Kapusta kiszona z mąką żytnią na zimę

Kapusta kiszona z mąką żytnią na zimę

Olga Siutkina 03 września 2016 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział4KomentarzKapusta kiszona z mąką żytniąKapusta kiszona z mąką żytniąKapusta kiszona z mąką żytniąKapusta kiszona z mąką żytnią Do przepisu

Jeżeli zdecydujemy się przygotować nie jeden, a kilka słoików domowej roboty kiszonej kapusty z mąką żytnią, to przed włożeniem ich do lodówki należy do słoików wlać szklankę wódki. Na stół podaję kapustę posypaną szczyptą cukru pudru, dodając odrobinę drobno posiekanej cebuli i zalewając prawdziwym, nierafinowanym, pachnącym olejem słonecznikowym. Z gotowanymi ziemniakami to kapusta przygotowana na zimę – tak po rosyjsku.

Złożoność: przeciętny Kalorie: 66,86 kcal/porcję Porcje: 12 Gotowanie: 1 godzina Dodać. czas: 72 godz Używany: 3,03 g/0,21 g/13,22Solenie, fermentacjaPustySzybkoSKŁADNIKI NA 12 PORCJI1 duża główka kapusty2 średnie marchewki2 łyżki l. mąka żytnia100-120 g soli50-60 g cukru Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Usuń górne liście z kapusty. Marchewkę umyj, obierz i zetrzyj na grubej tarce.

Krok 2

Kapustę pokroić na kawałki do dużej miski. Dodać sól i szczyptę cukru. Pocieraj dłońmi, aż wypłynie sok. Dodać trochę marchewki i wymieszać.

Krok 3

Na dno słoika wsyp odrobinę mąki żytniej. Kapustę ułożyć w słoikach, mocno zaciskając. Dodaj więcej mąki na środek słoika.

Krok 4

Przykryj słoik gazą i umieść w pojemniku – kapusta podczas fermentacji puści sok. Pod koniec fermentacji uwolniony sok wlać do słoika z kapustą. Pozostaw kapustę do fermentacji w temperaturze pokojowej.

Krok 5

Pod koniec pierwszego dnia rozpocznie się aktywna fermentacja. Trzeciego dnia fermentacja stanie się mniej aktywna. Aby to zrobić, musisz przekłuć kapustę 3-4 razy drewnianymi patyczkami.

Krok 6

Pod koniec fermentacji (pod koniec trzeciego dnia od rozpoczęcia przygotowania) wlać wypuszczony sok, przykryć pokrywką i odstawić w chłodne miejsce. Kapusta osiągnie dojrzałość po 2-3 dniach.

PRZYDATNE RADY

Olga Syutkina, historyk kuchni rosyjskiej, prezenterka telewizyjna: Kiszę kapustę w trzylitrowym słoiku, wygodniej jest przechowywać ją w lodówce. Robię to trzy razy w sezonie i szybko zjadamy tę kapustę. Tak więc do słoika zmieści się jedna duża główka kapusty, jeśli masz średnią, będziesz musiał ją odciąć od drugiej. Dla wygody natychmiast cieram wszystkie marchewki na grubej tarce, bliżej soli i cukru i, co najważniejsze, potrzebujemy mąki. Idealnie żyto, ale jeśli będzie to problematyczne, wystarczy pszenica, ale mąka na pewno będzie potrzebna. Posiekaj kapustę do największej miski. Gdy miska będzie pełna, obficie posolić, posypać lekko cukrem i pocierać kapustę rękami, aż zacznie wypływać z niej sok. Od razu dodaj trochę marchewki i wymieszaj. Nadchodzi moment włożenia kapusty do słoika. Teraz potrzebujemy mąki. Posyp trochę dno słoika, połóż na nim kapustę i zacznij ją ubijać. Następnie siekam kolejną porcję kapusty i równie ciasno wrzucam ją do słoika. Gdy będzie już w połowie pełne, ponownie posyp je mąką. Gdy tylko całkowicie zapakuję kapustę, umieszczam słoik w pojemniku o określonej wielkości. Podczas fermentacji sok wypłynie, przykryj czystą gazą i pozostaw na stole. Pod koniec pierwszego dnia, jeśli w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło, rozpocznie się aktywna fermentacja. W następnym czasie musisz przekłuć kapustę pięć lub sześć razy w kilku miejscach. Ja robię to za pomocą drewnianego patyczka, takiego, jaki podaje się w restauracjach chińskich czy japońskich. Gazy powstające podczas fermentacji unoszą się z dna Pod koniec trzeciego dnia fermentacja stanie się mniej aktywna, a ja, po raz ostatni nakłuwając kapustę, wlewam wyparty sok do słoika, zamykam pokrywką i wkładam słoik. w lodówce. Kapusta powinna pozostać w lodówce aż do pełnej dojrzałości przez kolejne dwa dni i dopiero wtedy można jej spróbować.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja