Jak zrobić tartaletki z jabłkami
Swietłana Ustiugowa 23 sierpnia 2021 r4,75 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz
Zbiór jabłek napędza kulinarny impuls. Przewodnik Muzeum Deserów Rosyjskich w Zwienigorodzie i utalentowana specjalistka kulinarna Swietłana Ustyugowa dzieli się swoim autorskim przepisem na tartaletki jabłkowe.
Tartaletki to małe, urocze i bardzo smaczne wyroby z ciasta z różnorodnym nadzieniem. Według jednej wersji pojawili się na południu Włoch w Neapolu, według innej – we Francji. Tartlet to zdrobnienie od „tarte” (francuskie ciasto z otwartą twarzą). W Rosji tartaletki zaczęto piec w XIX wieku i od razu stały się bardzo popularne. W starych rosyjskich książkach kucharskich brzmią jak „tarteletki”.
Tartaletki przyrządza się z różnymi nadzieniami – mięsnym, rybnym, słonym i słodkim. Ponieważ trwa sezon na jabłka, proponuję umieścić róże jabłkowe w tartaletach.
Czego potrzebujesz:
do testu:
- 300 g mąki
- 200 g masła
- 100 g cukru pudru
- 1 jajko
- skórka z 1/2 cytryny
do napełniania:
- 12-20 czerwonych jabłek (w zależności od średnicy tartaletki)
- syrop (6 łyżek cukru na 1 szklankę wody)
puszki na babeczki
Co zrobić:
Każde jabłko przekrój na pół, usuń rdzeń i pokrój w cienkie plasterki. Skórki nie trzeba usuwać – doda to deserowi jesiennych barw.
Przygotuj syrop, dodaj do niego jabłka i gotuj przez 5 minut.
Masło i cukier utrzeć na gładką masę, dodać jajko i skórkę. Na koniec dodać mąkę. Zagnieść ciasto.
Posyp powierzchnię roboczą mąką, rozwałkuj ciasto i wycinaj koła o średnicy wielkości formy. Ciasto włóż do natłuszczonych foremek.
Z plasterków jabłek formujemy „pączki”, układając je w foremkach z ciastem nakładając się na siebie.
Piec 20-25 minut w temperaturze 220 stopni.
Wystudzone tartaletki posypujemy cukrem pudrem.
Swietłana Ustyugowa:
„Moja młodość i dzieciństwo moich dzieci przypadły na przełom lat 80. i 90. W tym trudnym czasie szczególnie chciałam zadowolić moich bliskich czymś smacznym. Musiałam nauczyć się piec! Dorosłe dzieci pamiętają jeszcze mój prosty tort „Marchewkowy” i mój niezwykły tort „Z Pelletami”, kolorowe torty „Kala” i fantazyjne „Napoleona” z „Ciastkiem Miodowym”… Kiedy dzieci podrosły, Przestałam „tworzyć” słodycze, przerzuciłam się na motyw rybno-mięsny. A teraz, kiedy przyszłam do pracy w Muzeum Deserów Rosyjskich, ponownie zapragnęłam zadowolić moimi deserami moich bliskich, przyjaciół, kolegów i gości Muzeum”.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jabłka #deser jabłkowy #pieczenie z jabłkami #tartletsPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Konstanca15 września 2020 r
Bardzo urocze „róże”.
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych