Julienne w tartalkach z kurczakiem i grzybami
gastronomia 13 grudnia 2023 r(2)Dodaj do ulubionychUdział Do przepisu
Julienne w tartalkach z kurczakiem i grzybami to efektowna gorąca przekąska, która z pewnością ozdobi Twój świąteczny stół. Do podania potrawy służą jadalne tartaletki. Oznacza to, że nie ma potrzeby mycia dodatkowych naczyń. Zwykle julienne robi się z pieczarek. Wybieraj grzyby z gęstymi i elastycznymi kapeluszami, jasnymi płytkami i nieuszkodzoną błoną pomiędzy kapeluszem a łodygą. Rodzaj cebuli też ma znaczenie – jeśli to możliwe, przygotuj julienne z szalotką. Aby złagodzić smak cebuli, podczas smażenia doprawiamy ją niewielką szczyptą cukru. Julienne pieczemy w nagrzanym piekarniku dosłownie 10 minut – tyle czasu potrzeba, aby tartaletki uformowały apetyczną skórkę serową. Julienne nie wymaga długiej obróbki cieplnej, ponieważ wszystkie składniki są prawie gotowe.
Złożoność: łatwo Kalorie: 184,69 kcal/porcję Porcje: 6 Gotowanie: 40 minut Dodać. czas: 15 minut Używany: 9,36 g/14,24 g/7,08PiekarnikPrażeniePieczenieKuchnia rosyjskaPrzekąskaWegetarianizm: Ovo-laktoWegetarianizmImpreza, bufetSKŁADNIKI NA 6 PORCJItartaletki – 12 szt.pieczarki – 200 gfilet z kurczaka – 250 gcebula średnia – 1 szt.śmietana 15% tłuszczu – 150 gser – 100 goliwa z oliwek – 4 łyżki. l.mąka – 10 gsłodka papryka – ½ łyżeczki.suszony tymianek – ½ łyżeczki.cukier – ¼ łyżeczki.sól, świeżo zmielony czarny pieprz – po ¼ łyżeczki.12 gałązek świeżego tymianku do dekoracji Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Obraną cebulę pokroić w drobną kostkę. Pieczarki wytrzyj wilgotnym ręcznikiem i odetnij dolną część łodyg. Pieczarki pokroić w kostkę o boku 1 cm. Kurczaka osusz ręcznikiem papierowym, a filet przekrój wzdłuż na dwie części. Zetrzyj ser.
Krok 2
Na dużej patelni rozgrzej 2 łyżki. l. oliwa z oliwek. Dodaj połówki kurczaka, sól i smaż na średnim ogniu przez 4 minuty z każdej strony. Przełożyć na talerz, lekko ostudzić i pokroić w cienkie plasterki.
Krok 3
Na tę samą patelnię dodaj pozostałą oliwę z oliwek, dodaj cebulę, posyp cukrem, wymieszaj i gotuj na małym ogniu, aż będzie półprzezroczysty, 5 minut. Dodać grzyby i smażyć kolejne 10 minut, kilka razy mieszając. Wróć plastry kurczaka na patelnię.
Krok 4
W małej misce śmietanę wymieszaj z mąką, solą, dopraw suszonym tymiankiem, papryką, świeżo zmielonym czarnym pieprzem i wymieszaj na gładką masę. Na patelnię z kurczakiem i grzybami wlać mieszaninę śmietany, wymieszać, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez kolejne 2-3 minuty.
Krok 5
Dużą blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia i ułóż tartaletki. Do każdej tartaletki włóż po 2 łyżki. l. bazy julienne wraz z sosem. Posyp tartym serem wierzch tartaletek.
Krok 6
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Blachę z tartalkami włóż na górną półkę piekarnika. Piec Julienne przez 10-15 minut. Ser powinien całkowicie się roztopić i zrumienić, tworząc apetyczną skórkę.
Krok 7
Wyjmij blachę z piekarnika i połóż tartaletki na dużym talerzu. Udekoruj każdą gałązką świeżego tymianku i podawaj natychmiast, gdy julienne jest jeszcze gorące.
PRZYDATNE RADY
Bazę julienne możesz przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce przez cały dzień. Na godzinę przed podaniem wyjmij julienne i poczekaj, aż ogrzeje się do temperatury pokojowej, następnie ułóż je w tartaletki i włóż do piekarnika, aż będą gotowe. Dzięki temu zaoszczędzisz godzinę!
PRZY OKAZJI
W dużych supermarketach czy sklepach internetowych można kupić gotowe niesłodzone tartaletki z różnych rodzajów ciasta – od najcieńszego wafla, chrupiącego ciasta francuskiego, kruchego ciasta kruchego czy delikatnego sera, a także bezglutenowe tartaletki z ryżu lub mąka migdałowa. Oznacza to, że masz możliwość dokonywania wyborów zgodnie ze swoimi preferencjami żywieniowymi.