Jak zrobić smoothie za pomocą blendera. Z owoców, jagód, warzyw, ziół i ciekawych dodatków
Marianna Orlinkowa 27 lipca 2023 r5,00 (5)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Koktajle to świetne jedzenie. To gęste smoothie o gładkiej konsystencji, które można błyskawicznie przygotować z dowolnego miejsca do spożycia (napoju) na śniadanie, jako przekąskę lub szybki obiad.
Podstawy smoothie
Koktajl wcale nie musi być słodki ani owocowy – można go zrobić z dowolnego produktu, można dodać nawet mięso – choć nie jest to najpopularniejszy pomysł. Jedyną rzeczą, bez której nie można się obejść podczas przygotowywania koktajli, jest blender.
Jeśli przygotowujesz jedną porcję smoothie, wystarczy dowolny blender: miska lub blender zanurzeniowy ze szklanką. Ale więcej niż jedna porcja to tylko miska; będziesz musiał wkładać wszystko do szklanki zanurzeniowej porcjami, a cały szum związany z szybkością gotowania zniknie.
Konsystencja smoothie – Twój osobisty wybór, ale tradycyjnie powinien być całkowicie jednorodny i gładki, aby można było pić przez słomkę. Wiele osób lubi dotykać kawałków owoców, ziół czy warzyw, oznacza to, że po prostu nie muszą używać słomki, a to dobrze – jest to o wiele zdrowsze dla środowiska.
Technologia przygotowania smoothie proste, ale jest jeden mały niuans. Po umieszczeniu wszystkich składników w blenderze nie uruchamiaj go zbyt długo. Faktem jest, że nóż nagrzewa się z dużą prędkością, podgrzewając ubijaną ciecz – a po podgrzaniu część witamin znika. Lepiej więc pracować w trybie pulsacyjnym. Przygotowany smoothie należy wypić od razu – chodzi tu także o witaminy, które dosłownie wyparowują na naszych oczach. Cóż, smak z czasem się pogarsza.
Odmiany koktajli
Koktajle jagodowe i owocowe
Na bazie jednego rodzaju jagód lub owoców lub ich mieszanki w dowolnych proporcjach. Jeśli jagód/owoców jest dużo, nie trzeba w ogóle dodawać niczego innego, poza odrobiną lodu lub wody (a czasami nie jest to konieczne). Powiedzmy, koktajle truskawkowe, arbuzowe lub morelowe są wspaniałe same w sobie. Banana najczęściej używa się jako „zagęstnika” w przypadku niewielkiej ilości innych jagód i owoców.
Koktajle jagodowo-owocowe przygotowywane są z jednego rodzaju jagód lub owoców lub ich mieszanki w dowolnych proporcjach
Czasami jako „upłynniacz” stosuje się mleko, śmietanę, a także różne sfermentowane produkty mleczne: sfermentowane mleko pieczone, kefir, jogurt, mleko zsiadłe, acidophilus, matsoni itp. Jednak owoce i jagody nadal lepiej wchłaniają się same, dlatego używaj soków owocowych i jagodowych lub po prostu dobrej wody pitnej, najlepiej gazowanej.
Ale „alternatywne” mleko, zwłaszcza mleko orzechowe (orzechy laskowe, migdały, orzechy włoskie, cedr) dobrze komponuje się z owocami i sprawia, że koktajle są bardziej sycące i zdrowe.
Jako „rozcieńczalnik” do koktajli stosuje się mleko, śmietanę, a także różne fermentowane produkty mleczne: fermentowane mleko pieczone, kefir, jogurt, mleko zsiadłe, acidophilus, matsoni
Lepiej nie dodawać cukru ani innego słodzika do koktajli jagodowych – mają już dość własnego, raczej potrzebny jest sok z cytryny lub innego cytrusa; Jeśli owoce są kwaśne, jako słodzik można dodać suszone owoce: daktyle, suszone morele, rodzynki, one również zagęszczą konsystencję. Dodanie orzechów lub masła orzechowego również doda smoothie gęstości i słodyczy.
Jeśli chcesz dodać smaku swojemu smoothie, użyj świeżego imbiru, liści limonki kaffa, skórki cytrusowej, cynamonu, wanilii, kardamonu, wody z kwiatu pomarańczy lub wody różanej.
Koktajle warzywne
Na bazie warzyw i ziół, często z dodatkiem orzechów. Możesz użyć dowolnych warzyw, z wyjątkiem tych, które wymagają obróbki cieplnej – są to wszelkiego rodzaju ziemniaki, kukurydza, korzeń selera, bakłażan. Cóż, dodaj daikon/rzodkiewkę, buraki i kapustę biało-czerwoną w małych ilościach, aby uniknąć problemów trawiennych.
Najpopularniejsze koktajle warzywne powstają na bazie ogórków, słodkiej papryki i pomidorów – osobno lub razem. Razem jest bardzo smacznie (prawie hiszpańska zupa gazpacho), choć kolor zazwyczaj okazuje się nieatrakcyjny. Koktajl pomidorowy z zieloną bazylią i oliwą z oliwek, solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem jest pyszny. Jeśli przekąsisz mozzarellę, jest to tak naprawdę szybki włoski lunch.
Można przygotować koktajle z cukinii, dyni, kalafiora czy brokułów, świeżej (tylko bardzo świeżej!) fasolki szparagowej, selera naciowego, soczystej marchewki. Płynem, którego możesz użyć jest bulion warzywny, sok z marchwi, sok jabłkowy, sok pomidorowy lub soki z kilku rodzajów warzyw.
Koktajle warzywne bazują na niemal wszystkich warzywach i warzywach, często z dodatkiem orzechów
Dużą popularnością cieszą się koktajle warzywne na bazie fermentowanych produktów mlecznych: na przykład koktajle z ogórków z matsoni, estragonem i orzechami włoskimi. Albo smoothie na bazie sfermentowanego mleka pieczonego z dynią, kurkumą i skórką pomarańczową. Albo smoothie jogurtowe z cukinią, rukolą, szpinakiem i oliwą z oliwek.
Jeśli nie lubisz jeść dużej ilości surowych warzyw na raz, możesz przygotować koktajle kombinowane z pieczonych warzyw i świeżych warzyw lub owoców. Bardzo dobry jest na przykład smoothie z pieczonych buraków ze świeżymi burakami, imbirem i mlekiem kokosowym. Lub smoothie z pieczonej marchewki ze świeżym zielonym jabłkiem, sokiem pomarańczowym i bazylią. Świetnie sprawdzi się także smoothie ze słodkiej czerwonej papryki z sokiem z cytryny, papryką i sokiem pomidorowym.
Jako akcent smakowy można zastosować pikantne warzywa (świeży imbir, czosnek, odrobina pora, papryczka chili), zioła (ale o tym poniżej) i przyprawy (kminek, kolendra, curry lub pasta). Nie zapomnij o sosach: sojowym, rybnym, słodkim chili – stworzą bardzo ciekawą równowagę smaków.
Oleje nierafinowane doskonale nadają się do każdego smoothie warzywnego – dodają mu zarówno dodatkowego smaku, jak i zdrowia.
Smoothie z zieleniną
Zwykle jest to mieszanka sfermentowanego produktu mlecznego z dużą ilością zieleniny/liści sałaty i dodatkiem zielonych warzyw lub owoców, takich jak brokuły, cukinia, młode strąki grochu, seler naciowy, kiwi, zielone jabłka itp. Ale można je przygotować także na bazie soków warzywnych i owocowych.
Jako dodatki sprawdzają się same pikantne warzywa (czosnek, por) oraz szeroka gama przypraw.
Zielony koktajl to mieszanka sfermentowanego produktu mlecznego z dużą ilością sałaty/liści sałaty i dodatkiem zielonych warzyw lub owoców
Koktajle przyrządzane wyłącznie z warzyw
Mają na celu poprawę zdrowia organizmu, zwykle przy użyciu dobrej wody. Te napoje nie są zbyt smaczne, szczerze mówiąc. Chociaż można spróbować wersji dużo szpinaku z rukolą i bazylią. Ale nadal lepiej dodać przynajmniej oliwę z oliwek i sos sojowy lub zrobić to z sokiem jabłkowym.
Koktajle przygotowywane są wyłącznie z zieleniny, aby poprawić zdrowie organizmu.
Smoothie na odchudzanie
Zasada takich koktajli jest prosta. Biorą żywność, która „nie tuczy” i zamieniają ją w płyn. Są to ogórki, wszystkie rodzaje kapusty, wszelkiego rodzaju warzywa i sałatki, słodka papryka, seler. Zazwyczaj takie koktajle robi się na bazie kefiru lub wody, z dodatkiem imbiru i owoców cytrusowych. Wielu dietetyków zaleca dodawanie do takich koktajli nierafinowanych olejów dla smaku i utrzymania organizmu w dobrej kondycji.
Ciekawe suplementy
Każdy koktajl można uczynić bardziej „osobistym” lub zdrowszym, używając mniej oczywistych dodatków. Możesz na przykład zagęścić smoothie zdrowymi węglowodanami – powiedzmy płatkami owsianymi zmielonymi w młynku do kawy lub proszkiem z prażonych ziaren jęczmienia perłowego. Różne nasiona działają jako zagęszczacz i jednocześnie superfood: chia, len, dynia. Chlorella to nie tylko świetny przeciwutleniacz, ale także barwnik, który sprawi, że Twoje koktajle będą szmaragdowo zielone. Kurkuma jest silnym środkiem przeciwzapalnym; smoothie z nią będzie cudownie żółte.
I oczywiście nie można zapomnieć o ulubionych smakach: każdy smoothie owocowo-jagodowy z dodatkiem kakao (bez cukru!) z łatwością zamieni czekoladę. A koktajle jagodowo-owocowe na bazie kawy staną się Twoim ulubionym śniadaniem!
Koktajle można uczynić bardziej „osobistymi” lub zdrowszymi, dodając zmielone płatki owsiane, sproszkowany jęczmień perłowy, kurkumę, nasiona chia, nasiona lnu, pestki dyni, chlorellę, kakao w proszku, ziarna kawy
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #pochlebcaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych