Jakie są zalety kopru włoskiego i jak wykorzystać jego jasny smak w różnych potrawach?
Ksenia Woroncowa 15 sierpnia 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Nigdy nie jest za późno na urozmaicenie swojej diety nowym produktem. Szczególnie roślinne – pamiętajmy, że według współczesnych zaleceń warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę spożywanych kalorii. Nasz dzisiejszy bohater – koper włoski – zdecydowanie zasługuje na to, aby znaleźć się na Waszym stole. To roślina z rodziny parasolowatych, której bulwy i nasiona są najczęściej spożywane (są zarówno przyprawą, jak i bazą do herbaty). Można również jeść łodygi przypominające koperek. Krótko mówiąc, jeśli masz szczęście i kupisz całą roślinę, nie spiesz się z wyrzuceniem jakichkolwiek części do kosza.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Kalorie i wartości odżywcze kopru włoskiego
- Korzyści z kopru włoskiego
- Szkoda kopru włoskiego
- Jak gotować korzeń kopru włoskiego
- Jak parzyć nasiona kopru włoskiego i używać ich jako przyprawy
- Co zrobić z łodygami kopru włoskiego i zieleniną
Kalorie i wartości odżywcze kopru włoskiego
Najbardziej odżywcza bulwa kopru włoskiego. Jest to również najciekawsza część produktu z kulinarnego punktu widzenia. Bulwę kopru włoskiego można bezpiecznie spożywać na diecie – 100 g zawiera zaledwie 31 kcal. Porcja o mniej więcej tej samej objętości zapewni 12% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 3% na wapń, 8% na potas, 7% na mangan i 4% na magnez. Bulwa zawiera również dużo błonnika: jest ważny dla zdrowego trawienia, a tym samym dla silnego układu odpornościowego.
Wszystkie te same korzystne składniki odżywcze znajdują się w nasionach kopru włoskiego, ale należy pamiętać o jedzeniu ich w małych porcjach. Na sałatkę wystarczy szczypta suszonych nasion, a łyżeczkę wystarczy na kubek z 200 ml wrzącej wody. Poza tym witamina C nie wytrzymuje wysokich temperatur, a w herbacie z kopru włoskiego brakuje błonnika.
Korzyści z kopru włoskiego
Dzięki skromnej zawartości kalorii koper włoski jest bogaty w korzystne witaminy i składniki odżywcze. Witamina C, żelazo, potas, magnez – to nie jest pełna lista. Zwolennicy zdrowego stylu życia cenią tę roślinę za różnorodność przeciwutleniaczy i związków. Zatem polifenole z kopru włoskiego mają właściwości przeciwzapalne, atenol niszczy zarazki i wirusy, limonen pomaga zwalczać wolne rodniki. Tak bogaty skład nadał koperowi włoskiemu atrakcyjne dla osób zdrowych właściwości.
- Tłumi apetyt. Badania są sprzeczne, ale znaczna część eksperymentów wykazała, że regularne spożywanie herbaty z nasion kopru włoskiego pomaga zmniejszyć głód. Dla tych, którzy próbują schudnąć, jest to miła pomoc.
- Utrzymuje zdrowie serca. 100 g surowego korzenia kopru włoskiego zawiera ponad 3 g błonnika. Pokarmy bogate w błonnik łagodzą poziom cholesterolu i zapobiegają tworzeniu się płytek w naczyniach krwionośnych. A to jest minus jeden warunek rozwoju poważnych problemów z układem sercowo-naczyniowym.
- Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Według istniejących badań, anetol zawarty w koprze włoskim może mieć tę właściwość. W innym artykule naukowym mowa jest o zdolności rośliny do ochrony przed rakiem piersi i wątroby. Jednak istniejące dane są wciąż zbyt małe, aby można było stawiać poważne hipotezy – koper włoski w jakiejkolwiek postaci nie może oczywiście stanowić alternatywnego leczenia.
- Zwiększa laktację. W tym celu kobietom zaleca się picie ciepłej herbaty z nasion kopru włoskiego.
Herbata z nasion kopru włoskiego nie zawiera kofeiny, dlatego można ją bezpiecznie pić w nocy
Szkoda kopru włoskiego
Umiarkowane spożycie kopru włoskiego nie spowoduje żadnej szkody. Wyjątkiem jest indywidualna nietolerancja i alergie. Istnieje opinia, że koper włoski jest przeciwwskazany w leczeniu padaczki i ciąży. Jednak, jak w przypadku każdego produktu, przed przykrymi konsekwencjami najlepiej chroni umiar i zdrowy rozsądek.
Jak gotować bulwę kopru włoskiego
Koper włoski ma dość specyficzny smak – przypomina jednocześnie anyż, estragon i lukrecję. Trudno to z czymś pomylić. Ci, którzy spróbują kopru włoskiego po raz pierwszy, najprawdopodobniej nie od razu go docenią. Gorąco polecamy dać mu jeszcze jedną szansę – kulinarny potencjał kopru włoskiego jest niesamowity.
Zacznijmy od bulwy kopru włoskiego. Pod wieloma względami (ale nie smakiem) przypomina seler – ma też gęste i elastyczne ogonki. Bulwę można jeść na surowo lub gotowaną, ale obróbka cieplna znacznie zmienia jasny smak: staje się mniej interesująca i specyficzna.
Surowy koper włoski dobrze komponuje się z owocami cytrusowymi – posiekane plasterki dodawaj do sałatek warzywnych i polewaj dressingiem pomarańczowym, limonkowym lub cytrynowym.
Koper włoski można upiec jako dodatek. Aby to zrobić, pokrój cebulę na ćwiartki, następnie obierz i posiekaj kilka ząbków czosnku. Na patelni rozgrzej łyżkę oleju roślinnego, dodaj czosnek i lekko podsmaż. Następnie dodaj koper włoski i pozwól mu lekko się zarumienić. Gdy tylko pojawi się skórka, dodaj łyżeczkę masła i jeszcze chwilę gotuj koper włoski. Podawać z dowolnym gorącym daniem – na przykład czerwoną rybą pieczoną w piekarniku.
Pieczona bulwa kopru włoskiego to doskonały lekki dodatek do ryb.
Jeśli stoisz przed zadaniem przygotowania prostego, satysfakcjonującego i wszechstronnego dania, które nie wymaga dodatku, a łączy warzywa z dodatkiem mięsa, spróbuj kopru genewskiego. Będzie wymagało 2-3 bulw, 200 g gotowanej szynki, 10 g masła. 2 łyżki l. sok z cytryny, 150 ml niezbyt ciężkiej śmietanki, 1 łyżka. l. mąka, 2 duże żółtka, 50 g twardego sera i przyprawy. Przygotuj dobre naczynie żaroodporne i rozgrzej piekarnik do 190 stopni – szczegółowy sposób przyrządzania znajdziesz w linku.
Oto kilka ciekawszych przepisów z korzeniem kopru włoskiego:
- Koper włoski duszony z serem.
- Łosoś z koprem włoskim w kopercie.
- Zielona sałatka z pieczonym koprem włoskim i truskawkami.
- Zapiekanka z cukinii i kopru włoskiego.
Jak parzyć nasiona kopru włoskiego i używać ich jako przyprawy
Zacznij od dodania małej szczypty nasion do klasycznego naparu z czarnej herbaty. Jeśli podoba Ci się smak, spróbuj zaparzyć same nasiona – będziesz potrzebować łyżeczkę na 200-250 ml gorącej wody (80-85 stopni). Napój zaparzaj pod przykryciem przez 10 minut. Zmieniaj stosunek wody do nasion, aby uzyskać bogatszy lub mniej intensywny smak.
Jako przyprawę nasiona kopru włoskiego można dodawać zarówno do dań zimnych, jak i gorących. W ten sposób możesz nadać swoim potrawom przyjemny aromat i smak mieszanki koperku i anyżu. Nasiona kopru włoskiego najlepiej sprawdzają się w mięsach (takich jak jagnięcina i wołowina) oraz mieszankach warzywnych, takich jak sałatki czy gulasze.
Co zrobić z łodygami kopru włoskiego i zieleniną
Łodygi kopru włoskiego można drobno posiekać i dodać do sałatek, ale jeśli są szorstkie i twarde, włóż je do torebki Ziploc, zamroź i wykorzystaj jako bulion.
Nie wyrzucaj delikatnych warzyw, bardzo podobnych do koperku. Można go drobno posiekać i wrzucić do sałatki, rozdrobnić i wykorzystać jako dekorację gorących dań i przekąsek. Ziele kopru włoskiego również dobrze znosi zamrażanie – posiekaj je i włóż do torebki, aby móc je od czasu do czasu wyjąć i dodać do zupy. Do drugiej opcji przygotowania potrzebny będzie dowolny olej roślinny. Zieloną koper włoski zmieszaj np. ze słonecznikiem lub oliwą z oliwek, przelej masę do foremek i włóż do zamrażarki. Powstałe kostki można wrzucić do smażonych warzyw lub sosu do makaronu.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #koper włoski #jak gotować # fakty o jedzeniu #nasiona kopru włoskiegoPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych