Jak zrobić szybki dżem

Jak zrobić szybki dżem

Jak zrobić szybki dżem

gastronomia 09 lipca 2023 r4,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział2Komentarz

Każdego lata nieuchronnie nadchodzi czas, kiedy wszyscy zaczynają robić dżem na wielką skalę. Dla tych, którzy są zbyt leniwi lub nie mają czasu na majsterkowanie z jagodami przez kilka dni, popularna blogerka kulinarna Maria Sorokina prowadzi kurs mistrzowski na temat tzw. szybkiego dżemu.

Jak zrobić szybki dżemJak zrobić szybki dżemJak zrobić szybki dżemJak zrobić szybki dżem

Pokochałam to zajęcie od dzieciństwa, kiedy sama nie gotowałam, a jedynie pomagałam mamie i babci. Jest w tym pewien rodzaj naturalności, solidności i spokoju. A jeśli gotujesz dżem w miedzianej misce, nie wiem dlaczego, ale czujesz się jak prawdziwa dama. Mama i babcia zawsze robiły „długi” dżem. Dbali o to, aby syrop pozostał klarowny, a jagody zachowały swój kształt. Aby to zrobić, gotuje się go przez kilka dni – za każdym razem doprowadzając go tylko do wrzenia i pozostawiając do zaparzenia przed kolejnym ogrzewaniem. Bardzo lubię tego typu dżem, ale w pewnym momencie pomyślałam o innych opcjach. Po pierwsze, zawsze bardziej lubiłem rzadkie, opadłe jagody. Podobnie jak okruszki ciasteczek czy mięso pozostawione na kości, mają one nieodparty urok. A po drugie, kiedy sezon w pełni i naprawdę trzeba ugotować dużo owoców, zaczynasz też martwić się o prędkość. Więc przeszedłem do szybkiego dżemu.

Jagody i owoce

Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku truskawek, moreli i śliwek. Dobrze komponuje się z brzoskwiniami i nektarynkami. W zależności od objętości owoców proces trwa od 30 minut do 1 godziny. Rezultatem jest gęsty, niejednorodny dżem o bardzo jasnej barwie i smaku oryginalnego produktu. Niezbędnymi składnikami są same owoce/jagody i cukier. Pod względem różnorodności najlepsze są średniej wielkości jasnopomarańczowe morele z czerwonymi beczkami (są dość kwaśne i soczyste, na czym zyskuje dżem). Ze śliwek – suszonych śliwek (ciemne podłużne śliwki z niebieskim nalotem podobnym do mrozu). Odpowiednia jest każda truskawka, nawet lekko niedojrzała.

Cukier

Podobnie jak wiele osób, zawsze staram się dodawać do dżemu mniej cukru. Ponieważ jednak niezwykle ważne jest dla mnie dobre przechowywanie owoców/jagód przez cały rok, bez chłodzenia, nie mogę umieścić w nich mniej niż 70% masy owoców/jagód. Jeśli masz dużą lodówkę lub piwnicę, możesz zmniejszyć tę proporcję do 50% lub 25%.

Naczynia Oprócz owoców i cukru potrzebne będą przybory kuchenne i pojemniki do przechowywania. W przypadku przyborów kuchennych rozmiar ma znaczenie. Im szersza patelnia, tym lepiej. W tym przypadku, dzięki cienkiej warstwie i dużej powierzchni parowania, dżem gotuje się szybciej, zachowując maksymalny kolor i smak. Jeśli masz miedzianą umywalkę, świetnie. Jeśli nie, odpowiednie są również patelnie stalowe i aluminiowe. Według mnie najwygodniej jest przechowywać je w szklanych słoiczkach ze zwykłymi zakrętkami, których w domu zawsze jest pod dostatkiem. Dzięki prostej domowej sterylizacji zamieniają się w najbardziej niezawodny pojemnik.

Jak gotować dżem

Najpierw musisz przygotować owoce. W przypadku truskawek oderwij łodygi, w przypadku moreli i śliwek usuń nasiona i przekrój je na połówki lub ćwiartki. Lekko przejrzałe beczki nie muszą być odcinane, ale jeśli gdzieś widoczna jest pleśń, należy je usunąć. Przygotowane owoce należy zważyć i odmierzyć w stosunku do nich cukier (według własnego uznania 700 g – 1 kg w przypadku dżemu przechowywanego w temperaturze pokojowej i 250 – 700 g w przypadku dżemu przechowywanego w lodówce).

W rondlu o średnicy 28-30 cm lepiej gotować nie więcej niż 3 kg owoców na raz. A na mniejszej patelni jest odpowiednio mniej. Jeśli nie wszystkie owoce zmieszczą się w jednej porcji, lepiej podzielić je na dwie lub trzy porcje. W przeciwnym razie dżem będzie musiał być gotowany przez długi czas, co może spowodować jego brązowienie oraz utratę smaku i aromatu. Owoce włóż do rondla, zalej pół szklanki wody i podpal. Najpierw na wysokim, a gdy woda się zagotuje, zredukuj na niski. Przykryć pokrywką i gotować około 10 minut. Owoce powinny osiąść i puścić dużo soku. Jeśli nie masz czasu, gotuj przez kolejne 5-10 minut. Zdejmij pokrywkę i dodaj cukier. Mieszaj i doprowadzaj do wrzenia na średnim ogniu. Teraz, mieszając od czasu do czasu, dżem należy ugotować bez pokrywki. W zależności od ilości owoców/jagód i grubości warstwy zajmie to od 20 do 40 minut. W miarę gotowania kolor się pogłębi, a syrop stanie się wyraźniejszy. To przyjemność oglądać! Próbuj dżemu w miarę upływu czasu i, jeśli chcesz, dodaj odrobinę soku z cytryny. Aby sprawdzić gotowość, włóż spodek do zamrażarki na 15 minut. Na zimny spodek nałóż łyżeczkę syropu dżemowego, włóż ponownie do zamrażarki na 30 sekund i wyjmij. Jeżeli syrop stwardniał w gęstą galaretkę i nie wypływa przy przechylaniu spodka, jest gotowy. Wyłącz ogień.

Sterylizacja

Przygotuj słoiki i pokrywki. Objętościowo – z 1 kg owoców gotowanych z 1 kg cukru otrzymuje się około 1,6 litra dżemu. Rozmiar puszek nie ma znaczenia. Najważniejsze jest to, że pokrywki nie są uszkodzone i są mocno dokręcone. Zagotuj czajnik i wyparz słoiki wrzącą wodą (głównie wewnątrz i na zewnątrz w okolicach gwintów). Pokrywki włóż do miski i również zalej je wrzątkiem. Ta procedura nie jest rygorystyczna pod względem prawdziwej sterylizacji, ale jest wystarczająca do przechowywania domowego dżemu.

Składowanie

Gorący dżem należy rozlewać do słoików. Jeśli ostygnie, ponownie zagotuj. Napełnij całkowicie słoiki. Następnie mocno zakręć nakrętki. Do pełnego słoika prawie w ogóle nie dostaje się powietrze. A dzięki temu, że dżem chłodzi się już w zamkniętym słoiczku, pokrywka sprawia wrażenie zaciągniętej do środka i uzyskuje się bardzo niezawodny zamek, który następnie otwiera się z charakterystycznym kliknięciem. Najlepiej przechowywać w ciemnym i możliwie chłodnym miejscu.

A potem w chłodne zimowe wieczory wyjmujemy, smarujemy bułki i tosty posmarowane masłem, dodajemy do domowych ciast, wlewamy do owsianki lub zawiązujemy wstążką słoiki i z uśmiechem przekazujemy dobrym ludziom.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #przygotowania #szybkie przepisy #Maria SorokinaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Marii SorokinyMarii Sorokiny28 września 2015 r

Nina, hura! Dziękuję bardzo za opinię, jest mi bardzo miło! :)

00Odpowiedź

Nina (gość)

27 września 2015 r

Maria, z całego serca dziękuję za tę wersję robienia dżemu! I specjalne podziękowania za to, że wszystko jest tak szczegółowe! Dopiero po przeczytaniu tego artykułu zdecydowałam się po raz pierwszy zrobić dżem, bo wszystko jest bardzo jasne. Okazało się pyszne. :) Dziękuję!

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja