Jak zrobić świąteczną babeczkę

Jak zrobić świąteczną babeczkę

Jak zrobić świąteczną babeczkę

Alena Spirina 29 listopada 2023 r4,75(12)Dodaj do ulubionychUdział

Boże Narodzenie to główne święto w świecie chrześcijańskim, przygotowują się do niego z wyprzedzeniem, zbierając składniki, które w starożytności były na wagę złota: suszone owoce, kandyzowane skórki cytrusów, zagraniczne przyprawy, orzechy.

Jest w tej tradycji coś bardzo rozsądnego i słusznego. Nie wiadomo, kto, kiedy i jak odkrył, że babeczki i budynie nadziewane suszonymi owocami i alkoholem dopiero po dłuższym przechowywaniu stają się bardziej aromatyczne, delikatniejsze i smaczniejsze, ale tę magiczną właściwość po prostu trzeba wykorzystać.

Przepisów na świąteczne budynie i babeczki jest wiele, różnice polegają głównie na sposobie wyrabiania ciasta, a zasadnicza różnica pomiędzy babeczką a budyniem sprowadza się do sposobu przyrządzania: babeczka jest pieczona, a budyń gotowany w łaźnia parowa lub wodna. Ponieważ pieczenie jest bardziej powszechne niż gotowanie, porozmawiajmy o torcie. Dokładniej, o cechach jego przygotowania, które nie zależą od liczb w konkretnych przepisach.

Smak większości świątecznych wypieków zawdzięczają suszonym owocom nasączonym mocnym alkoholem. Wskazane jest dodanie tutaj całego zestawu przypraw: będą miały wystarczająco dużo czasu, aby połączyć się w solidny, jasny bukiet. Uwierz mi, w ten sposób ciasto okaże się znacznie smaczniejsze, niż gdybyś po prostu dodał przyprawy podczas wyrabiania ciasta. Opisaliśmy już szczegółowo, jak przygotować suszone owoce.

Nikt nie spodziewa się, że świąteczne ciasto będzie puszyste i puszyste, dlatego nie zdziw się, jeśli na liście składników nie znajdzie się chemiczny proszek do pieczenia. Ucieranie masła i/lub jajek z cukrem nieco rozjaśni ciasto, ale nie znacząco. Mąka z orzechów włoskich, często spotykana w przepisach, będzie również działać jako środek spulchniający.

Dżem morelowy lub pomarańczowy, miód, melasa (która, nawiasem mówiąc, znajduje się w brązowym cukrze, a im jest ciemniejsza i bardziej wilgotna, tym bardziej) pomagają zatrzymać wilgoć w cieście. Zasadniczo są to syropy z cukru inwertowanego, czyli mieszanina glukozy i fruktozy, dzięki której ciasto nie czerstwieje przez długi czas i pozostaje miękkie. Jest to rodzaj konserwantu i jeśli w wybranym przepisie nie jest to wskazane, możesz dodać kilka łyżek miodu lub dżemu.

Przed zmieszaniem z ciastem suszonych owoców, owoców kandyzowanych i orzechów odłożyć około ¼ ciasta. Rozprowadź go po dnie i ściankach formy, a resztę rozprowadź po powierzchni. Gładkie ciasto zakryje wystające kawałki dodatków, dzięki czemu nie przypalą się podczas pieczenia. A dzięki temu trikowi ciasto będzie miało gładką powierzchnię, na której dobrze będzie pasować lukier, marcepan lub mastyks.

Świąteczne babeczki najlepiej piec w małych okrągłych foremkach (16-18 cm) z wysokimi pionowymi bokami. Zdradźmy Ci sekret: blaszane pudełka na ciasteczka idealnie nadają się do tego celu. Świetnie sprawdza się także w prostokątnych foremkach do ciasta. Przygotowując formę, należy zachować ostrożność, niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana. Wnętrze formy wysmaruj olejem i wyłóż papierem zgodnie z wymiarami dna i obwodu ścianek tak, aby papier wystawał ponad krawędzie formy co najmniej 5 cm. Jest to konieczne, aby wierzch ciasta się nie przypalił, a po upieczeniu i wystudzeniu ciasto można było łatwo wyjąć z formy. Na łączeniach zabezpiecz taśmę papierową spinaczami lub zszywkami za pomocą zszywacza.

Po włożeniu ciasta do formy należy zrobić na środku niewielkie wgłębienie: w trakcie pieczenia ciasto wyrośnie, a powierzchnia będzie poziomo wypoziomowana i nie utworzy się kopczyk.

Wilgotne ciasto lepiej piec w niskiej temperaturze, ostrożnie, aby ciasto było upieczone, a dodatki się nie przypaliły. Ciasto o średnicy 18-20 cm i wysokości 4-5 cm pieczemy w temperaturze 140°C przez około 2,5-3 godziny. Ciasto o grubości 7 cm – co najmniej 3 godziny. Na ostatnią godzinę pieczenia powierzchnię ciasta można przykryć papierem lub folią. Gotowe ciasto skurczy się i zacznie odchodzić od brzegów formy oraz będzie twarde w dotyku. Podczas pieczenia zawsze sprawdzaj gotowość ciasta za pomocą drzazgi: jeśli ze środka ciasta wyjdzie sucha, bez śladów surowego ciasta, oznacza to, że ciasto jest upieczone.

Przykryj ciasto wystającymi krawędziami papieru, przykryj wierzch folią i pozostaw do wystygnięcia na blaszce. Nie martwcie się, ciasto nie rozmoknie, a jedynie zgęstnieje. Teraz można je wyjąć z formy, uwolnić od papieru, w którym było pieczone, zawinąć w czysty papier do pieczenia, a następnie w kilka warstw folii lub folii. Nie ma to na celu zapobiegnięcia wysychaniu ciasta. Przeciwnie, szczelne opakowanie ma za zadanie chronić ciasto przed wchłanianiem wilgoci z atmosfery: ze względu na dużą zawartość cukru ciasto ma dużą wilgotność.

Zapakowane ciasto należy włożyć do szafki, gdzie będzie dojrzewało przez tydzień, a najlepiej miesiąc. W tym czasie ciasto stanie się bardziej miękkie i nabierze harmonijnego, pełnego smaku i aromatu. Ciasto bożonarodzeniowe można przechowywać przez kilka miesięcy w temperaturze pokojowej i do sześciu miesięcy w lodówce.

Udekoruj babeczkę dopiero po dojrzewaniu, na krótko przed podaniem lub jedzeniem, w przeciwnym razie może pojawić się pleśń, co wcale nie jest pożądane.

Klasyczna babeczka świąteczna

Przypomnijmy, że powyższe dotyczy ciasta świątecznego wypiekanego według dowolnego przepisu, nawet jeśli takie szczegóły nie są w nim wskazane.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #suszone owoce #przygotowania na nowy rok #tradycyjny przepis #babeczka #świąteczne pieczenie #świąteczna babeczkaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja