosy do mięsa „Dyplomata”
- Mięso „Dyplomata”: klasyczny radziecki przepis
Historia mięsa „Dyplomata”
Przede wszystkim zauważmy, że mięso dyplomaty nie ma nic wspólnego z korpusem dyplomatycznym. Nie, to danie nie zostało wymyślone przez szefów kuchni ambasady i w ogóle najprawdopodobniej zagraniczni ambasadorowie i załączniki nie mają pojęcia o tym kulinarnym cudzie. Nawiasem mówiąc, ludzie nazywają to na różne sposoby: „mięso a la kapitan”, „mięso pod futrem”, „mięso a la królewskie”, „mięso a la francuskie”. I to ostatnia rzecz, na którą chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę.
„Dyplomata” swoje narodziny naprawdę zawdzięcza pięknej Francji. Uwielbiali i nadal uwielbiają gotować zapiekanki z różnymi sosami. Ale przepis, o którym dzisiaj mówimy, został wymyślony, jak mówią, przez przypadek.
W pierwszej połowie XIX wieku hrabia Aleksiej Orłow został wysłany jako ambasador do Paryża i niemal pierwszą rzeczą, jaką zrobił, było znalezienie dobrego kucharza. Mówią, że nie gotuje wszelkiego rodzaju żab, ale jedzenie znane rosyjskiemu szlachcicowi. Tak czy inaczej, metodą prób i błędów Aleksiej Orłow zatrudnił Urbaina Dubois, który swoją luksusową pieczoną cielęciną podbił żołądek i serce szlachcica. Mięso pieczono w piekarniku z ziemniakami i grzybami pod najdelikatniejszym sosem beszamelowym i skórką parmezanu. Hrabia był zadowolony, a kucharz nazwał swoje dzieło „cielęciną po orłowsku” i nawet pod tą nazwą opublikował przepis.
Ciekawe, że to danie jakimś cudem nie przyjęło się w Europie. Ale zapuściła korzenie na rosyjskiej ziemi i wypuściła liczne pędy. W ZSRR cielęcinę oczywiście szybko zastąpiono tańszą wołowiną, a następnie wieprzowiną. Grzyby stały się składnikiem opcjonalnym, a beszamel zastąpiono majonezem. Swoją drogą, niezależnie od tego, co mówią o niedopuszczalności obróbki cieplnej tego sosu, po upieczeniu nadaje on daniu bardzo piękną skórkę, przyjemny smak i… doskonale maskuje produkty kiepskiej jakości. Dlatego w Związku Radzieckim, gdzie prawie nie można było kupić w sklepie schłodzonej wołowiny lub wieprzowiny, aktywnie wykorzystywano sos majonezowy do przekształcenia suchego mrożonego mięsa w coś smacznego.
Składniki na mięso dyplomaty
Czasy, gdy w sklepach po sery, wędliny i ten sam majonez ustawiały się kilometrowe kolejki, już na szczęście należą do przeszłości. A teraz wiele osób gotuje mięso Diplomat inaczej. Do składu wróciła cielęcina, choć wieprzowina nie traci swojej pozycji. Najczęściej dodaje się ziemniaki, chociaż czasami zastępuje się je grzybami lub innymi warzywami, aby zmniejszyć kaloryczność.
W czasach sowieckich w przepisie mięsnym Diplomat cielęcinę zastąpiono tańszą wołowiną, a następnie wieprzowiną
Używa się cukinii, bakłażana, kalafiora i słodkiej papryki. Wszystko zależy od preferencji smakowych i wyobraźni kulinarnej kucharza. Nie można obejść się bez cebuli i czosnku, w przeciwnym razie smak mięsa Diplomat okaże się niewyraźny. Jeśli chodzi o ser, najlepiej powinien to być parmezan lub inny twardy ser dojrzewający. Chociaż opcje z tartą goudą czy nawet suluguni również okazują się bardzo przekonujące.
Sosy do mięsa „Dyplomata”
I teraz dotarliśmy do przeszkody! Nie zalecamy stosowania majonezu, który po podgrzaniu rozpada się na pierwiastki, z których część może być rakotwórcza. Ponadto białka z jaj tworzących majonez pozostają na powierzchni, a tłuszcz spływa na mięso i ziemniaki.
Jako sos lepiej jest użyć kwaśnej śmietany, gęstej śmietany lub przygotować sos beszamelowy. Ten ostatni zawiera najbardziej dostępne składniki: mleko, mąkę i masło. A jeśli znasz wszystkie subtelności przygotowania (opisaliśmy je szczegółowo w przepisie poniżej), beszamel będzie miał przyjemną jasnokremową barwę, jednolitą konsystencję i delikatny smak.
Nawiasem mówiąc, są kucharze, którzy do pieczenia mięsa i ziemniaków w piekarniku używają zasadniczo innego nadzienia, na przykład domowego sosu z przecierów pomidorowych. Okazuje się niezwykłe, zwłaszcza jeśli dodasz cukinię, bakłażana i słodką paprykę.
Mięso „Dyplomata”: klasyczny radziecki przepis
Wróćmy jednak do klasycznego przepisu. Publikujemy taki sam z sosem beszamelowym. Możesz robić swoje. Kwestia grzybów również pozostaje otwarta. Ale tutaj wszystko jest proste: jeśli kochasz, dodaj, nie, nie. Więc przygotujmy się!
Mięso „Dyplomata”: klasyczny radziecki przepis
Do przygotowania mięsa na 8 porcji potrzebne będą:
- pulpa wieprzowa (gotowana wieprzowina, polędwica) – 700 g
- cebula – 120 g
- czosnek – 2 ząbki
- ziemniaki – 400 g
- pieczarki – 150 g
- ser twardy dojrzewający – 120 g
- masło – 20 g
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku
Na sos beszamelowy:
- mleko – 500 ml
- masło – 30 g
- mąka – 25 g
- mielona gałka muszkatołowa – 1/3 łyżeczki.
- sól – do smaku
1. Przygotuj sos beszamelowy. Rozpuść masło na średnim ogniu w rondlu o pojemności 1 litra. Dodać mąkę i mieszając trzepaczką smażyć na małym ogniu na złoty kolor.
2. Bardzo ostrożnie, ciągle mieszając, cienkim strumieniem wlewać mleko. Doprowadzić do wrzenia. Sos stale mieszaj, aby się nie przypalił. Gdy beszamel zgęstnieje, doprawić gałką muszkatołową i solą. Zamieszać. Zdjąć z ognia.
3. Ostry sos przecedź przez drobne sito. Przykryj folią spożywczą, aby zapobiec tworzeniu się skorupy i pozostaw do momentu użycia.
4. Pokrój wieprzowinę w cienkie, małe plasterki. Ułożyć na desce i lekko ubić młotkiem. Cebulę i czosnek obierz i posiekaj. Ziemniaki obrać, umyć i pokroić w cienkie plasterki, pieczarki w cienkie plasterki.
5. Formę o średnicy 26–28 cm wysmaruj masłem. Rozgrzej piekarnik do 190-200 °C. Na patelnię ułóż wieprzowinę, cebulę i czosnek. Dodaj trochę soli. Następnie ułóż warstwę ziemniaków i grzybów.
6. Zetrzyj ser na grubej tarce. Rozłóż na warstwie grzybów. Polać sosem beszamelowym. Piec 45–60 minut. Na wierzchu powinna uformować się złotobrązowa skórka.
Przy okazji
Jeśli masz wątpliwości, czy mięso jest wystarczająco miękkie, przed włożeniem na patelnię rozbij je tłuczkiem do mięsa. Zrób to bez większego fanatyzmu, aby nie uszkodzić włókien.
Uwaga dla gospodyni
Zamiast wieprzowiny można użyć miękkiej wołowiny i cielęciny, a także drobiu: filetu z kurczaka lub fileta z indyka.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #mięsoPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych