Kiszone pomidory

Kiszone pomidory

Tatiana M. 18 września 2023 r0,00Dodaj do ulubionychUdziałKiszone pomidory (przepis babci) Do przepisu

Marynowane pomidory według tego przepisu przygotowuje się „na zimno” w słoikach, bez żadnej obróbki cieplnej. Swoją drogą, ten pomysł wcale nie jest nowy! Dokładnie tak nasi przodkowie przygotowywali kiedyś różne warzywa na zimę i przechowywali je w piwnicach. Współcześni dietetycy bardzo chętnie przyjmują tę metodę: faktem jest, że podczas procesu fermentacji powstają pożyteczne bakterie, które poprawiają mikroflorę jelitową, a tym samym wzmacniają układ odpornościowy. Przydadzą Ci się niedojrzałe pomidory, prawie zielone, a także tradycyjny czosnek, chrzan, koperek i aromatyczne liście dębu i czarnej porzeczki. Proces gotowania jest dość szybki, a wynik naprawdę przekracza wszelkie oczekiwania.

Złożoność: łatwo Porcje: 1 Gotowanie: 20 minutKonserwowaniePustySKŁADNIKI NA 1 PORCJĘpomidory (najlepiej niedojrzałe) – 2 kgkorzeń chrzanu – 60 gząbki czosnku – 3 szt.liście czarnej porzeczki – 5 szt.liście dębu – 2 szt.„parasolki” koperkowe – 2 szt.woda pitna – 1,5 lsól – 3 łyżki. l.cukier – 2 łyżki. l. Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Przygotuj słoik i pokrywkę na pomidory. Umyj je sodą oczyszczoną lub odtłuszczaczem, a następnie wysterylizuj w dowolny dogodny sposób. Pozwól mu wyschnąć.

Krok 2

Przygotuj wszystkie składniki. Pomidory umyć ciepłą bieżącą wodą i osuszyć. Obierz, umyj i posiekaj korzeń chrzanu. Umyj liście porzeczki i dębu, a także koperkowe „parasole” i osusz. Obierz czosnek i grubo posiekaj.

Krok 3

Pomidory szczelnie ułóż w przygotowanych wysterylizowanych słoikach wraz z czosnkiem, chrzanem, liśćmi porzeczki i dębu oraz koperkowymi „parasolami”. Nie naciskaj zbyt mocno owoców, aby nie doszło do siniaków.

Krok 4

Sól i cukier rozpuścić w wodzie pitnej (nie przegotowanej, najlepiej butelkowanej lub źródlanej). Powstałym roztworem zalać pomidory, przykryć plastikowymi pokrywkami i odstawić w chłodne miejsce na 1,5 – 2 tygodnie.

PRZYDATNE RADY

Aby pomidory fermentowały równomiernie, czyli były równomiernie nasycone solanką, staraj się wybierać owoce tej samej wielkości. Lepiej jest używać małych, mocnych pomidorów.

PRZY OKAZJI

Co ciekawe, ogórki kiszone i kapustę przygotowywano na Rusi już od czasów starożytnych. Jednak pomidory zaczęto zbierać w ten sposób później, około XIX wieku. I wcale nie jest to zaskakujące, ponieważ pomidory pojawiły się w Rosji dopiero w XVIII wieku. Wszystkim szybko spodobały się pomidory, zaczęto je też fermentować, solić i marynować.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja