Kiszona kapusta

Kiszona kapusta

Giennadij Usaczow 19 listopada 20134,50 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0KomentarzKiszona kapustaKiszona kapustaKiszona kapustaKiszona kapusta Do przepisu

Według wielu ekspertów kapusta kiszona jest magazynem witamin. Jest szczególnie bogata w witaminę C, która pomaga organizmowi zwalczać infekcje wirusowe i poprawia odporność.

Złożoność: przeciętny Kalorie: 99,32 kcal/porcję Porcje: 5 Gotowanie: 2 godziny 30 minut Używany: 5,92 g/0,39 g/18.05Solenie, fermentacjaKuchnia rosyjskaKolacjaPustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciImpreza, bufetNowy RokBoże NarodzenieSKŁADNIKI NA 5 PORCJI1,5 kg kapusty1 duża marchewka2 szt. liść laurowy0,5 łyżki cukru1 łyżka soli2 szt. ziaren pieprzu Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Przed marynowaniem kapusty należy wybrać odpowiednie główki kapusty. Powinny być nienaruszone, jędrne, z czystymi liśćmi zewnętrznymi i suchą łodygą. Taka kapusta na pewno będzie soczysta i smaczna. Kapusta miękka z uschniętymi liśćmi ma zwykle gorzki smak, jest sucha i nie da w przyszłości wystarczającej ilości soku.

Krok 2

Najważniejszą rzeczą jest wybór odmiany. Do marynowania nadaje się wyłącznie kapusta biała, a jej siostry – pekińska, brukselka, czerwona kapusta, kalafior i brokuły – nadają się wyłącznie do spożycia na świeżo. Do marynowania nie należy zbierać wczesnych odmian kapusty; najlepszą opcją są odmiany średnio późne i późne, ponieważ główki takiej kapusty są gęste.

Krok 3

Podczas solenia kapusty główną rolę odgrywa sól, której mielenie wiele decyduje. Doświadczone gospodynie domowe wybierają sól średnio zmieloną. Niektórzy wolą zastąpić jedną piątą soli cukrem, co przyspiesza proces fermentacji i nadaje kapuście pikantny smak.

Krok 4

Nie sposób wyobrazić sobie kiszonej kapusty bez pysznej startej marchewki. Im więcej marchewek, tym jaśniejszy kolor gotowego produktu: od jasnopomarańczowego do ciemnopomarańczowego, przypominającego skórkę pomarańczy. Ile marchewek dodać, to kwestia gustu każdej gospodyni domowej. Niektórzy podczas solenia dodają liście laurowe, goździki, a nawet mielony pieprz, jednak te składniki nie są obowiązkowe.

Krok 5

Zdecydowaliśmy się więc na wybór widelca, teraz przechodzimy do procesu solenia. Zasada jest prosta: jeden widelec kapusty na trzylitrowy słoik. Znajomość tych proporcji pomoże Ci w podjęciu decyzji o ilości pracy i przyborach, ale trzeba też pamiętać, że na jedną główkę kapusty należy użyć co najmniej jednej marchewki, a najlepiej 2 lub 3. Sól oblicza się w następujący sposób: 20 g na 1 kg kapusty. Ale nie jest tajemnicą, że wszystkie gospodynie domowe robią wszystko po swojemu.

Krok 6

Kapustę umyć pod bieżącą wodą, odciąć łodygę i ostrożnie oderwać wierzchnią warstwę liści. Następnie podziel główkę kapusty na dwie połowy, z których każdą drobno posiekaj w cienkie paski. Wiele osób woli siekać kapustę nożem, a niektórzy używają specjalnych tarek, ale najważniejsze jest to, że kapusta wygląda jak cienka słomka, ponieważ w tej formie szybciej daje sok i jest w niej namoczona.

Krok 7

Do emaliowanej miski włóż posiekaną kapustę i rozgnieć ją rękami, dodając po trochu soli – kapusta stanie się bardziej miękka i zacznie puszczać sok. Okresowo należy spróbować kapusty i zaleca się, aby była bardziej słona niż to konieczne, ponieważ później sól i tak zniknie.

Krok 8

Po przygotowaniu kapusty dodaj do niej startą marchewkę. Marchew należy dodać bezpośrednio przed włożeniem kapusty do słoików. Delikatnie wymieszaj startą marchewkę z kapustą. Kapusta jest gotowa.

Krok 9

Idealnie soloną kapustę przechowuje się w drewnianych beczkach pod ciśnieniem. Dziś zwykle używa się do tego emaliowanych patelni lub trzylitrowych słoików. Naczynia emaliowane nadają się tylko do krótkotrwałego przechowywania, ale kapustę można przechowywać w słoikach nawet przez rok. Pod żadnym pozorem nie przechowuj solonej kapusty w nylonowym pojemniku – może to zepsuć smak produktu.

Krok 10

Przygotowaną mieszaninę umieszcza się w słoikach, od czasu do czasu zagęszczając kapustę, a następnie przykrywa nylonowymi pokrywkami i pozostawia na trzy dni, po czym kapustę można zjeść. Nie zapomnij upewnić się, że solanka najpierw przykryje kapustę, w przeciwnym razie stanie się bez smaku. Jeśli soku z kapusty jest dużo, wlać go do czystego słoika, a następnie dodać do kapusty w miarę wchłaniania. Kapusta powinna być dobrze nasycona sokiem, wtedy nie straci swojej przydatności i smaku.

Krok 11

Tak więc kapusta jest solona, ​​wystarczy poczekać, aż zostanie naparzona i można ją wykorzystać do jedzenia.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja