Jak zrobić pyszne ciasto pomarańczowe w czasie Wielkiego Postu
Jeśli w przypadku zup wielkopostnych, gulaszy warzywnych i kaszek wszystko jest mniej więcej jasne, to ciasto wielkopostne i wypieki wielkopostne w ogóle rodzą wiele pytań. Nasza stała autorka, słynna piekarz Alena Spirina, podpowiada, jak upiec wspaniałe ciasto wielkopostne i czym zastąpić jajka i masło.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jak zastąpić masło w chudym wypieku
- Jak zastąpić jajka w wypiekach wielkopostnych
- Cukier w wypiekach wielkopostnych
- Jakie są opcje chudego pieczenia?
- Wielkopostne ciasto pomarańczowe
Aby zrozumieć, jak sprawić, by wypieki wielkopostne były naprawdę smaczne, zastanówmy się, jak na jakość ciasta wpływają produkty, których jesteśmy pozbawieni w czasie Wielkiego Postu, a weganie zawsze to robią. Jak ich brak wpływa na jakość gotowych produktów i jak można tę nieobecność zrekompensować?
Jak zastąpić masło w chudym wypieku
Masło składa się w przybliżeniu z 80% tłuszczu i 20% wody. Dzięki maśle ciasto staje się wilgotne, łuszczące się i obszerne. Ciasto kruche staje się kruche, między innymi z powodu pary powstającej podczas odparowywania wody z oleju. I żaden inny tłuszcz nie nada ciastu smaku i konsystencji, jakie uzyskuje się przy użyciu masła.
Najbliższą, ale nie najzdrowszą alternatywą jest margaryna. Jeżeli jesteś kategorycznym przeciwnikiem tego produktu, pozostaje Ci jedynie zwykły olej roślinny. Co nie jest takie złe, chociaż nie zawiera wody, powietrza ani emulgatorów, które pomagają zatrzymać dużą ilość powietrza, a zatem nie mogą wpływać na zakwaszanie ciasta. Natomiast olej roślinny doskonale otacza mąkę, zapobiegając nadmiernemu rozwojowi glutenu. Tak, ciasto kruche zmieszane z olejem roślinnym nie będzie tak warstwowe i aromatyczne jak z masłem, ale pozostanie kruche i miękkie. Można go poluzować proszkiem do pieczenia.
Jak zastąpić jajka w wypiekach wielkopostnych
W cieście na chude ciasto jajka można zastąpić dojrzałymi bananami
To właśnie jaja odpowiadają za kształtowanie struktury niektórych rodzajów ciast i są praktycznie jedynym składnikiem, który jednocześnie zawiera znaczną ilość naturalnych substancji zagęszczających (białek) i środków spulchniających (tłuszcze i emulgatory). Możesz także ubić jajka, aby dodać powietrza do ciasta. Jajka zapobiegają również oddzielaniu się wody od tłuszczów.
Ale nie mamy jajek, więc na razie musimy zapomnieć o puszystych ciasteczkach. Ale babeczki są dla nas dość dostępne, jeśli wiesz, jak zrekompensować brak emulgatorów i środków spulchniających. Będziesz musiał na siłę stworzyć emulsję, jak w sosie sałatkowym octowym: zmieszaj olej roślinny z kwaśnym płynem, na przykład sokiem owocowym lub kawą, syropem dżemowym lub przecierem owocowym.
Jeśli Twój przepis na babeczki wymaga kilku jajek, spróbuj zastąpić je dojrzałymi bananami, używając tej samej ilości wagowej: 100 na 2 jajka–110 g banana. Wystarczy dodać nie tylko rozgniecionego widelcem banana, ale ubić go z olejem roślinnym w misie blendera lub robota kuchennego: zobaczysz, jaką otrzymasz stabilną emulsję!
Cukier w wypiekach wielkopostnych
Wypieki wielkopostne często wydają się zbyt słodkie. Nie jest to zaskakujące, ponieważ cukier, miód i dżem muszą rekompensować brak masła i jajek.
Cukier nie tylko zmiękcza strukturę ciasta, ale także przyciąga wodę, chroniąc je przed nadmiernym rozwojem glutenu. Im więcej cukru dodasz do ciasta, tym będzie ono bardziej miękkie. Jeśli nie będzie wystarczającej ilości cukru, struktura ciasta nie uformuje się prawidłowo i albo nie będzie rosło, albo rosło i zapadało się. Cukier zatrzymuje także wilgoć gotowego produktu, nadając mu miękkość i chroniąc przed czerstwieniem.
Jakie są opcje chudego pieczenia?
Najprostszy sposób na przygotowanie chudego ciasta drożdżowego: doskonale sprawdza się bez pieczenia, a z minimalną jego ilością w postaci dobrego oleju roślinnego i ewentualnie cukru. Aby powierzchnia ciasta była różowa i błyszcząca, przed pieczeniem posmaruj go mocną herbatą, a po pieczeniu olejem roślinnym.
W przypadku kruchego ciasta na ciasta wszystko jest również proste: wystarczy wymieszać wagowo taką samą ilość oleju roślinnego i wody i dodać około 2 razy więcej mąki, do której dodano sól, proszek do pieczenia, a w przypadku słodkich ciast cukier. Po prostu nie ugniataj ciasta, aż będzie gładkie; może stać się szorstkie.
Najtrudniej jest z babeczkami. Spróbuj znaleźć przepis na ciasto, który ogólnie Ci odpowiada i zmieniaj go w zależności od okoliczności: użyj innego płynu, spróbuj pobawić się smakiem masła, urozmaicaj dodatkami: orzechami, suszonymi owocami, owocami kandyzowanymi, przyprawami i ziołami. Lub wylej ciasto na plasterki owoców – jabłka, ananasy, pomarańcze – będzie wyglądać jak Charlotte.
Polecam przepis na babeczkę wielkopostną (wegańską) z książki Joy of Cooking autorstwa guru amerykańskich gospodyń domowych Irmy Rombauer.
Wielkopostne ciasto pomarańczowe
- mąka pszenna – 210 g
- sok pomarańczowy – 250 ml
- cukier – 190 g (można zmniejszyć do 2 łyżek)
- olej roślinny – 80 g
- otarta skórka pomarańczowa – 1 łyżka. l.
- ocet jabłkowy – 1 łyżka. l.
- soda – 1 łyżeczka.
- proszek do pieczenia – 1 łyżeczka.
- cukier waniliowy – 1 łyżeczka.
- sól – 3/4 łyżeczki.
- Forma o wymiarach 20×20 cm lub cegła
1. W dużej misce wymieszaj mąkę, cały cukier, skórkę, sodę, proszek do pieczenia i sól.
2. Osobno wymieszaj sok pomarańczowy, olej i ocet.
3. Połączyć mieszaninę mąki z płynem, zagnieść ciasto, aż będzie gładkie.
4. Formę wysmaruj masłem lub wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto przełożyć do formy i wyrównać.
5. Piec w temperaturze 180°C przez 30–35 minut, aż wykałaczka wbita w środek ciasta będzie sucha.
6. Studzimy w formie na metalowej kratce przez 10 minut. Następnie obróć ciasto na drugą stronę i usuń papier. Ponownie odwrócić ciasto i całkowicie ostudzić na metalowej kratce.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #pieczenie #pieczeniepostne #post #babeczka #ciasto wielkopostne #tort pomarańczowyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych