Kapuśniak na bazie szczawiu i pokrzywy od dzieciństwa

Kapuśniak na bazie szczawiu i pokrzywy od dzieciństwa

Kapuśniak na bazie szczawiu i pokrzywy od dzieciństwa

Julia Andriejanow 08 maja 2023 r4,50 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz

Nauczmy się gotować kapuśniak ze szczawiu i pokrzywy z Julią Andriyanovą, stałą autorką strony. Pokonała swój dziecięcy strach przed szczawiem i pokrzywą, odkrywając na nowo smak kapuśniaku swojej babci.

W dzieciństwie, kiedy świat był maksymalnie podzielony na dobro i zło, było kilka rzeczy, które zaliczały się do kategorii „tortur”. Kasza manna z grudkami, mleko z pianką i najgorsze – zupa szczawiowa z jajkiem. Każdy, kto „kocha babcię”, musiał jeść ulubioną zupę babci, bo „dla jej zdrowia”. Cóż może być cenniejszego niż zdrowie babci? Więc jedli jak małe kochane dzieci. To nie była tylko nieprzyjemna kwaskowatość, do zupy dodano pokrzywy – w tym właśnie tkwi strach! Zmuszenie się do przełknięcia czegoś, co swoimi mikrokolcami tak boleśnie ugryzło mnie w kolana, było naprawdę dziecinnym wyczynem. Uprawę szczawiu w ogrodzie uważano za niewłaściwą, gdyż najsmaczniejszy szczaw rósł w lesie, na granicy oddzielającej las malinowy od sosnowego zarośla. A gdy my napełnialiśmy kosze jagodami, babcia zbierała do zupy najsoczystsze wierzchołki szczawiu i pokrzywy. Kiedy dorastałem, pełen szacunku horror szczawiu jakoś ustąpił. Do tego stopnia, że ​​pewnego dnia poprosiłam babcię o odtworzenie tej samej zupy. I zgadnij co? Pyszne, bardzo smaczne. Kwaśne nuty szczawiu połączone z lekko pikantnymi pokrzywami, doprawione kwaśną śmietaną dla delikatności – dokładnie to, czego potrzeba na gorący majowy dzień. Po takich odkryciach czas ponownie spróbować owsianki z kaszą manną – a co jeśli?

Kapuśniak na bazie szczawiu i pokrzywy

  • 2 litry wody
  • 2 ziemniaki
  • 1 cebula
  • 1 marchewka
  • 1 średnia pęczek pokrzywy
  • 1 średni pęczek szczawiu
  • 1 łyżeczka sól
  • 2 liście laurowe
  • 5 ziaren czarnego pieprzu
  • gotowane jajka
  • śmietana
  • koperek

Ziemniaki i marchewkę myjemy, obieramy i kroimy w drobną kostkę. Drobno posiekaj cebulę i zalej pokrzywy wrzącą wodą. Ziemniaki, cebulę i marchewkę włożyć do wrzącej wody. Doprowadzić do wrzenia, dodać sól, liść laurowy i pieprz. Dodać pokrzywę i szczaw, ponownie zagotować i zdjąć z ognia.

Podczas serwowania na talerzu połóż połówkę ugotowanego jajka i łyżkę kwaśnej śmietany, posyp koperkiem. Zupę kapuścianą można jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #warzywa #pokrzywa #szczaw #kapusta #zupa z zielonej kapustyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Gość (gość)

2 maja 2020 r

Nie daję marchewki. Do podania dodaję kawałki mozzarelli, jajko i natkę pietruszki. Nie dodaję śmietany i koperku. Smakuje mi lepiej))

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja