Jakie są rodzaje szakshuki: zielona, ​​​​czerwona, a nawet biała?

Jakie są rodzaje szakshuki: zielona, ​​​​czerwona, a nawet biała?

Jakie są rodzaje szakshuki: zielona, ​​​​czerwona, a nawet biała?

Marianna Orlinkowa 19 marca 2024 r

Jeśli zapytasz kogokolwiek, kto wynalazł szakshukę, każdy odpowie: Izraelczycy! Odpowiedź jest błędna. W Izraelu ta pożywna jajecznica w gęstym sosie warzywnym już dawno stała się daniem narodowym, ale jej ojczyzna Afryka Północna. Do Izraela przyjechała wraz z emigrantami z Maroka, Tunezji, Algierii i Libii. Samo słowo szaksuka» pochodzi z języka berberyjskiego, gdzie oznacza po prostu „mieszankę”. W ostatnich latach szakshuka stała się tak popularna na całym świecie, że pojawiły się jej warianty niezbyt podobne do oryginału. A to jest kolorowa szakshuka: żółta, zielona, ​​​​czerwona, a nawet biała!

Jakie są rodzaje szakshuki: zielona, ​​​​czerwona, a nawet biała?

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Jak gotować czerwoną szakshukę
  • Jak gotować żółtą szakshukę
  • Jak gotować zieloną szakshukę
  • Jak zrobić pomarańczową szakshukę
  • Jak gotować białą szakshukę

Czym przyprawić szakshukę?

Zacznijmy od tradycyjnej czerwonej szakszuki z pomidorów i czerwonej papryki, które stanowią bazę sosu. Nawet taka shakshuka może mieć bardzo, bardzo różne opcje wykonania. Od warunkowo wegetariańskich, zawierających wyłącznie warzywa, jajka i ser, po bardzo mięsne: z mięsem mielonym, klopsikami, kiełbaskami i kiełbaskami.

Jak gotować czerwoną szakshukę

Czerwona szakshuka, fot. Shutterstock
Czerwona szakshuka, fot. Shutterstock

W czerwonym sosie shakshuka główne role odgrywają pomidory (lub sos pomidorowy), czerwona słodka i ostra papryka (jeśli kolor szakshuki nie ma dla ciebie większego znaczenia, kolor pieprzu może być dowolny) oraz mielona słodka lub ostra papryka. Ponadto shakshuka prawie zawsze zawiera cebulę i czosnek: nie wpływają one na kolor. Jeśli chcesz dodać więcej warzyw cukinia, cukinia, bakłażan i nie naruszając koloru obierz wszystkie warzywa, a pokrojone już bakłażany ugotuj osobno w osolonej wodzie i odciśnij przed dodaniem na patelnię.

Wszystkie warzywa należy pokroić niezbyt drobno i niezbyt grubo i podsmażyć na głębokiej dużej patelni lub w rondlu z grubym dnem. Zacznij od cebuli i papryki i stopniowo dodawaj inne warzywa. Po usmażeniu dodaj przyprawy (o nich porozmawiamy na samym końcu) należy je wymieszać z olejem, na którym wszystko było smażone. Na koniec dodaje się pomidory lub sos pomidorowy wraz z solą. Jeśli na patelni nie ma dużo płynu, możesz dodać wodę, aby zmiękczyć warzywa. Gdy już to nastąpi, możesz dodać jajka, robiąc w sosie małe wgłębienie dla każdego z nich. Do dziury przed jajkiem możesz wrzucić kawałek masła będzie jeszcze smaczniejszy.

Jeśli chcesz, aby żółtko było całkowicie ugotowane, przykryj patelnię pokrywką i gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Jeśli lubisz płynne żółtka, gotuj bez przykrycia przez 6-7 minut. Białka można delikatnie wymieszać z sosem widelcem.

Jak gotować żółtą szakshukę

Żółta shakshuka z kurkumą na patelni
Żółta shakshuka z kurkumą na patelni

Wszystko jest takie samo jak w przypadku tradycyjnej czerwonej szakszuki, jedynie składniki należy dobrać odpowiednio do koloru. Jako bazę stosuje się żółtą paprykę i żółte pomidory, a kurkumę stosuje się jako przyprawę. Towarzyszy im cebula, czosnek i obrana cukinia.

I mały trik: bardzo dobrze jest dodać do żółtej szakszuki jabłka, nie za słodkie, ale też nie za kwaśne. Są całkowicie ugotowane w sosie, nadając mu lekkości i lekkiego owocowego aromatu. Nikt nie ustali, że to jabłka, ale na pewno je pochwali.

Jak gotować zieloną szakshukę

I znowu ta sama zasada. Można użyć dowolnych warzyw neutralnych lub zielonych: słodkiej i ostrej papryki, selera, brokułów, zielonego groszku i fasoli (lepiej te trzy ugotować trochę wcześniej), cukinii, jarmużu, szpinaku i innych warzyw liściastych. Cebula i czosnek, jak zawsze, wzmocnią twoją szakshukę.

Lub możesz przygotować zieloną szakshukę tylko z różnych warzyw i jaj, jak tutaj.

Jak zrobić pomarańczową szakshukę

To bardzo piękne jedzenie, proporcje składników można zmieniać według własnego gustu. najważniejsze jest zachowanie jasnego, wesołego koloru. Warzywa na szakshukę gotuje się w piekarniku (jest to szczególnie ważne w przypadku cebuli i czosnku), co nadaje sosowi przyjemny pieczony aromat.

Pomarańczowa szakshuka
Pomarańczowa szakshuka

Aby przygotować szakshukę na 3 porcje, potrzebujesz:

  • Jaja kategoria C1 – 4–6 szt.
  • Duża marchewka – 250 g
  • Dynia 200 g lub batat – 1 szt.
  • Papryka pomarańczowa lub żółta – 2 szt.
  • Cebula – 2 szt. lub 350 gr
  • Główka czosnku – 1 szt.
  • Zira mielona – 1 łyżeczka.
  • Mielona kolendra – 0,5 łyżeczki.
  • Oliwa z oliwek
  • Sól
  • Mieszanka świeżo zmielonego pieprzu

1. Rozgrzej piekarnik do 180°C, najlepiej konwekcyjny. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Wszystkie warzywa obierz i pokrój w średnie kawałki (zostaw ząbki czosnku w całości).

2. Warzywa ułożyć na przygotowanej blasze, polać obficie oliwą, solą, pieprzem i doprawić kminkiem i kolendrą. Mieszaj, aż wszystkie kawałki pokryją się olejem i przyprawami.

3. Piecz warzywa na środku piekarnika, aż będą miękkie i lekko zarumienione. Wtedy są dwie możliwości: warzywa wraz z wypuszczonym sokiem i oliwą zmiel za pomocą blendera zanurzeniowego na gęste puree, lub posiekaj nożem/rozgnieć widelcem tak, aby pozostała konsystencja.

4. Sos włóż do głębokiej patelni z grubym dnem i postaw na średnim ogniu. Jeśli posiekasz/zmiażdżysz warzywa dodać trochę wody (nie jest to konieczne do puree). Podgrzewaj sos, aż się zagotuje.

5. Wbij jajka do sosu, starając się, aby żółtka pozostały nienaruszone. Za pomocą widelca bardzo ostrożnie wymieszaj białka z sosem.

6. Włóż szakshukę na mały ogień, przykryj pokrywką i gotuj, aż jajka będą ugotowane do pożądanego stopnia.

Jak gotować białą szakshukę

Nazwę „shakshuka” (tradycyjna jajecznica z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu) można określić w odniesieniu do tego dania bardzo warunkowo. Bo podstawą sosu nie są warzywa jak w oryginale, a sos mornay (czyli sos beszamelowy z roztopionym w nim serem). Ale są tu też warzywa! Są po prostu ledwo zauważalne.

Biała szaksuka
Biała szaksuka

Aby przygotować szakshukę na 2-3 porcje, potrzebujesz:

  • Jaja kategorii C1 – 4–6 średnie
  • Mała cukinia – 150–200 g
  • Cebula biała – 150–200 g
  • Czosnek – 3–4 ząbki
  • Mleko – 500 ml
  • Tarty ser twardy – 60–70 g
  • Mąka – 1,5 łyżki. l.
  • Masło – 50 g
  • Oliwa z oliwek – 30 g lub 2 łyżki. l.
  • Świeżo starta gałka muszkatołowa – na czubku noża
  • Sól
  • Biały pieprz

1. Cebulę, czosnek i cukinię obierz, posiekaj jak najdrobniej. W głębokim, szerokim rondlu o grubym dnie rozgrzej oliwę z oliwek i dodaj wszystkie warzywa. Gotuj na małym ogniu, nie dopuszczając do zmiany koloru, przez około 7 minut.

2. Dodać masło, rozpuścić i równomiernie posypać mąką warzywa. Smażyć, cały czas mieszając, 2 minuty.

3. Zdjąć rondelek z ognia, zalać zimnym mlekiem (lub o temperaturze pokojowej) lub dokładnie wymieszać, aby nie było grudek. Ponownie postaw rondelek na średnim ogniu i gotuj, mieszając, aż sos się zagotuje i zgęstnieje.

4. Zdejmij ponownie z ognia, dopraw sos solą, pieprzem i gałką muszkatołową, dodaj starty ser i mieszaj, aż ser się rozpuści.

5. Wbij jajka do sosu, starając się, aby żółtka pozostały nienaruszone. Za pomocą widelca bardzo ostrożnie wymieszaj białka z sosem.

6. Postaw rondelek na małym ogniu, przykryj pokrywką i gotuj, aż jajka będą ugotowane do pożądanego stopnia.

W razie potrzeby możesz kontynuować gotowanie tej szakshuki w kroku 6 w piekarniku w temperaturze 150 ° C, około 12 minut.

Aby ułatwić dodanie do sosu jajek, należy je pojedynczo wbijać do miski, doprawiać solą, dużą łyżką odgarniać sos z patelni i wbijać jajko do powstałego wgłębienia.

Jak przyprawić szakshukę

Tradycyjna marokańska mieszanka przypraw do szakszuka wygląda mniej więcej tak (wszystko w równych proporcjach): mielony czarny pieprz + papryka + mielony kminek (kminek) + mielona ostra czerwona papryka.

Podczas serwowania Marokańczycy często doprawiają szakshukę świeżo uprażonymi całymi nasionami kminku, skrop oliwą z oliwek i posyp liśćmi kolendry.

W Tunezji Pamiętaj, aby do sosu warzywnego na szakshukę dodać łyżkę harissy, czyli gęstej pasty z ostrej papryki z przyprawami. bardzo ważny tunezyjski składnik dziesiątek różnych potraw. A także najprawdopodobniej dodadzą mieloną kolendrę i paprykę.

W Algierii Shakshuka jest często przygotowywana z wstępnie pieczonych warzyw, które nadają potrawie wędzony posmak. Dodaje się dużo przypraw: mielony kminek, kolendra, kurkuma, imbir w proszku, ostry czerwony i czarny pieprz. A jajka w algierskiej szakshuce nie są całe, ale ubite, więc wygląda jak omlet z warzywami.

Libijska szaksuka prawdopodobnie najostrzejszy ze wszystkich. Już na samym początku do sosu wkłada się całe, małe, ostre papryczki, pokrojone z boku, tak aby w pełni wydobyć ostrość i aromat. A wśród przypraw zwykle stosuje się tylko paprykę i kurkumę. Libijczycy lubią posypywać gotową szakshukę świeżą miętą.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #szaksukaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja