Klasyczny gulasz wieprzowy
gastronomia 29 września 2023 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz Do przepisu
Gulasz wieprzowy to klasyk – danie, w którym wszystko jest idealne. Soczysta i delikatna wieprzowina z aromatycznymi duszonymi warzywami tworzą wspaniały duet, w którym każdy element uzupełnia i podkreśla walory drugiego. To dość proste i satysfakcjonujące danie, ale niepozbawione subtelności i wdzięku, dlatego warto podać je na niedzielny obiad lub zaprosić gości na swój popisowy gulasz. Dodatek ostrego chili, jasnego koloru i wyrazistego smaku, nadaje warzywom i mięsu szczególnego uroku i pikanterii, ale jeśli spodziewamy się, że gulasz zjadają dzieci, lepiej wyłączyć chili z przepisu i po prostu udekorować porcje dorosłych zjadacze z cienkimi pierścieniami.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 746,11 kcal/porcję Porcje: 6 Gotowanie: 1 godzina 30 minut Dodać. czas: 30 minut Używany: 30,19 g/43,63 g/58,31Danie główneSKŁADNIKI NA 6 PORCJIwieprzowina bez kości – 800 gziemniaki – 8 szt.bakłażan – 1 szt.marchewki – 1 szt.pomidor – 2 szt.cebula – 1 szt.czosnek – 2 ząbkiczerwona papryczka chili – 1 szt.liść laurowy – 2 szt.Sos Teriyaki – 2 łyżki. l.kurkuma – 1 łyżeczka.musztarda – 1 łyżeczka.olej roślinny – 4 łyżki. l.kolendra lub pietruszka – 4 gałązkisólświeżo zmielony czarny pieprz Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Dokładnie osusz wieprzowinę ręcznikami papierowymi. Mięso pokroić w poprzek włókien na plastry o grubości 2 cm, ułożyć na desce, przykryć folią spożywczą i lekko ubić młotkiem kuchennym lub wałkiem do ciasta.
Krok 2
Ubite mięso pokroić w kostkę o boku 1,5-2 cm. Czosnek obierz i drobno posiekaj lub przepuść przez praskę. Kawałki mięsa włóż do miski, dodaj czosnek i kurkumę, polej sosem teriyaki i wymieszaj. Przykryj miskę pokrywką i pozostaw mięso na 20-30 minut.
Krok 3
Obierz ziemniaki. Młode ziemniaki można po prostu dokładnie umyć sztywną szczoteczką w ciepłej wodzie. Duże ziemniaki pokroić na 4 części, średnie na pół. Małe ziemniaki można pozostawić w całości.
Krok 4
Usuń łodygę bakłażana. Bakłażana pokroić w kostkę o boku 2 cm i włożyć do miski. Dodać sól, zalać zimną wodą i odstawić na 10 minut – w tym czasie z bakłażana wydobędzie się goryczka. Odcedź wodę i lekko odciśnij kawałki bakłażana.
Krok 5
Marchewkę obierz i pokrój w plasterki o grubości 5 mm. Usuń łodygę i nasiona z papryczki chili, a strąk pokrój w cienkie pierścienie. Uważaj, aby sok chili nie dostał się na twarz ani oczy.
Krok 6
Zrób płytkie nacięcie w kształcie krzyża na pomidorach i włóż je do miski z wrzącą wodą. Po minucie zalej pomidory zimną wodą i ostrożnie usuń cienką skórkę.
Krok 7
Na głębokiej patelni z grubym dnem rozgrzej olej roślinny. Dodaj cebulę i gotuj na małym ogniu, aż będzie przezroczysta, 5 minut. Zwiększ ogień do średniego i dodaj mięso na patelnię.
Krok 8
Smaż kawałki wieprzowiny, często mieszając szpatułką, aż każdy kawałek będzie złotobrązowy, od 5 do 7 minut. Dodaj marchewkę i kontynuuj gotowanie przez kolejne 5 minut.
Krok 9
Przygotowane bakłażany włóż na patelnię i smaż razem z mięsem przez 5-7 minut. Wymieszaj kilka razy szpatułką. Jeśli to konieczne, dodaj kolejne 1-2 łyżki. l. olej roślinny.
Krok 10
Dodaj ziemniaki na patelnię. Sól, dopraw czarnym pieprzem, dodaj liść laurowy. Zalać 500 ml gorącej wody, przykryć pokrywką. Zmniejsz ogień do małego i gotuj gulasz przez 20 minut.
Krok 11
Oddziel liście kolendry i pietruszki od łodyg. Połowę odłóż do dekoracji gotowego dania. Do gulaszu dodaj musztardę, krążki chili i zioła, wymieszaj i kontynuuj gotowanie przez kolejne 5-7 minut.
Krok 12
Jeśli uznasz, że w gulaszu jest za mało płynu, dolej kolejne 100 ml gorącej wody i ponownie zagotuj. Zamiast wody do gulaszu można dodać bulion drobiowy lub wołowy albo białe wytrawne wino.
Krok 13
Usuń liść laurowy z gulaszu. Nie ma potrzeby pozostawiania go w gotowym naczyniu. Zdejmij patelnię z ognia i pozostaw w ciepłym miejscu na 10 minut, aby gulasz się zaparzył i w pełni rozwinął swój smak.
Krok 14
Rozłóż gulasz do misek, równomiernie rozprowadzając warzywa, mięso i sos. Posyp pozostałą kolendrą i natką pietruszki i natychmiast podawaj. Oddzielnie można podać musztardę Dijon, ketchup lub majonez.
PRZYDATNE RADY
Do klasycznego gulaszu wieprzowego optymalnie jest wziąć łopatkę, szynkę, polędwicę lub karkówkę – te części tuszy najlepiej nadają się do gotowania metodą duszenia. Całkiem odpowiednie części to także schab lub żeberka. Dobrym dodatkiem do gulaszu może być czerwona fasola konserwowa we własnym soku – jej dodanie doda potrawie bogactwa smaku i gęstości.
PRZY OKAZJI
Aby przygotować pyszny gulasz, potrzebne są odpowiednie przybory. Może to być patelnia do smażenia z grubym dnem, żeliwny holenderski piekarnik, głęboka, ciężka patelnia lub wok. Najważniejsze jest to, że to danie ma dobrą pokrywkę, która ściśle przylega do boków i nie przepuszcza pary.