Klasyczna owsianka jaglana
gastronomia 26 lutego 2024 r Do przepisu
Klasyczna kasza jaglana to niezwykle proste danie, ale nie każdy wie, jak prawidłowo ją ugotować. Przede wszystkim należy pamiętać, że należy najpierw posortować ziarna, a następnie bardzo dokładnie je wypłukać, w przeciwnym razie danie będzie miało gorzki smak, a jego kolor będzie zupełnie nieapetyczny. To zajmie trochę czasu, więc bądź cierpliwy! Opłucz proso, aż płynąca woda stanie się całkowicie czysta. No cóż, wtedy wszystko wydaje się proste, wystarczy ugotować klasyczną kaszę jaglaną, najlepiej w rondlu o grubych ściankach i dnie, i na minimalnym ogniu. W tym przypadku płatki doskonale spęcznieją, staną się aksamitne, a danie docenią nawet osoby, które zazwyczaj nie są do tego obojętne.
Złożoność: łatwo Kalorie: 103,80 kcal/porcja Porcje: 4 Gotowanie: 45 minut Używany: 3,51 g/0,89 g/20,41GotowanieKuchnia rosyjskaŚniadanieDanie główneWegetarianizm: laktoWegetarianizmMenu dla dzieciOwsiankaSKŁADNIKI NA 4 PORCJI+4Porcje-Proso 180 grWoda 625mlMleko 200 mlMasło 2 łyżkiSól 1 łyżeczka Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj proso do gotowania owsianki. Uporządkuj, rozsypując na stole wyłożonym białym papierem do pieczenia. Następnie wlać do miski i zalać dużą ilością ciepłej wody.
Krok 2
Kaszę jaglaną opłucz i przełóż na drobne sito. Powtórz tę czynność 2-3 razy. Następnie zalej kaszę jaglaną gorącą wodą i płucz, aż stanie się przezroczysta.
Krok 3
Wodę na kaszę jaglaną wlać do rondla i postawić na dużym ogniu. Doprowadzić do wrzenia i dodać sól. Dodać przygotowane płatki jaglane. Ponownie zagotuj.
Krok 4
Zamknij patelnię z kaszą jaglaną w wodzie szczelnie pokrywką. Zmniejsz ogień pod pojemnikiem do minimum. Gotuj przez 25–30 minut. Proso jest gotowe, gdy woda całkowicie wchłonie się w ziarno.
Krok 5
W razie potrzeby do kaszy jaglanej wlać gorące mleko. Ponownie zagotuj i gotuj na małym ogniu przez 10–15 minut, przykrywając patelnię pokrywką. Jeśli nie chcesz używać mleka, pomiń ten krok.
Krok 6
Gotową kaszę jaglaną pozostawiamy na rozgrzanym, wyłączonym kuchence na 5 minut, ewentualnie dodajemy masło. Następnie rozłóż do misek i podawaj z jagodami, plasterkami owoców lub innymi dodatkami.
PRZYDATNE RADY
Zamiast zwykłego mleka krowiego do przygotowania klasycznej kaszy jaglanej można użyć mleka roślinnego, np. sojowego lub migdałowego: dodadzą one smakowi potrawy przyjemnych orzechowych nut.
PRZY OKAZJI
Klasyczną kaszę jaglaną można stosować zarówno w czystej postaci, jak i jako nadzienie do naleśników i pasztetów, bazę do naleśników lub innych bardziej skomplikowanych dań zbożowych.