Kiszone wiśnie

Kiszone wiśnie

Kiszone wiśnie Do przepisu

Marynowane wiśnie są pyszne i wspaniałe. Nie wiadomo, co jest w nim najsmaczniejsze: same jagody czy marynata. Kiszone wiśnie podawaj z domowymi kotletami, grillowanymi żeberkami jagnięcymi lub soczystymi kotletami schabowymi. Przyjemna kwaskowatość dopełni smak całego dania. Marynatę przelej do butelki i użyj osobno jako lekki sos lub dopraw mieszanką liści zielonej sałaty wymieszanej z oliwą z oliwek.

Złożoność: łatwo Kalorie: 92,36 kcal/porcję Porcje: 6 Gotowanie: 2 godziny 30 minut Używany: 0,67 g/0,42 g/21,40MarynowaniePustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 6 PORCJIwiśnia duża – 2,5 kg gałązka wiśni z liśćmi – 6 szt.Na marynatę na 1 litr wody:cukier – 2 szklanki liścia laurowego – 1 sztuka kardamonu – 5 pudełek ziela angielskiego – 10 groszków czerwony ocet winny – 1 szklanka soli – 1 szczypta Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Do konserw najlepiej używać wiśni odmian Vladimirskaya, Podbelskaya, Lyubskaya, Anadolskaya, Shpanka. A jeśli to możliwe, dla lepszego smaku i soczystości marynowanych wiśni, zbieraj lub przechowuj jagody z łodygami, aby nie straciły soku i były lepiej przechowywane. Usuń łodygi bezpośrednio przed obróbką. Jagody opłucz pod bieżącą wodą, osusz i posortuj, usuwając te pomarszczone i zepsute. Do konserw nie zaleca się mieszania różnych odmian wiśni, które różnią się kolorem, co pogorszy wygląd konserw. Nawet w przypadku konserwowania wiśni tej samej odmiany i z tego samego drzewa należy je najpierw posortować według koloru, co oznacza również posortowanie według stopnia dojrzałości.

Krok 2

Przygotuj marynowane wiśnie z pestkami lub bez – zdecyduj sam. Do usuwania pestek użyj specjalnej maszyny lub starej, sprawdzonej metody – usuwania pestek za pomocą spinki do włosów. Pestki nam nie przeszkadzają, więc je zostawiamy i sortujemy wiśnie według koloru.

Krok 3

Do sterylizacji słoików stosujemy jedną z najprostszych i najbardziej sprawdzonych metod – sterylizację parową. Na garnku z wrzącą wodą umieść sito lub specjalną siateczkową pokrywkę, aby zapobiec rozpryskiwaniu się tłuszczu. Na górze – czysty słoik, szyjką w dół. Słoiki 500 ml gotuje się na parze przez 10 minut, słoiki litrowe – 15 minut. Jednocześnie pokrywki powinny „gotować” we wrzącej wodzie przez 2-3 minuty.

Krok 4

Przygotowane jagody włóż do wysterylizowanych słoików, usuwając łodygi. Napełnij pojemniki jagodami prawie do samej góry. Lepiej zabrać ze sobą słoiki o pojemności 500 ml, gdyż kiszone wiśnie nie są pożywieniem na co dzień i lepiej je zjeść na zasadzie „otwórz i zjedz”, niż marnować tak wartościowy produkt.

Krok 5

Zalej wiśnie wrzącą wodą aż do samej góry słoika.

Krok 6

Niemal natychmiast wlej gorącą wodę do osobnego pojemnika. W ten sposób oparzymy wiśnie i dokładnie dowiemy się, ile marynaty potrzebują. Za pomocą miarki odmierzyć uzyskaną objętość cieczy. Wiśnie umieść na sicie lub durszlaku. Opłucz słoiki wrzącą wodą.

Krok 7

Na marynatę zagotuj wodę z solą, cukrem i przyprawami, nie zapominając, ile marynaty potrzebujemy! Przelicz przepis, zwiększając uzyskaną objętość o około 50%, ponieważ marynata zostanie wchłonięta przez wiśnie i będziesz potrzebować jej więcej niż zalanej wrzącą wodą. Marynatę gotuj na małym ogniu przez 10 minut.

Krok 8

Dodać ocet, ponownie zagotować marynatę wiśniową, zdjąć z ognia i trzymać w cieple.

Krok 9

Wiśnie włóż do podgrzanych słoików. Do każdego dodać umyte liście wiśni.

Krok 10

Gorącą marynatę rozlewamy do słoików, wypełniając ją po samą górę każdego pojemnika.

Krok 11

Zakręć słoiki, odwróć je i umieść na pokrywce. Przykryj wszystkie słoiki wełnianym lub bawełnianym kocem. Wyjmować dopiero gdy słoiki całkowicie ostygną. Słoiki z marynowanymi wiśniami przechowuj w chłodnym miejscu.

PRZY OKAZJI

Do przygotowania marynowanych wiśni nie zalecamy mieszania jagód różnych odmian, gdyż mogą one inaczej zachowywać się w marynacie. Nawet wiśnie tej samej odmiany najlepiej sortować według koloru i stopnia dojrzałości.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja