Jak zrobić sok pomarańczowy w domu: proste wskazówki dla każdego
Waleria Temkina 04 stycznia 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy to źródło witamin, których tak bardzo brakuje nam zimą. I w odróżnieniu od pakowanych nie zawiera dodatkowego cukru. Sok łatwo przygotować w domu, należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią jego przygotowanie. Podajmy kilka zaleceń.
Naukowcy udowodnili, że świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy jest dobry dla zdrowia.
- Dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Należą do nich: białka, węglowodany, witamina C, potas, kwas foliowy i magnez.
- Pomarańcze zawierają wysoki poziom przeciwutleniaczy, takich jak karotenoidy, flawonoidy i kwas askorbinowy. Są niezbędne do utrzymania ogólnego napięcia ciała i wysokiego poziomu energii.
- Owoce te sprzyjają zdrowiu serca i zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia.
- Dodatkowo sok pomarańczowy zmniejsza markery stanu zapalnego i pomaga zapobiegać chorobom przewlekłym.
- Świeżo wyciskany sok jest zdrowszy niż sok kupowany w sklepie. Pakowane jedzenie zawsze zawiera dużo środków aromatyzujących, dodatków i innych konserwantów. Usunięcie miąższu, jak robi to wiele marek, usuwa witaminy i minerały, które można zachować, wyciskając sok z pomarańczy w domu.
WAŻNY! Wszelkie soki cytrusowe nie są wskazane dla alergików, osób z problemami żołądkowo-jelitowymi i cukrzycą. Ponadto nie należy pić go na pusty żołądek ani przed snem: kwas zawarty w soku podrażnia błonę śluzową żołądka, powoduje fermentację i zatrzymuje wodę w organizmie.
Jedną z najlepszych odmian pomarańczy na sok jest nowa (nevil). To soczyste, słodkie pomarańcze, prawie bez pestek.
Przepis na domowy sok pomarańczowy
- Przed wyciśnięciem soku z pomarańczy lepiej wyjąć je z lodówki i podgrzać. Aby to zrobić, każdy owoc należy nakłuć widelcem w kilku miejscach i umieścić w kuchence mikrofalowej na 20-30 sekund lub umieścić w gorącej wodzie. Gdy trochę przestygną, rozwałkuj pomarańcze na twardej powierzchni. Wszystko to pozwoli rozbić poszczególne segmenty i wypełnione sokiem bąbelki, dzięki czemu pomarańcza będzie mogła oddać więcej soku.
- Następnie owoc należy przeciąć na pół. Możesz wycisnąć połowę ręcznie, usuwając najpierw nasiona. Jeśli masz specjalną wyciskarkę ręczną lub mechaniczną, lepiej jej użyć. Sitko lub ściereczka pozwolą pozbyć się miąższu.
Świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy jest idealny na śniadanie: można go pić z filiżanką czarnej kawy. Można jednak eksperymentować z napojami na bazie soków.
Można wykorzystać miąższ pozostały po zrobieniu soku pomarańczowego. Przeczytaj o tym Tutaj.
Koktajl bezalkoholowy „Pomarańczowy Julius”
- Do miski blendera włóż 200 ml mleka, kilka kostek lodu, 3 łyżki cukru i trochę ziarenek wanilii.
- Wszystko zalewamy sokiem pomarańczowym do smaku i ubijamy. Przelać do wysokiej szklanki.
Sok z pomarańczowych pomarańczy można uzupełnić sokiem z czerwonych pomarańczy – dzięki temu koktajl będzie bogatszy. Aby koktajl był alkoholowy, do składników dodaj likier pomarańczowy.
Przygotowanie soku pomarańczowego
Przechowywanie soku pomarańczowego
Zaleca się przechowywanie soku pomarańczowego w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni. Aby przedłużyć okres przydatności do spożycia, można go zamrozić. Trzeba jednak pamiętać, że zamrożenie soku pomarańczowego z dużą ilością miąższu powoduje, że po rozmrożeniu staje się ziarnisty i suchy.
Aby zachować świeżość, miękkość i soczystość miąższu pomarańczy, najlepiej wypić sok od razu lub odcedzić miąższ przed zamrożeniem.
Popsicles wykonane z soku pomarańczowego
Jak zamrozić sok pomarańczowy?
W tackach z lodem
Zamrażając sok pomarańczowy w foremkach do kostek lodu, możesz przygotować wszechstronne kostki soku pomarańczowego, które można wykorzystać do różnych celów kulinarnych. Stosowane są do marynat, sosów, a nawet jako lody smakowe do napojów owocowych, koktajli czy zwykłej wody. Kostki pomarańczy często dodaje się do wypieków: na przykład ciasta i babeczki nabiorą dzięki nim smaczku.
Jedyne, co musisz zrobić przed zamrożeniem soku, to wyczyścić tackę na kostki lodu i ostrożnie przelać ją do poszczególnych części. Następnie włóż tackę do zamrażarki i daj jej czas na zamrożenie.
W szczelnych pojemnikach na żywność
Powinieneś wybrać hermetyczne pojemniki, które można przechowywać w zamrażarce. Nieodpowiedni pojemnik może puchnąć lub przeciekać. Kwas w soku zacznie zżerać plastik, dlatego najlepiej używać szklanych butelek lub słoików.
Pojemniki lub butelki ze stali nierdzewnej również się sprawdzą, ale kwas może wejść w reakcję z niektórymi metalami i sok straci smak.
W przypadku długotrwałego przechowywania sok pomarańczowy należy przelać do pojemnika, pozostawiając niewielką przestrzeń do pokrywy (około 1 cm) i umieścić go bezpośrednio w zamrażarce.
W torebkach do zamrażania (Ziploc)
Torby do zamrażania świetnie nadają się do przechowywania soku pomarańczowego, ale nie należy wlewać go bezpośrednio do nich. Najpierw musisz zrobić kostki w foremkach do lodu, a następnie wypełnić nimi torbę.
Ta metoda pozwala mieć pod ręką mnóstwo mrożonych kostek soku pomarańczowego, które można wykorzystać w dowolnym momencie.
Ponadto ta doskonała metoda przechowywania sprawia, że sok pomarańczowy jest wolny od smaków innych produktów spożywczych przechowywanych w zamrażarce podczas zamrażania.
WAŻNY! Odpowiednio zamrożony świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy można przechowywać 3-4 miesiące i nadaje się do wszelkich eksperymentów gastronomicznych.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #pomarańcze #sok owocowy #sok pomarańczowyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych