Jak zrobić sos teriyaki w domu, z czym go jeść

Jak zrobić sos teriyaki w domu, z czym go jeść

Jak zrobić sos teriyaki w domu, z czym go jeść

Olga Siutkina 03 października 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Słodko-słony sos, błyszczący, lepki, z czarującym piątym smakiem umami – tak postrzegamy sos teriyaki. Jak przyrządzić go w domu, z czym najlepiej go podawać? Wiele osób lubi dania teriyaki, ale wcale nie trzeba iść do restauracji, aby skosztować ulubionego smaku; można go dostać w domu bez większych trudności. Ale najpierw zapoznajmy się z historią, a następnie z klasycznym przepisem na sos i sposobami jego wykorzystania w kuchni.

sos teriyaki

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Historia i pochodzenie sosu teriyaki
  • Skład i wartość odżywcza produktu
  • Korzyści i szkody sosu teriyaki
  • Jak zrobić sos teriyaki w domu (przepis klasyczny)
  • Jak zachować sos w domu
  • Z czym jesz sos teriyaki?
  • Używaj w gotowaniu
  • Przydatne wskazówki i triki

Historia i pochodzenie sosu teriyaki

Żeby Was całkowicie nie zmylić zacznę od japońskiego sosu teriyaki, bo wielu kojarzy się z daniami gotowymi – kurczakiem teriyaki, rybą teriyaki, klopsikami teriyaki, burgerami teriyaki itp. I w zasadzie też mają rację , choć wszystko zaczęło się od sosu wymyślonego przez Japończyków. Mniej lub bardziej wiarygodne źródła podają, że japońscy szefowie kuchni, mieszając lokalne produkty i eksperymentując z gotowaniem, stworzyli sos, który służył jako glazura do grillowania i nazwał go teriyaki. W tłumaczeniu z japońskiego „teri” oznacza połysk, a „yaki” oznacza grillowany. Mówiąc ściślej, teriyaki to metoda gotowania. Historycy kulinarni sugerują, że mogło to nastąpić w XVII wieku, w okresie Tokugawy (1603-1868). Bazą teriyaki był sok ananasowy, brązowy cukier i sos sojowy.

Jednak inni, równie autorytatywni historycy twierdzą, że teriyaki zostało wynalezione przez japońskich imigrantów, którzy przybyli na Hawaje w XX wieku. Tak czy inaczej, danie teriyaki stało się znacznie bardziej popularne niż sam sos. W tym przypadku sos teriyaki stosuje się zarówno jako marynatę do przygotowania dania o tej samej nazwie, jak i do serwowania dań gotowych.

Czy jesteś zdezorientowany? Przejdźmy zatem dalej i dowiedzmy się, co wchodzi w skład i jakie są wartości odżywcze sosu teriyaki.

Skład i wartość odżywcza produktu

Główny składnik teriyaki
Główny składnik teriyaki

sos sojowy

Sos Teriyaki to słodko-słona japońska marynata do mięs, sos glazury i sos stosowany jako przyprawa do potraw. Chociaż przepisy są różne, głównymi składnikami są sos sojowy i mirin (słodkie japońskie wino).

Teriyaki można stosować jako marynatę lub glazurę do grillowanych kurczaków lub ryb, jako samodzielny sos lub jako składnik dań w stylu azjatyckim.

W sosie teriyaki jest niewiele kalorii, głównie z węglowodanów. Jedna łyżka sosu (16 g) zawiera 14 kcal, 2,5 g węglowodanów, 0,9 g białka i niewielką ilość tłuszczu.

Teriyaki nie zawiera witamin. Zawiera jednak dużo sodu, ponieważ jego głównym składnikiem jest sos sojowy, produkt o dużej zawartości sodu.

Korzyści i szkody sosu teriyaki

Biorąc pod uwagę dość skromną wartość odżywczą teriyaki i fakt, że sos jest stosowany w małych ilościach, jego stosowanie nie przynosi żadnych szczególnych korzyści ani szkód. Łatwiej skupić się na jego głównym składniku – sosie sojowym. Może również zapewniać ochronę przed nowotworami, ponieważ zawiera izoflawony, związki roślinne o szerokim działaniu na organizm. Dzięki nim wspierają zdrowie seksualne kobiet, zdrowie kości i serca. Jedzenie produktów sojowych może zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów, takich jak rak piersi u kobiet i rak prostaty u mężczyzn.

Sos Teriyaki jest produktem niskokalorycznym i może być bezpiecznie spożywany przez osoby dbające o swoją wagę lub pragnące zgubić zbędne kilogramy.

Jednak sos zawiera soję. Muszą o tym wiedzieć osoby, które mogą być uczulone na ten produkt.

Dodatkowo trzeba wiedzieć, że sos teriyaki nie jest produktem bezglutenowym – sos sojowy oprócz soi zawiera pszenicę. Kupując, trzeba zwrócić na to uwagę i w razie potrzeby poszukać teriyaki bezglutenowego.

Jak zrobić sos teriyaki w domu, klasyczny przepis

Ktoś mógłby teraz zaprotestować: po co robić sos teriyaki w domu, o wiele łatwiej jest go kupić w sklepie. Tak i nie. Oprócz prostoty jest kilka powodów, dla których czasami lepiej jest przygotować japoński sos w domu. Przede wszystkim taki sos będzie niewątpliwie świeższy niż ten, który kupiłeś w sklepie. Ale co najważniejsze, możesz sam kontrolować składniki – dodaj sos sojowy z mniejszą ilością soli, użyj miodu, syropu klonowego jako słodzika, ocet jabłkowy lub winny może zastąpić ocet ryżowy.

Przygotowując w domu, zamiast zwykłego sosu sojowego możesz użyć bezglutenowego sosu sojowego.

Wszystkie płynne składniki do przygotowania sosu są pobierane w równych proporcjach.

Klasyczny sos teriyaki
Klasyczny sos teriyaki

Do przygotowania klasycznego sosu teriyaki potrzebujesz:

  • 120 ml sake*
  • 120 ml mirinu**
  • 120 ml sosu sojowego
  • 60 g cukru

*sake to napój alkoholowy wytwarzany na bazie ryżu. Zawartość alkoholu wynosi 15-20%.

**Mirin – czyli słodkie wino ryżowe. Słodka, syropowata ciecz stosowana jako środek aromatyzujący i glazurujący. Podobnie jak sake, mirin również jest rodzajem wina ryżowego, ale o niższej zawartości alkoholu – 14% zamiast 20%

  1. Na patelnię wlać sake i mirin. Dodaj sos sojowy i cukier. Mieszając, doprowadzaj do wrzenia, aż cukier całkowicie się rozpuści.
  2. Po zagotowaniu zmniejsz ogień do średnio-niskiego. Gotuj na wolnym ogniu przez 10-15 minut lub do momentu, aż sos zgęstnieje.
  3. Kiedy podczas mieszania na powierzchni pojawią się bąbelki, oznacza to, że sos jest gotowy. Sos przelać do wysterylizowanego słoika i ostudzić, nie zamykając pokrywki. Sos zgęstnieje po ostygnięciu.

Jak zachować sos w domu

Przygotowanie sosu teriyaki w dowolnej ilości jest dość łatwe. Pozostawiony nieużywany czy przeznaczony do wykorzystania w przyszłości? – Przelej do wygodnego, wysterylizowanego szklanego słoika lub butelki i włóż do lodówki. Sos można przechowywać w tych warunkach do 2-3 tygodni. Używaj go według potrzeby, szczelnie zamknij pokrywkę, a wtedy już zawsze będziesz mieć swój ulubiony sos do obiadu lub kolacji.

Z czym jesz sos teriyaki?

Sos teriyaki trudno łączyć poza deserami. W przypadku innych produktów i potraw można go uznać za uniwersalny składnik, przyprawę.

Teriyaki można stosować jako marynatę do każdego rodzaju mięsa i drobiu, ryb i owoców morza.

Sos dodany do pieczeni doda azjatyckiego smaku Twoim potrawom.

Do polewania lub maczania już przygotowanych dań mięsnych, rybnych i warzywnych niezastąpiony jest teriyaki.

I oczywiście nie zapominaj, że nazwa „Teriyaki” odnosi się do jego głównego zastosowania – jako glazury podczas gotowania na grillu lub na patelni. Naczynia będą lśniące, z pyszną karmelową skórką.

Używaj w gotowaniu

Sos teriyaki dobrze komponuje się z różnymi daniami rybnymi
Sos teriyaki dobrze komponuje się z różnymi daniami rybnymi

Sos Teriyaki, wynaleziony w Japonii, już dawno przekroczył granice. Kiedy w latach 60. dotarł do Ameryki, dał nazwę wielu potrawom. A teraz jest znany nie tyle jako sos, ile jako smaczne, jasne danie o tej samej nazwie – wszystkie, które zawierają teriyaki jako składnik.

Kultura gotowania dań japońskich stała się najbardziej popularna w Seattle od początku lat 90. XX wieku, a już w 2010 r. co najmniej 83 restauracje miały w nazwie słowo „teriyaki”. Teriyaki jest obecnie uważana za popisową kuchnię Seattle.

Kurczak teriyaki, łosoś teriyaki, wołowina teriyaki i tofu teriyaki, bułki teriyaki i klopsiki teriyaki, a nawet burger teriyaki. A ulubione przez dzieci to lepkie skrzydełka z kurczaka! A prawie wszystko to można przygotować w domu z domowym lub kupionym w sklepie sosem teriyaki.

Przydatne wskazówki i triki

Tak więc, aby przygotować japoński sos teriyaki, potrzebujesz tylko czterech składników. W rezultacie taki domowy sos nie będzie gorszy niż kupiony w sklepie. Aby pewnie przygotować sos, należy pamiętać o prostej formule: płynne składniki są pobierane w równych częściach, a ilość cukru można dostosować do smaku. Na 2 łyżki sosu sojowego – 2 łyżki sake, 2 łyżki mirinu i 1 łyżka. łyżka cukru (lub do smaku)

Aby uzyskać autentyczny smak, lepiej użyć japońskiego sosu sojowego, ponieważ chiński, tajski czy koreański mają różne gusta. Można także użyć sosu tamari, sosu sojowego o obniżonej zawartości sodu lub sosu sojowego bezglutenowego.

Sake i mirin są niezbędnymi składnikami teriyaki. Sake dodaje owocowego aromatu, a mirin dodaje słodyczy i przyjemnego blasku.

Sake można zastąpić taką samą ilością wytrawnego sherry lub chińskiego wina ryżowego, a w wersji bezalkoholowej wodą.

Zamiast mirinu można dodać sake w proporcji: 60 ml sake, 60 ml wody, 60 g cukru. Ale oczywiście przy każdej wymianie smak nadal będzie ucierpiał.

Do przygotowania dań teriyaki do sosu bazowego dodaje się świeży imbir, czosnek, świeżo zmielony czarny pieprz, proszek cebulowy, ocet jabłkowy lub ocet winny, a dla najsmaczniejszych kleistych skrzydełek z kurczaka obowiązkowym składnikiem jest marmolada pomarańczowa.

Skrobia kukurydziana służy do szybkiego zagęszczenia sosu.

Przy okazji, jeśli chcesz wstępnie zamarynować mięso lub drób w sosie teriyaki, zrób to w sosie klasycznym, a do podania zagęść skrobią – dzięki temu sos będzie lepiej przylegał do gotowego dania.

Uwaga dla właściciela. Aby wygodnie przechowywać sos teriyaki, jeśli często go używasz lub przygotowujesz do użycia w przyszłości, kup szklane butelki z szeroką szyjką. Ułatwi to polewanie przygotowanego gęstego sosu.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. Sos #teriyaki #teriyakiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja