Jak zrobić pyszny bulion warzywny o magicznych właściwościach oczyszczających

Jak zrobić pyszny bulion warzywny o magicznych właściwościach oczyszczających

Jak zrobić pyszny bulion warzywny o magicznych właściwościach oczyszczających

Alena Spirina 7 listopada 2023 r4,50(10)Dodaj do ulubionychUdział

Rosół warzywny to doskonały preparat na dalsze kulinarne fantazje, a także doskonały środek na oczyszczenie organizmu. Nasza stała autorka i specjalistka kulinarna Alena Spirina opowiedziała, jak doszło do jej pierwszej znajomości z bulionem warzywnym i podzieliła się tajnikami jego przygotowania.

Jak zrobić pyszny bulion warzywny o magicznych właściwościach oczyszczającychJak zrobić pyszny bulion warzywny o magicznych właściwościach oczyszczających

Treść:

  • Pierwsze wprowadzenie do bulionu warzywnego
  • Jak zrobić bulion warzywny?
  • Jakie dodatki nadają się do bulionu warzywnego?
  • Kiedy robię bulion warzywny
  • Rady pana Pepina dla tych, którzy gotują bulion warzywny
  • Uniwersalny bulion warzywny

Pierwsze wprowadzenie do bulionu warzywnego

Moja znajomość fenomenu kulinarnego tzw „bulion warzywny” wydarzyło się w czasach, gdy o Internecie nikt nie słyszał, a ja uważnie czytam glosariusze kobiet. A w jednym z takich magazynów był długi artykuł o Madame Geście i jej magicznej diecie oczyszczającej.

W tamtych latach w ogóle nie musiałam myśleć o dietach, ale niektóre z pomysłów zaproponowanych w artykule mnie zainteresowały. A przepis na bulion warzywny mnie po prostu zaintrygował. Aby go przygotować, do drobno posiekanej marchewki, pora i pomidorów trzeba było dodać wodę, dodać tymianek i gotować bez soli przez dwadzieścia minut. Rosół pić małymi łykami, jeść warzywa…

Dwa składniki magicznej diety oczyszczającej Madame Gesty

Oczywiście pora nie można nigdzie kupić, ale w książce o ziołach i przyprawach podano, że fitoncydy pod względem smaku i składu przypominają mieszankę cebuli i czosnku. Zastępując por dostępnymi produktami przygotowałam bulion. I okazało się, że jest nie tylko jadalne, ale nawet smaczne! I bez soli.

Jak zrobić bulion warzywny?

Od tego czasu dość często przygotowuję bulion warzywny, ponieważ ten preparat jest bardzo przydatny w gospodarstwie domowym. Nie będę go podawać jako osobnego dania (choć sam potrafię wypić kubek z kawałkiem chleba), ale do kłusowania ryb, przygotowywania zup puree, sosów”z patelni„, risottowszelkiego rodzaju gulasz – bardzo wygodne.

Przygotowanie risotto. Do ryżu stopniowo dodawaj bulion warzywny

Do bulionu warzywnego dodaję prawie wszystkie aromatyczne warzywa, które mam pod ręką. Jeśli to jest rosół”ogólnego przeznaczenia„, nigdy nie zawiera papryki i kapusty. Ponieważ ich bezczelny zapach obezwładnia smak i aromat nie tylko rosołu, ale także potrawy, do której zostanie dodany.

Zwykle marchewka, cebula – cebula i por, seler – nie mają znaczenia, tylko bulwa, łodyga, liście lub po trochu wszystkiego trafiają na patelnię. Seler bulwiasty jest najtańszym z „białe korzenie„, ale jeśli w gospodarstwie jest korzeń pietruszki lub pasternaka, to zdecydowanie go dodaję.

Najczęstszi uczestnicy przygotowywania bulionu warzywnego

Bardzo lubię też dodawać koper włoski: zazwyczaj jego zewnętrzne części są zbyt grube na sałatkę, ale dobre na rosół. Pomidor – tylko w sezonie i trochę, nadaje naturalną kwaskowatość. Do ziół prawie zawsze dodaję tymianek – gałązki świeże lub suszone oraz łodygi pietruszki i koperku. No i mały liść laurowy, jeśli nie zapomnę.

Pikantne świeże zioła do przygotowania bulionu warzywnego

Oprócz warzyw dodaję kilka groszków czarnego i ziela angielskiego (można je zmiażdżyć, ale większe). Sól, oczywiście.

Nawiasem mówiąc, o soli. Mądrzy ludzie radzą solić warzywa bulion od razu: sól pomaga wydobyć aromaty i smaki z warzyw. A ponieważ bulion nie gotuje się długo i prawie nie ma czasu na gotowanie, ryzyko, że będzie przesolony, jest minimalne. Pamiętaj jednak, że bulion jest solony, gdy używasz go do przygotowania innego dania.

Dobrze byłoby też dodać odrobinę białego wytrawnego wina lub, w najgorszym przypadku, łyżkę białego octu winnego. Kwas po pierwsze przyspiesza przenoszenie aromatów z warzyw do cieczy, a po drugie w pewnym sensie „ożywia się» smak warzyw korzeniowych.

Wino białe wytrawne jako jeden z dodatkowych składników bulionu warzywnego

Możesz oczywiście lekko usmażyć posiekane warzywa lub upiec je na oleju roślinnym. Kolor bulionu będzie inny, a aromat będzie jaśniejszy. Ale nigdy tego nie robię: warzywa, zwłaszcza marchewka, nabierają słodyczy, która osobiście uważam za nieodpowiednią w podstawowym bulionie. I nie zawsze chcesz oleju w bulionie.

Bulion warzywny przygotowuje się bardzo szybko i w jakiś sposób od niechcenia. Nie gotuję długo, nie dłużej niż pół godziny od momentu zagotowania. W tym czasie warzywa mają wystarczająco dużo czasu, aby uwolnić do płynu wszystko, co smaczne i aromatyczne.

Gotowy bulion przecedzam przez sito, lekko wyciskając warzywa i albo wykorzystuję go od razu, albo studzę. Ostudzony bulion wstawiam do lodówki, gdzie można go przechowywać około tygodnia, lub przelewam do półlitrowych pojemników i przechowuję w zamrażarce. Wygodnie jest zamrozić przynajmniej jego część w tacach na lód: jeśli potrzebujesz trochę bulionu do gotowania, możesz wziąć kilka kostek.

Wlać bulion do tacek na kostki lodu, a następnie włożyć je do zamrażarki do zamrożenia.

Jakie dodatki nadają się do bulionu warzywnego?

Powiem też coś o nietypowych dodatkach do podstawowych warzyw. bulion. Do przygotowania bulionu często zaleca się wykorzystanie zielonych części porów. Możesz, ale przygotuj się na brązowy bulion. Lubię dodawać do warzyw kilka suszonych pomidorów lub suszonych grzybów. Obydwa dodatki nadają bulionowi głębszy, bardziej mięsisty smak. Ale kolor jest również zepsuty – rosół ciemnieje. Tak, prawie zapomniałem – nie oszczędzaj na wodzie, bierz smaczne rzeczy!

Świetne dodatki do przygotowania bulionu warzywnego

Kiedy robię bulion warzywny

Są dwie sytuacje, w których zaczynam gotować bulion warzywny. Pierwszy to moment, w którym wymyśla się danie, dla którego dobrze byłoby je mieć. Wtedy do bulionu trafiają tylko warzywa, które są tu i teraz dostępne. Powiedzmy cebula, marchew, czosnek, dobrze, jeśli seler, liść laurowy… Niewiele, ale zawsze lepsze niż sama woda.

Druga sytuacja ma miejsce, gdy wystarczy „surowce” Na przykład kroję sałatkę z kopru włoskiego, a górne „warstwy” pozostają. A wczoraj świadomie odłożyłam kilka brzydkich łodyg selera, ale nie wyrzuciłam łodyg pietruszki… Cebulę i marchewkę mam zazwyczaj na stanie. Mam zrobić bulion?

Posiekaj nadmiar korzenia pietruszki na bulion warzywny

Rady pana Pepina dla tych, którzy gotują bulion warzywny

Skoro już mówię o ekonomii oszczędnej, opowiem Wam o kilku radach, które kiedyś poruszyły moją wyobraźnię.

Należy odciąć górę opakowania papierowego (na przykład z przecieru pomidorowego), włóż go do zamrażarki i umieść tam wszystkie łodygi i porządne dodatki odpowiednich warzyw. Po wypełnieniu do góry opakowanie przeciąć nożyczkami, powstały zamrożony brykiet zalać wodą i ugotować bulion. I ta rada nie pochodziła od jakiejś starszej kobiety, która przeżyła głodne lata, ale od Jacques’a Pepina, bardzo autorytatywnej osoby w kulinarnym świecie.

Ozdoby i łodygi warzyw i ziół zbieramy w ich opakowaniu – pod przecierem pomidorowym

Uniwersalny bulion warzywny

na 1,5 litra przygotowanego bulionu

Zbierz wszystkie niezbędne składniki.

Układ składników do gotowania bulionu warzywnego

Czego potrzebujesz:

  • 1 cebula
  • 1 por
  • 2 małe marchewki
  • 1 korzeń pietruszki (lub kawałek bulwy selera o wadze 50-70 g lub mały pasternak)
  • 1-2 łodygi selera (opcjonalnie)
  • 1/4 bulwy kopru włoskiego (opcjonalnie)
  • 1 mały pomidor lub pół dużego
  • 5-7 łodyg lub gałązek pietruszki
  • 5-7 łodyg lub gałązek koperku
  • 3-4 gałązki tymianku (opcjonalnie)
  • 2-3 ząbki czosnku, nieobrane
  • 5-7 ziaren czarnego pieprzu
  • 5-7 groszków ziela angielskiego (najlepiej)
  • 1-2 liście laurowe
  • 3/4 łyżeczki grubej soli
  • 100 ml wytrawnego białego wina lub 2 łyżki. l. biały ocet winny
  • 1,8 litra wody

Co zrobić:

Obierz warzywa, opłucz i pokrój na małe kawałki o dowolnym kształcie. Włożyć do szerokiego rondla, najlepiej z grubym dnem, dodać gałązki ziół, nieobrane ząbki czosnku (aby przypadkowe gotowanie nie spowodowało zmętnienia bulionu), sól, pieprz, liść laurowy.

Warzywa przygotowane do gotowania bulionu w rondlu

Do rondla wlać wino i wodę i postawić na średnim ogniu. Jak tylko bulion wrze, zmniejszyć ogień do średniego i gotować na wolnym ogniu przez 20-25 minut, aż marchewka będzie miękka.

Bulion przecedzić przez sito, lekko wyciskając warzywa. Zużyj bulion natychmiast lub zalej go w celu przechowywania i wykorzystania w przyszłości.

Bulion warzywny przecedzić przez sito

ALYONA SPIRINA:
„Jestem aktywistą na rzecz kuchni sezonowej, jak trafnie określił to jeden z moskiewskich gastropubów. Wszystko, co trafia do mojej kuchni, jest przygotowywane szybko, prosto i sezonowo. Nawet moja książka „52 ciasta” jest podzielona na rozdziały według pór roku. Lubię też podążać drogą upraszczania technologii gotowania, „chodzenia na skróty” bez poświęcania smaku. Jest to możliwe, jeśli wyobrazisz sobie, co dzieje się z produktami, zrozumiesz – lub spróbujesz zrozumieć – chemię i fizykę procesów. A potem naprawdę chcę podzielić się moimi odkryciami i odkryciami z przyjaciółmi i współpracownikami. Dobrze, że są ku temu możliwości – trzy sezony programu „Po prostu smacznie” na kanale „Kitchen TV”, blog kulinarny, który prowadzę z różnym zapałem od 7 lat oraz kursy mistrzowskie z zakresu kulinariów studio.”

Przepisy Aleny Spiriny:

Magiczny garnek: wiśnia

Nasza redaktorka i blogerka kulinarna Alena Spirina nadal napełnia swój „Magiczny Garnek”, wkładając do niego sezonowe jagody i owoce i zalewając je… Zobacz więcej…

Przetwory – przepisy z jagód i owoców

Rozpoczyna się sezon domowych przetworów, a nasza redaktorka i blogerka kulinarna Alena Spirina zaczyna napełniać swój „Magiczny Garnek”, wkładając… Zobacz więcej…

Magiczny garnek: maliny i porzeczki

Gdy lato topnieje, magiczny garnek Aleny Spiriny zapełnia się: warstwą truskawek, warstwą wiśni, a dziś dodajemy maliny i porzeczki. Zobacz więcej…

Magiczny garnek: morele

Tym, którzy niedawno do nas dołączyli, przypominamy historię problemu: Alena wkłada jagody i owoce do słoika z wódką, gdy dojrzewają. Zobacz więcej…

Magiczny garnek: brzoskwinie

Miejsca w doniczce pozostaje coraz mniej, a pokusa, aby zmieścić w niej jak najwięcej, jest ogromna. Na przykład brzoskwinie, bez nich nie można się obejść! Albo nektarynki… Zobacz więcej…

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #warzywa #bulion #jak gotować #bulion warzywny #Alena SpirinaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

B (gość)

12 lipca 2023 r

wszystko do rzeczy

00OdpowiedźOlga ZacharowaOlga Zacharowa12 lutego 2023 r

Linda, w materiale znajduje się przepis na rosół uniwersalny, po wyszczególnieniu składników jest napisane: „Warzywa obieramy, opłukujemy i kroimy na małe kawałki o dowolnym kształcie”. To jest odpowiedź na Twoje pytanie. Warzywa można posiekać, aby łatwiej było je przechowywać w pojemniku do przechowywania, lub można je posiekać przed przystąpieniem do przygotowywania bulionu.

00OdpowiedźOlga ZacharowaOlga Zacharowa12 lutego 2023 r

Linda, jest to możliwe i konieczne. Możesz mieć specjalny pojemnik na żywność nadający się do zamrożenia, do którego możesz wrzucić resztki warzyw i wykorzystać je do przygotowania bulionu.

00Odpowiedź

Linda (gość)

11 lutego 2023 r

Czy muszę siekać warzywa przed zamrożeniem?

00Odpowiedź

Linda (gość)…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja