Jak zrobić winegret: pyszne warzywa i odpowiedni sos
Aleksander Iljin 09 listopada 2023 r(17)Dodaj do ulubionychUdział
Dlaczego rosyjska sałatka winegret nazywa się winegretem? Nie ma w ogóle octu ani żadnego zauważalnego dressingu. Tylko buraki, ziemniaki, pikle i olej roślinny. Chociaż, jeśli się temu przyjrzeć, winegret zawiera zarówno bazę, jak i dressing. Teraz wymyślimy, jak zrobić prawdziwy winegret.
O czym porozmawiamy w artykule:Jak przygotować bazę do winegretuJak przygotować dressing do winegretuVinegrette jako dodatekJak podać winegret
Jak przygotować bazę winegretu
Ta część winegretu znacząco dominuje nad resztą. — zarówno pod względem objętości, jak i znaczenia. Jej niezbędnymi składnikami są ziemniaki, buraki, marchew i ogórek kiszony. Opcjonalnie – zielony groszek, zielona cebula lub cebula. Ogórek kiszony w winegrecie można zastąpić kiszoną kapustą lub nawet marynowanymi grzybami. Proporcje są następujące: 2 części ziemniaków + 2 części buraków + 1 część marchwi + 1 część kiszonego ogórka, przy czym części nie podaje się wagowo, ale objętościowo.
Układ wymaganych i opcjonalnych składników do przygotowania winegretu
Zielony groszek zwykle smakuje, ale z reguły nie więcej niż 1 część objętościowo, a zielony lub cebula – tyle, ile mówi twoja wyobraźnia. Składniki na winegret należy pokroić w kostkę wielkości grochu (nawet jeśli nie używasz groszku). Nic skomplikowanego, jak widać.
Krojenie cebuli do sosu winegret
Dużo ciekawszy jest fakt, że na świecie istnieją dwie szkoły winegretu. Zwolennicy jednego wolą gotować warzywa, drudzy wolą piec je w piekarniku. Właściwie w tej konfrontacji nie ma sprzeczności. Jeśli zimą przygotowujemy winegret z dużych, gęstych, zauważalnie włóknistych warzyw korzeniowych, trzeba je ugotować. Latem, zwłaszcza na początku, można kupić małe, młode warzywa, które są o wiele ciekawsze do upieczenia (moim zdaniem to najsmaczniejszy winegret, jaki można przygotować – niestety ma on charakter wyłącznie sezonowy).
Warzywa pieczone (po lewej) i gotowane (po prawej).
Aby ugotować warzywa na winegret, lepiej mieć specjalną „czarną” patelnię – i nawet nie próbować jej myć. Warzywa należy gotować w skórkach, zanurzając je we wrzącej wodzie, ale bez dodawania soli. Gdy warzywa będą ugotowane do miękkości, przełóż je do miski i przykryj folią. Gdy ostygną, łatwiej będzie usunąć skórkę.
Gotowane warzywa na winegret
Warzywa na winegret można upiec na kilka sposobów: zawijając je w folię i zakopując w rozżarzonych węglach, lub układając je na ruszcie grillowym, albo w piekarniku, układając je w naczyniu do pieczenia i przykrywając folią.
Warzywa na winegret, zapiekane w formie
W obu przypadkach warzywa przed krojeniem i mieszaniem należy schłodzić do temperatury pokojowej lub nawet niższej. W przeciwnym razie podgrzeją resztę składników i dressingu, co będzie katastrofą.
Osobno warto wspomnieć, że do każdego z tego typu preparatów dobrym pomysłem będzie dobranie odpowiedniej odmiany ziemniaków.
Jak zrobić sos winegret
Tradycyjnie winegret doprawia się najbardziej prymitywnym dressingiem – olejem roślinnym. Jednak w restauracji, czyli w bardziej eleganckim wydaniu winegretu, nie zabrakło bardziej skomplikowanych opcji. Do nierafinowanego oleju słonecznikowego dodano trochę posiekanych kaparów, oliwek i ziół – jak w przypadku sosu tatarskiego, ale bez majonezu. Swoją drogą doprawienie winegretu majonezem to szczyt złego smaku, gdyż taki kremowy atak niweczy całą prostą, ale niezwykle urokliwą kompozycję smakową.
Składniki dressingu
Osobiście lubię zrobić winegret z 3 łyżek dobrej oliwy z oliwek, 1 łyżeczka. posiekane kapary i 3–4 marynowane zielone ziarna pieprzu. Wszystko to należy zmiażdżyć na jednorodną masę i lekko ubić.
Przygotowanie sosu winegret
Winegret jako dodatek
Pochodzenie winegretu wywodzi się od niemieckiej sałatki z buraków ze śledziem, wymyślonej w najbiedniejszym miejscu, w jakim kiedykolwiek mieszkali Niemcy – w Prusach Wschodnich, czyli na terenie obecnego obwodu kaliningradzkiego. Życie było tam na tyle trudne, że wielu mieszkańców tej niemieckiej dziczy przeniosło się do najbliższej stolicy, czyli do Petersburga. Tam zakorzenili się, założyli rodzinę i bogactwo, otworzyli nawet tawerny, w których przygotowywali swoje zwykłe jedzenie, w tym sałatkę z buraków, przodka naszego winegretu.
Nie do końca wiadomo, gdzie trafił śledź, tradycyjnie podawany jako dodatek do dania głównego, ale oczywiście nie można wymyślić nic lepszego do winegretu. To prawda, myślałem o tym trzy dni i nie mogłem wymyślić nic lepszego. Prosty śledź z cienko pokrojoną cebulą. Główny — Nie mieszaj śledzia z winegretem, podawaj je osobno, pamiętaj jednak, że należy je jeść razem.
Domowy winegret ze śledziem
Inną opcją dekoracji winegretu są marynowane lub solone grzyby. Należy je podawać podobnie jak śledzie, posypać cebulą i skropić olejem roślinnym.
Jak podawać winegret
Sposób podania winegretu jest oczywisty. Na środku stołu ustawia się dużą salaterkę z sałatką, a wokół niej ustawia się talerze ze śledziem lub grzybami. Można też dodać miskę drobno posiekanego koperku, który nie mógłby być bardziej organiczny na rosyjskim stole.
Domowy winegret z grzybami
Wszystkie możliwości przygotowania winegretu znajdziesz tutaj: Przepisy na winegret.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #buraki #Aleksander Iljin #jak gotować #vinaigrettePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Olga Zacharowa23 listopada 2022 r
Evgenia Leonova, zgadzam się, że lepiej gotować na parze lub piec warzywa na winegret i sałatkę Olivier, aby było w nich mniej wody.
00OdpowiedźJewgienija Leonowa22 listopada 2022 r
Wolę gotować warzywa na winegret w podwójnym bojlerze; najważniejsze jest umieszczenie buraków na niższym poziomie, aby podczas gotowania nie zabarwiły ziemniaków i marchwi. Możesz także usunąć poziomy garnka do gotowania na parze podczas gotowania warzyw, ponieważ ziemniaki i marchewki będą gotować szybciej.
00OdpowiedźKsenia Woroncowa22 listopada 2022 r
wspaniały, duchowy materiał! Już wiem co ugotuję w najbliższy weekend
00Odpowiedź
22 listopada 2022 r
Delikatesy są zawsze na topie. Dziękuję za Twoją pracę, zawsze otrzymuję wiele korzyści.
00OdpowiedźOlga Zacharowa22 listopada 2022 r
Doskonały materiał, jak wszystko, co napisał Aleksander Iljin! Wszystko na temat i od serca. Uwielbiam jeść i przygotowywać winegret: smak potrawy jest bogaty, konsystencja składników inna, a gotowanie rozwija motorykę małą. Najczęściej winegret doprawiam pachnącym („babcinym”) olejem, mieszając go z kroplą musztardy rosyjskiej. Jeśli mam domowy olej musztardowy przywieziony z południa Rosji, mieszam go z olejem roślinnym.
00OdpowiedźLelya Golovanova22 listopada 2022 r
Moja niezapomniana babcia nigdy nie mieszała całej objętości ziemniaków na raz, tylko trzymała je w osobnym pojemniku i dodawała przy każdym podawaniu. Dzięki temu kostki ładnie kontrastowały z ogólną bordową kolorystyką. Ziemniaki pomalowane burakami wydawały jej się szczytem nieprzyzwoitości, a taki winegret wydawał się „wczorajszy”, „stary”.
00OdpowiedźOlga Zacharowa18 listopada 2022 r
Konstanta, dziękuję za komentarz! Nigdy nie używam fasoli do sosu winegret. A jeśli jest pachnący olej słonecznikowy „babciny”, to jest to oczywiście najlepszy dressing do takiej sałatki. Całkowicie się z Tobą zgadzam, Tamaro.
00OdpowiedźKonstanca18 listopada 2022 r
Winegret to ulubiona sałatka zimowa. Zawsze dodaję do niego ogórki kiszone i kapustę kiszoną. Nigdy nie dodaję groszku, czasami fasoli gotowanej lub z puszki, a czasami bez roślin strączkowych. Zawsze dodaję cebulę: cebulę lub zieloną. Czasem robię lekką wersję winegretu – bez ziemniaków. Doprawiam wyłącznie aromatycznym olejem słonecznikowym. Zawsze pyszne!
00Odpowiedźaleks5555xz26 stycznia 2022 r
Kiedyś przygotowywałam winegret w piekarniku… Wszystko na surowo pokroiłam do garnka, a potem do piekarnika, jest szybciej, ale z jakiegoś powodu warzywa w moim piekarniku gotowały się bardzo długo)) i nie zrobiłam tego nie próbuj więcej, wszystko było jak zwykle. Gotuję warzywa, a następnie je kroję. My uwielbiamy z kapustą kiszoną.
00OdpowiedźKonstanca15 grudnia 2019 r
Ja też nigdy nie rozumiałam ludzi, którzy doprawiają winegret majonezem.
00Odpowiedź
9 grudnia 2019 r
Było dla mnie odkryciem, że wiele osób przygotowuje winegret na Nowy Rok, bo to najprostsze danie, ale na święta chcę ugotować coś niezwykłego, złożonego, smacznego, a nie winegret…
00Odpowiedź
25 listopada 2019 r
Mam wrażenie, że z takim zapałem i pasją omawiają proces przygotowania winegretu. Na co poświęcasz czas? Co chwila ucieka, a Ty kłócisz się o czarny rondelek!
00Odpowiedź
27 lutego 2015 r
Buraki też trzeba odpowiednio ugotować… żeby zachowały „burakowy” kolor. Nie odcinaj tyłka ani ogona! Ale umyj go dobrze pędzlem. Do gotowania starych buraków dodaję trochę zwykłego octu stołowego – 1-2 łyżki. Nie jest to wymagane w przypadku świeżo zebranych buraków. I jeszcze jedna sztuczka. Buraki najpierw kroję w kostkę, wrzucam do mieszanki i zalewam olejem roślinnym, prawie całą porcją pod zamierzoną objętość. I mieszam. Wszystkie kawałki buraków są panierowane w oleju, dzięki czemu nie plamią ziemniaków i marchwi. Winegret na talerzu pozostaje plamisty!
00Odpowiedź
15 stycznia 2014 r
Moim zdaniem kiszona kapusta i ogórki kiszone są koniecznością. A najsmaczniejszy winegret jest z fasolą.
00Odpowiedź
22 maja 2013 r
Wiesz, w zasadzie nie trzeba tego wszystkiego gotować… Wystarczy, że przeczytasz. Całkiem przyjemna. Dziękuję za poczucie humoru i wiedzę życiową.
00Odpowiedź
19 stycznia 2013 r
Przygotowując winegret, musisz kupić odmiany buraków „czerwonych”. W przeciwnym razie w naszych sklepach często sprzedają buraki pastewne (pokrojone z białymi włóknami). Wtedy winegret nadal będzie pyszny.
00Odpowiedź
24 grudnia 2012
Kto nie robi winegretu, ale ja zdecydowałam się na tę metodę dla siebie: obieram i kroję surowe warzywa w kostkę, wkładam do Ultra Plus od Tapaway w kolejności: buraki na spodzie, marchewka na wierzchu, ziemniaki na wierzchu marchewki i piecz wszystko pod pokrywką, aż będą gotowe, 40-50 minut w piekarniku 200 gr. Dzięki nowoczesnym technologiom tego dania sok pozostaje w warzywach ze wszystkimi przydatnymi substancjami. Następnie schładzam warzywa i dodaję do nich blanszowaną cebulę, zielony groszek i zawsze kiszone ogórki, odpowiednio doprawiam wszystko pachnącym olejem słonecznikowym lub francuskim. sos winegret. Okazuje się wspaniale, smacznie i zdrowo!
00Odpowiedź
10 grudnia 2012
Venegret trzeba umiejętnie przygotować)))
00Odpowiedź
15 listopada 2012
Świetnie się sprawdza, jeśli warzywa gotujemy nie w rondlu, a w podwójnym bojlerze. Jest czysty i smakuje znacznie lepiej, a witaminy nie są trawione.
00Odpowiedź
27 września 2012
Dziękuję, jestem wdowcem i muszę sam zajmować się domem. Twoje rady są bardzo pomocne.
00OdpowiedźPokazywać…