Jak zrobić prawdziwą kawę po turecku

Jak zrobić prawdziwą kawę po turecku

Jak zrobić prawdziwą kawę po turecku

Olga Siutkina 25 marca 2024 r

Wynalezienie napoju zwanego kawą owiane jest wieloma legendami, czasem zupełnie fantastycznymi. Wiadomo na pewno, że w Aden (współczesny Jemen Południowy) kawę pijano już w 1420 roku. Zwyczaj ten przyjął się w Syrii, następnie w Konstantynopolu. Wenecjanie sprowadzili kawę do Europy w 1615 roku.

Cezve i kawa po turecku

Treść:

  • Co to jest cezve (turecki)
  • Jak czyścić miedzianą miskę
  • Kawa po turecku zaczyna się od samej kawy
  • Co dodać do kawy

Początkowo kawę uważano za dziwną substancję; postrzegano ją raczej jako lek. Rozpowszechnienie napoju ułatwiło wynalezienie młyna do kawy w 1687 roku.

Możliwości przygotowania kawy jest wiele, każda jest dobra na swój sposób i na różne sposoby odsłania smak napoju.

Najbardziej znanym sposobem przygotowania kawy jest kawa po turecku. Drobno zmielony proszek miesza się z cukrem i wlewa do wrzącej wody. Ale prawdziwej kawy po turecku nie można przygotować, jeśli nie ma specjalnego naczynia – cezve.

Co to jest cezve (turecki)

Cezva lub Turk to nazwa małej stożkowej chochli z długą rączką, w której parzy się prawdziwą turecką kawę. W tłumaczeniu z arabskiego cezve oznacza płonący węgiel, kawałek ognia. Słowo cezve» bezpośrednio związane z erą osmańską i historią kawy, gdyż kawę odkryto pierwotnie w prowincji Jemen. Prawidłowe rozprowadzanie i zatrzymywanie ciepła, długi uchwyt ułatwiający gotowanie nad ogniem, niewielka objętość – wygodna do zabrania ze sobą. Wszystko ułożyło się w idealną formę dla napoju. Dzbanek wykonany jest z miedzi, materiału używanego od setek lat do produkcji kawy po turecku. Jedną z zalet miedzianego dzbanka jest wyjątkowy smak, jaki nadaje parzonej w nim kawie. Dzieje się tak dzięki właściwościom przewodzenia ciepła miedzi, które pozwalają przygotować optymalnie smaczny napój.

Obecnie na rynku dostępne są dzbanki do kawy wykonane z innych materiałów – ze stali nierdzewnej, ceramiki, elektryczne.

Cezve ze stali nierdzewnej jest najpopularniejszym po miedzi. Nowoczesny wygląd, łatwy w obsłudze i czyszczeniu. Ale kawa po turecku parzona w takim dzbanku jest znacznie gorsza w smaku od kawy parzonej w miedzianym dzbanku.

Cezve ceramiczne jest zwykle wykonane z czerwonej gliny, ręcznie robione. Ceniony za przyjazność dla środowiska i autentyczność.

Ceramiczne cezve
Ceramiczne cezve

Ceramiczny dzbanek do kawy nadaje napojowi bardzo smaczny i bogaty aromat.

Najłatwiejszym wyborem jest elektryczny cezve. Kawa zostanie przygotowana pod kontrolą czujnika, który reaguje na zagotowanie i zapobiegnie „uciekaniu”, co często zdarza się w konwencjonalnych ekspresach do kawy. Doskonały wybór dla miłośników napojów, którzy chcą szybko i łatwo przygotować kawę o bogatym smaku.

Mając w swoim arsenale miedziany garnek, gospodyni domowa często staje przed pytaniem: jak i czym go wyczyścić?

Jak czyścić miedzianą miskę

Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia wyrobów miedzianych jest soda oczyszczona. Należy wylać go na wilgotną szmatkę i wytrzeć naczynia. Następnie spłucz i wytrzyj do sucha.

Cytryna i sól to kolejna skuteczna metoda usuwania czerni z kawy. Posyp solą przekrojoną na pół cytrynę i wytrzyj nią zanieczyszczone miejsca. Opłucz pod bieżącą wodą i osusz suchym ręcznikiem.

Zamiast cytryny można użyć octu jabłkowego lub winogronowego. Do Turka wlać ocet, dodać łyżkę soli i wytrzeć plamy. Spłucz dużą ilością wody i wytrzyj do sucha.

Najbardziej niezwykłym, ale skutecznym sposobem czyszczenia powierzchni miedzianych jest ketchup. Plamy po kawie przetrzyj serwetką i ketchupem i spłucz dużą ilością wody. Będzie lśnić jak nowy!

Kawa po turecku zaczyna się od samej kawy

Jaki rodzaj kawy jest potrzebny do przygotowania kawy po turecku? Kawa nie rośnie w Turcji; jest kupowana w Ameryce Środkowej i Południowej, Etiopii i Kenii. A to tylko 100% Arabica. Kawa o bogatym, subtelnym, miękkim aromacie. Tonizujący, z niuansami aromatu, w zależności od kraju pochodzenia. Ziarna kawy po turecku są bardzo ciemno palone, co dodaje im nuty goryczy. Stopień zmielenia prażonego ziarna jest bardzo drobny, niemal na proszek.

Przepisów na kawę po turecku nie ma wiele, a opierają się one na jednej metodzie przygotowania: drobno zmieloną kawę miesza się z cukrem i zalewa wrzącą wodą. Turkę podpala się lub umieszcza w gorącym piasku; gdy tylko napój zacznie się gotować, wyjmuje się go i po chwili ponownie podpala. Operację tę powtarza się trzykrotnie. Następnie do kawy wlewa się kilka kropel zimnej wody, aby osadzić fusy, a parzący napój przelewa się do małych filiżanek.

Robienie kawy
Robienie kawy

Kawa po turecku nalewana jest najczęściej do filiżanek o pojemności 60 ml. Należy wypić w ciągu 45 łyków, pozostawiając trochę niedokończonej kawy, aby osad zmielonej kawy pozostał na dnie. W żadnym wypadku nie należy mieszać kawy, aby nie podnieść fusów z dna.

Ważne jest, aby przed wypiciem kawy odczekać około 4 minut, aby odpowiednio ostygła – pozwoli to pełniej rozwinąć smak.

Tradycyjny przepis na kawę po turecku na 1 porcję (filiżankę): 2 łyżeczki. ze szkiełkiem kawy, 1 łyżeczka. cukier, 1 szklanka wody.

Wszystkie opcje gotowania zależą od ilości cukru lub jego braku. Może to być 1, 2 lub nawet 3 łyżeczki. na porcję.

Często spotykany jest również ten przepis na robienie kawy po turecku. Do cezve wlej 1,5 szklanki wody. Dodaj 6 łyżek. cukier puder. Doprowadzić do wrzenia. Dodaj 3 łyżki. l. z kupą bardzo drobno zmielonej kawy. Doprowadzić do wrzenia trzy razy. Zdjąć z ognia i dodać kilka kropel zimnej wody. Do 4 małych filiżanek włóż część piany, która utworzyła się na powierzchni kawy. Powoli napełniaj kubki napojem.

Kawa po turecku
Kawa po turecku

Dodajemy zimną wodę, tak aby fusy, które podczas gotowania unoszą się do góry, opadły na dno. Innym ciekawym sposobem na osiągnięcie tego efektu jest to, że po trzecim zagotowaniu kawy mocno uderzamy dnem cezve o płaską powierzchnię, tak aby fusy zaczęły się osiadać. Następnie rozlać do kubków, do każdej łyżki dodając zimną wodę, aż fusy całkowicie się opadną.

Co dodać do kawy

W krajach arabskich do filiżanki kawy często dodaje się dwa nasiona kardamonu madagaskarskiego.

W Grecji pije się albo bardzo mocną i słodką kawę, albo napój o średniej mocy i słodyczy, który kilkakrotnie zagotuje się.

W kawie wiedeńskiej na mocną kawę nakłada się gęstą bitą śmietanę.

Kawa jawajska to mokka. Wymieszaj filiżankę czarnej kawy z filiżanką gorącej czekolady i podgrzej nad ogniem, nie dopuszczając do wrzenia. Dodaj cukier do smaku.

Kawa irlandzka. Podgrzej odpowiednią szklankę, wlej do niej 2 łyżeczki. cukier i zalej 50 ml whisky. Dodaj 70 ml mocnej gorącej kawy. Wymieszaj i dodaj odrobinę śmietanki. Podawaj natychmiast. Śmietanka powinna pozostać na powierzchni kawy. Aby nie opadły na dno, należy je rozcieńczyć niewielką ilością mleka, ostrożnie wlewając je wzdłuż rączki łyżki.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kawaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Galina KompancewaGalina Kompancewa10 marca 2022 r

Zacząłem od garnka miedzianego, potem dali mi metalowy z grubym dnem, jakiejś znanej firmy, a teraz mam swój ulubiony – ceramiczny, brazylijski. Nie mógłbym być szczęśliwszy. Ale nigdy nie parzę kawy z cukrem (to tylko mój osobisty wybór), bo wolę czekoladę z kęsem lub w ogóle żadnych słodyczy, jeśli ziarno jest bardzo wysokiej jakości. Lubię eksperymentować z przyprawami – czasami dodaję jakąś rzecz, ale uwielbiam też mieszanki, mieszam je według własnego gustu, to dla mnie prawdziwa magia :)

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja