Jakie są rodzaje jajek, jak i ile je gotować oraz inne porady i wskazówki

Jakie są rodzaje jajek, jak i ile je gotować oraz inne porady i wskazówki

Jakie są rodzaje jajek, jak i ile je gotować oraz inne porady i wskazówki

Nikt nie wie na pewno, co było pierwsze, jajko czy kura, ale niezawodnie wiadomo, że jaja kurze są jednym z najpopularniejszych, a raczej najczęściej spożywanych produktów na świecie. Jajka są częścią szerokiej gamy dań, począwszy od przystawek i sałatek, a skończywszy na deserach i napojach. I oczywiście nie jest przypadkiem, że jajko stało się świętym symbolem życia i głównym atrybutem wielkanocnego stołu.

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Kategorie i oznakowanie jaj kurzych
  • Niebieskie i zielone jaja kurze
  • Jak gotować jajka – ogólne zasady i niuanse
  • Jajka na twardo, na miękko, w torebce: jak i ile gotować, zawartość kalorii
  • Jak ugotować jajko w koszulce
  • Jak długo gotować jaja przepiórcze i inne jaja drobiowe
  • Jak odróżnić jajko gotowane od surowego
  • Jak długo przechowywać jajka na twardo

Pod względem zalet jajo jest również produktem wyjątkowym, zawierającym ogromną ilość witamin, niezbędnych mikroelementów i aminokwasów. Jaja kurze są doskonale przyswajalne przez każdego, zarówno młodego, jak i starszego – pod warunkiem oczywiście, że nie ma na nie alergii. A jedno ugotowane jajko potrafi nie tylko zaspokoić głód, ale także w pełni wspomóc funkcjonowanie naszego organizmu na długi czas. Gotowane jaja kurze muszą być uwzględnione w tabelach żywności dla niemowląt i diet. A swoją drogą, jaja kurze już dawno zostały zrehabilitowane jako produkt spożywczy, który należy spożywać w bardzo ograniczonych ilościach ze względu na ryzyko wzrostu złego cholesterolu. Nie wpływają na wzrost cholesterolu, jedz na zdrowie!

Kategorie i oznakowanie jaj kurzych

Kupując jajka, zwracaj uwagę na etykietę
Kupując jajka, zwracaj uwagę na etykietę

Jaja kupowane w sklepie zawsze mają oznaczenie składające się z litery D lub C i cyfry (1, 2, 3). Jaja najwyższej kategorii (B) i wybrane (O) są oznaczone dwiema literami.

Litera wskazuje kategorię. Kategoria D – jajo dietetyczne z terminem przydatności do spożycia wynoszącym 7 dni. C to jajko stołowe, które można przechowywać do 25 dni. Liczba wskazuje wielkość jaja, a dokładniej jego masę.

Jajko kategorii 3, waga: 35 – 45 g Jajko kategorii 2, waga: 45 – 55 g Jajko kategorii 1, waga: 55 – 65 g Jajko wyselekcjonowane (O), waga: 65 – 75 g Jajko najwyższej kategorii (B) , waga: 75 g lub więcej.

Zawartość kalorii w surowym jajku kurzym wynosi 60-80 kcal, w zależności od kategorii.

Uważa się, że jaja pierwszych trzech kategorii składają młode kurczęta. Pod względem smaku jajka, niezależnie od kategorii, nie różnią się od siebie. Tylko w rozmiarze. Ale wielkość jaj kurzych określa ich koszt. Jaja większe, najwyższej kategorii i wyselekcjonowane, są znacznie droższe od jaj kategorii 1,2,3.

Niebieskie i zielone jaja kurze

Jajka wielokolorowe można gotować tak samo jak zwykłe jajka.
Jajka wielokolorowe można gotować tak samo jak zwykłe jajka.

Warto o nich porozmawiać osobno, gdyż na razie jest to dla wielu produkt dziwaczny. Stosunkowo niedawno na rynkach pojawiły się wielokolorowe jaja kurze. Kolor jaj może być bardzo różny, nie tylko niebieski lub zielony – oliwkowy, turkusowy, liliowy, różowy, czerwono-brązowy. Najsłynniejsza rasa kur znoszących „wielkanocne” jajka, południowoamerykańska araukana, znana jest już od XVI wieku. Pozostałe nieliczne rasy kur niosek o nietypowym ubarwieniu jaj są efektem wieloletniej selekcji tej samej Araucany i innych kurcząt domowych. Poza elementem estetycznym w postaci kolorowej skorupki, jaja takie nie posiadają żadnych wyjątkowych właściwości smakowych czy korzystnych właściwości. Po rozbiciu skorupy w środku znajdziesz zwykłe jajko, takie jakie powinno być. Nawiasem mówiąc, wewnętrzny kolor skorupy tych jaj jest normalny biały. Cena kolorowych jaj jest wysoka. Za nietypowy „wygląd” takich jaj trzeba będzie zapłacić co najmniej dwa razy więcej niż za tuzin wybranych jaj o standardowym białym lub brązowym kolorze. Ale takie jajka są łatwe, wygodne i szybkie w przygotowaniu na Wielkanoc – wystarczy je ugotować bez żadnych barwników i dodatkowych dekoracji.

Jajka kurze jako samodzielne danie można przygotować w formie jajecznicy, omletu lub gotowane. Skupmy się na ostatniej, najczęstszej opcji – jajkach na twardo.

Jak gotować jajka – ogólne zasady i niuanse

Wydawałoby się to dziecinnym pytaniem: co w tym takiego skomplikowanego? Każdy choć raz w życiu gotował jajka na twardo. W rzeczywistości istnieją zasady i różne sposoby gotowania jajek. Jajka na twardo można gotować na kuchence i w kuchence mikrofalowej, na twardo, na miękko, w torebce, w skorupce lub bez (jajko w koszulce). Poniżej rozważymy wszystkie opcje, ale najpierw o zasadach.

Ogólne zasady gotowania jajek:

1. Jajka nie wymagają wstępnego mycia. Jeśli muszle są bardzo brudne, po prostu wytrzyj je wilgotnym ręcznikiem lub serwetkami – to wystarczy.

2. Aby zapobiec pękaniu jajka podczas gotowania i wyciekaniu jego zawartości, jajka muszą mieć temperaturę pokojową. Należy je umieścić w pojemniku z zimną wodą i dopiero wtedy podpalić. Nie wrzucaj zimnych jajek prosto z lodówki do wrzącej wody – na pewno pękną. Wtedy takich jaj można używać wyłącznie do robienia sałatek. I nie nadają się do długotrwałego przechowywania, jeśli skorupa jest uszkodzona.

Nie wkładaj zimnych jajek do wrzącej wody - na pewno pękną. Ugotuj jajka w temperaturze pokojowej
Nie wkładaj zimnych jajek do wrzącej wody – na pewno pękną. Ugotuj jajka w temperaturze pokojowej

3. Jajko zaczyna się gotować po zagotowaniu wody, dlatego czas gotowania należy liczyć od tego momentu. Jeśli nie czujesz się komfortowo, obserwując garnek z wodą, możesz zastosować tę metodę: najpierw zagotuj wodę, a następnie dodaj jajka. Ale najpierw powinieneś przekłuć każde jajko igłą od tępej strony. W takim przypadku istnieje szansa, że ​​​​jajka nie pękną podczas procesu.

4. Czas gotowania zależy od rodzaju jajka, jakie chcemy uzyskać – na twardo, na miękko czy w torebce – i trwa od 3-4 do 15 minut. Nie ma sensu gotować jajek dłużej niż 15 minut, gdyż białko może stać się gumowate, a żółtko zacznie sinieć. I nie trzeba mówić o zaletach rozgotowanych jajek.

5. Jajka ugotuj w lekko wrzącej wodzie w pojemniku z otwartą pokrywką. W takim przypadku jaja muszą być całkowicie pokryte wodą.

6. Po ugotowaniu jajka należy ostudzić w zimnej lub bieżącej wodzie. Odbywa się to tak, że skorupa szybko i łatwo odsuwa się od zawartości. Jeśli potrzebujesz całkowicie wystudzonych jajek do dalszego gotowania, pozostaw je dłużej w zimnej wodzie. W przypadku ciepłych jajek wystarczy kilka minut.

Po ugotowaniu jajka ostudź je w zimnej lub bieżącej wodzie – schłodzone lepiej się oczyszczają.
Po ugotowaniu jajka ostudź je w zimnej lub bieżącej wodzie – schłodzone lepiej się oczyszczają.

Teraz o niuansach.

Na czas gotowania we wrzącej wodzie ma wpływ wielkość i liczba jaj. Małe jajka kategorii 2 i 3 będą gotować szybciej niż duże, wybrane. Podczas gotowania jednego lub więcej jajek, przy niezmienionych pozostałych parametrach, czas będzie się różnić o pół minuty lub nawet 1 minutę.

Po pierwsze, wrząca woda po zanurzeniu jednego jajka traci mniej temperatury – zawsze w trakcie tej czynności przestaje się gotować.

Po drugie, jeśli ugotujesz 5-10 sztuk jednocześnie, pierwsze jajko ugotuje się nieco szybciej niż ostatnie załadowane.

Bardzo ważne jest, jak szybko woda ponownie się zagotuje po załadowaniu jaj. W przypadku jajek na twardo ten punkt nie ma zasadniczego znaczenia. Ale jeśli chcesz jajka na miękko, musisz ponownie doprowadzić wodę do silnego wrzenia i dopiero wtedy zmniejszyć ogień.

Jajka na twardo, na miękko, w torebce: jak i ile gotować, zawartość kalorii

Najpierw ustalmy, jak wyglądają wszystkie te jajka:

  • na twardo: białko i żółtko są ugotowane całkowicie i równomiernie
  • na miękko: białko jest całkowicie ugotowane, żółtko jest płynne lub półpłynne
  • do worka: białko jest ugotowane do połowy lub dosłownie na brzegu, żółtko jest płynne.

W jajku na twardo białko i żółtko są ugotowane całkowicie i równomiernie
W jajku na twardo białko i żółtko są ugotowane całkowicie i równomiernie

Najbardziej przydatne jest jajko na miękko, ponieważ w pełni ugotowane białko jest łatwiejsze i lepiej strawne, a niedogotowane żółtko nie traci swoich korzystnych właściwości. Jajka na twardo wytrzymują dłużej niż inne; można je wygodnie zabrać na przykład w podróż. Również jajka na twardo i na miękko nadają się do dodawania do sałatek, stanowią doskonałe kanapki i przekąski. Jajka w torebce przygotowywane są jako samodzielne danie, najczęściej na śniadanie.

Za najzdrowsze uważa się jajko na miękko z płynnym żółtkiem
Za najzdrowsze uważa się jajko na miękko z płynnym żółtkiem

Przybliżony czas gotowania jajek po zagotowaniu wody:

  • na twardo – 7-10 minut
  • na miękko – 5-6 minut
  • do torby – 3-4 minuty.

Sposób obierania jajek zależy od ich konsystencji. Jajka na twardo są całkowicie obrane. Wystarczy pobić muszelki o twardą powierzchnię lub o siebie, albo potoczyć je po stole. To samo można zrobić z jajkami na miękko, ale rób to ostrożniej, nie zapominając o półpłynnym żółtku. Jajko w torebce umieszcza się zwykle w specjalnej formie w postaci szklanki na nóżce tępą stroną do góry, wierzch ostrożnie odłamuje się łyżką lub skorupkę odcina się nożem na głębokość 1,5 cm i zjada mała łyżeczka.

Zawartość kalorii w gotowanym jajku kurzym:

  • gotowane na miękko – 79 kcal,
  • na twardo – 80 kcal,
  • w opakowaniu – 144 kcal

Ważny! Nie próbuj gotować jajek w skorupkach w kuchence mikrofalowej – po prostu eksplodują. Rezultat: zmarnowany produkt i kłopot z czyszczeniem kuchenki mikrofalowej.

Jak ugotować jajko w koszulce

Jajko w koszulce różni się od jajek na twardo tym, że sposób jego przygotowania jest zasadniczo inny: przygotowuje się je bez skorupki. To bardzo piękna i smaczna opcja, a jednocześnie najtrudniejszy sposób na ugotowanie jajek.

Aby ugotować jajko w koszulce w tradycyjny sposób, będziesz potrzebować octu stołowego (jabłkowego lub ryżowego) w ilości 1 łyżki. do 1l. woda. Ostrożnie wyjmij jajko ze skorupki do małego, ale szerokiego żaroodpornego pojemnika, który zanurzamy do lekko wrzącej wody. Przez kilka sekund łyżką nabieramy białka w stronę żółtka, tak aby żółtko pozostało w środku białka. Gdy białko stęży i ​​zmieni kolor na biały, ostrożnie wyjmij jajko łyżką cedzakową i przenieś je do pojemnika z zimną wodą. Następnie połóż go na serwetce, aby nadmiar wody odciekł i podawaj.

Jajko w koszulce jest szczególnie delikatne i ma kremowe żółtko.

Czas gotowania jajek w koszulkach wynosi od 2,5 do 4 minut. Zawartość kalorii – 158 kcal.

Jajka sadzone można gotować w kuchence mikrofalowej. Ta metoda jest jeszcze łatwiejsza niż na kuchence, ponieważ nie trzeba nabierać białek łyżką. Reszta algorytmu jest taka sama. Nawiasem mówiąc, mięso gotowane, w zależności od mocy kuchenki mikrofalowej, można ugotować „w torebce” lub nawet prawie na twardo.

Wygodnie jest gotować jajko w koszulce w plastikowej torbie
Wygodnie jest gotować jajko w koszulce w plastikowej torbie

A najwygodniejszym sposobem gotowania jajek w koszulkach jest gotowanie na kuchence w plastikowej torbie. W takim przypadku nie ma potrzeby używania dodatkowych naczyń i ciągłego monitorowania procesu. Możesz sprawdzić stopień gotowości jajka, po prostu podnosząc torebkę i lekko dotykając jajka, aby sprawdzić, czy jest jędrne.

Jak długo gotować jaja przepiórcze i inne jaja drobiowe

Jaja przepiórcze, choć o połowę mniejsze od jaj kurzych, są uważane za bardziej przydatne, ponieważ zawierają witaminy w wyższych stężeniach w porównaniu do jaj kurzych. Na przykład zawierają 6 razy więcej witaminy B1 i 15 razy więcej witaminy B2 niż kurczak. Powszechnie przyjmuje się również, że jaja przepiórcze są bardziej dietetyczne, nie będziemy się z tym kłócić. Ale jeśli chodzi o hipoalergiczność jaj przepiórczych, jest to mit.

Jaja przepiórcze zawierają więcej składników odżywczych niż jaja kurze, nawet po ugotowaniu.
Jaja przepiórcze zawierają więcej składników odżywczych niż jaja kurze, nawet po ugotowaniu.

Jajka przepiórcze należy ugotować w taki sam sposób, jak…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja