Jakie jagody można stosować w pikantnych potrawach – i, co najważniejsze, w jaki sposób
Ksenia Woroncowa 12 lipca 2022 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Obfitość sezonowych jagód przyprawia o przyjemny zawrót głowy. Ale ile można zjeść świeżego? A co z nimi zrobić, poza przetworami w postaci konfitur, dżemów i kompotów? Piec ciasta, przygotowywać desery. Zgadza się, ale dzisiaj przyjrzymy się temu, co oprócz deserów można zrobić z popularnych jagód.
Co ugotować z truskawkami
Królowa lata, truskawka, ma dość krótki sezon, więc jeśli masz szczęście i natkniesz się na naprawdę słodką jagodę, nie wahaj się i zjedz ją w ten sposób. Zdarza się jednak (i często), że truskawki wydają się nieco kwaśne i nie tak aromatyczne jak byśmy tego chcieli. Dlatego proponujemy, że coś z nią ugotujemy. Być może najwyższym przejawem kulinarnej odwagi jest gotowanie truskawek z rybą. Tutaj bardzo przydatne będą odmiany niesłodzone.
Na przykład pokrojone w ćwiartki jagody można dodać do sałatki z wędzonym łososiem i koprem włoskim. Wystarczy około 200 g truskawek. W zasadzie czerwona ryba naprawdę pasuje do kwaśnych nut, dlatego jako dressing do takiego dania można wymieszać oliwę z oliwek, ocet winny, musztardę i miód.
Nawet jeśli wydaje się to dziwne, uwierz mi: truskawki dobrze komponują się z rybami
Truskawki są na ogół dobre w sałatkach: czy to z rybą, kurczakiem, smażonym serem Halloumi, czy po prostu warzywami. Jagoda szczególnie dobrze komponuje się z pomidorami, dlatego mamy dla Was bardzo łatwą i szybką przekąskę: truskawki i pomidorki koktajlowe pokroić na ćwiartki, doprawić bazylią, zmiksować w blenderze, wymieszać z oliwą, sokiem i skórką z cytryny, solą i pieprzem.
Swoją drogą, może to dla niektórych być zaskoczeniem, ale Hiszpanie od dawna wiedzą, że pomidory i truskawki są idealnymi sojusznikami, dlatego często dodają jagody do swojej charakterystycznej zupy gazpacho. Dzięki temu jest słodszy i bardziej aromatyczny (jednak nawet starannie dobrane pomidory mogą zawieść).
Co ugotować z żurawiną i borówkami
Jagody te powstają nie tylko do tonizujących witaminowych napojów owocowych i wypieków, ale także do sosów do mięs. Żurawina i borówka borówka dobrze komponują się z wołowiną, wieprzowiną i jagnięciną, a także z kaczką – krótko mówiąc, dość tłustymi potrawami. Do najprostszego sosu żurawinowego potrzebne będzie 250 g świeżych jagód (mrożone mogą nadać lekko wodnisty smak), 2 łyżki miodu, 1 średnia cebula podsmażona na oliwie, sok z połowy pomarańczy i skórka z niej. Wszystko to należy podgrzewać przez 20 minut na średnim ogniu, aby się rozgrzało, a następnie podawać z golonką lub domowymi kotletami z kurczaka.
Do borówek dodaje się sok z cytryny, jabłko, sos sojowy i przyprawy, aby uzyskać pyszny sos. Sos ten dobrze komponuje się z przystawkami serowymi. A co powiecie na kaszę gryczaną z borówkami i migdałami? Jagody sprawiają, że tradycyjna owsianka jest nie tylko o wiele zdrowsza, ale także ciekawsza w smaku. Do tego dania lepiej podsmażyć migdały na suchej patelni, kaszę gryczaną na oleju i dopiero wtedy połączyć wszystkie składniki. Borówki dodaje się także do kaszy jaglanej i kiszonej kapusty. Miłośnicy kombinacji restauracyjnych mogą spróbować zrobić sałatkę z tej cierpkiej jagody: będziesz potrzebować mieszanki sałat, około 200 g cienkich plastrów lekko solonego łososia i plasterków gruszki. Należy je smażyć na maśle z cukrem i curry oraz sokiem pomarańczowym. W ten sposób będziesz mieć nie tylko jeden z ważnych składników arcydzieła sałatkowego, ale także dressing do niego.
Sosy borówkowe i żurawinowe idealnie nadają się do mięs
Co ugotować z czerwonymi porzeczkami
Jeśli lubisz gazpacho truskawkowe, spróbuj podobnego chłodnika z czerwonymi porzeczkami. Bazę stanowi szklanka czerwonych porzeczek, 5 dojrzałych słodkich pomidorów i pęczek selera. Wszystko to należy wymieszać na gładko w blenderze, ostudzić i przecedzić przez sito przed podaniem. Gdy wszystko będzie gotowe, do głębokich misek włóż kilka kostek lodu, posyp je sosem sojowym, zalej bazę zupy i dodaj plasterki awokado. Nie zapomnij poprosić gości o odgadnięcie każdego składnika, aby zwiększyć zainteresowanie nowym smakiem. Coś nam mówi, że nie każdy potrafi podać dokładny przepis na danie.
Sok z czerwonej porzeczki można stosować także jako marynatę do drobiu i mięs. W sezonie grillowym szczególnie przydatne jest nauczenie się czegoś nowego, gdy z pewnością wypróbowano wszystkie opcje z tartą cebulą, kefirem i wodą mineralną. Czerwone porzeczki nie gorzej zmiękczają mięso i wzbogacają je o nowe nuty smakowe. Jeśli lubisz przetwory, do marynat dodawaj porzeczki. Na przykład z cukinią lub lekko solonymi ogórkami. Nie ma potrzeby usuwania jagód z gałęzi, wystarczy je dobrze opłukać. Następnie możesz umieścić go w słoiku z warzywami.
W hiszpańskim gazpacho odpowiednie są jagody, w tym czerwone porzeczki
Co ugotować ze śliwkami
Pierwsze co przychodzi na myśl to chwalone w Gruzji tkemali, które robi się ze śliwki wiśniowej, czyli małej kwaśnej śliwki. Sos ten jest niemal uniwersalny: podaje się go najczęściej do dań mięsnych, ale doskonale komponuje się także z wieloma dodatkami. Oczywiście prawdziwego tkemali nie da się zrobić z byle śliwki, ale w naszej kuchni zadomowiły się wersje zaadaptowane, do których sprawdza się nawet najpopularniejsza, niebieska odmiana. Wybór podobnych sosów znajdziesz tutaj.
Jak inaczej oswoić śliwki na przykład w sałatkach. Do buraków idealnie nadają się suszone owoce i suszone śliwki (można do nich zerwać także buraki lub boćwinę), a świeże śliwki można dodać do pożywnej sałatki z kurczakiem. Aby to zrobić, usuń nasiona z jagód, pokrój je na ćwiartki, wymieszaj z plasterkami wędzonego kurczaka i słodką czerwoną cebulą, dopraw pastą czosnkową z solą, musztardą, sokiem z cytryny i olejem roślinnym. Można ozdobić listkami mięty.
Wystarczy raz spróbować dodać jagody do sałatek, aby docenić, jak zmieniają smak.
Co ugotować z wiśniami
Jeśli interesują Cię bardziej zaawansowane opcje burgerów, koniecznie przygotuj burgera wiśniowego. Nie trać czasu na to danie: niech kotlet będzie prawdziwy, domowy, z mielonej wołowiny z dodatkiem soli i pieprzu. Oto jak przygotować wiśnie do burgera: pestki jagód należy lekko ugotować, aż zgęstnieją i dodać do nich przyprawy: bazylię, oregano, sól, pieprz i inne przyprawy do smaku. Całość jest jeszcze prostsza: na spód bułki nakładamy ulubiony sos, na wierzch gotowane wiśnie, następnie kotlet i ser cheddar, a na koniec drugą połową chleba. Burgery z jagodami wychodzą bardzo soczyste i dość łatwo zostać fanem takich połączeń.
Na Węgrzech wpadli na pomysł zrobienia słodko-kwaśnego chłodnika z wiśni – to tylko zupa, a nie deser. Wykorzystuje się sok, sam miąższ i nasiona z łodygami (oczywiście przygotowane osobno). Jagody miesza się ze śmietaną lub śmietaną, do smaku dodaje się trochę cukru, wytrawne białe wino, sok z cytryny i przyprawy. Zupę podajemy schłodzoną jako przystawkę przed pożywnymi daniami mięsnymi, takimi jak gulasz z knedlami.
We Włoszech lubią jeść wiśnie w letnich sałatkach. Nie za lekki, ale sycący. Do najciekawszych należą wiśnie suszone w piekarniku, a następnie łączone ze smażonym boczkiem, mieszanką sałat i gruszką. Dopraw klasycznym dressingiem z oliwy z oliwek, soku z cytryny i przypraw.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jagody #truskawka #wiśnia #śliwka #borówka brusznica #żurawina #czerwona porzeczkaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych