Jak zrobić najlepszy na świecie smażony bakłażan
Alena Spirina 28 sierpnia 2023 r4,64 (14)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział15Komentarz
Solić czy nie solić bakłażan Ile oleju przed smażeniem dodać i czy do gotowego dania dodać soli? Szczegółowo odpowiadamy na wszystkie Twoje pytania, abyś mógł samodzielnie przygotować najlepsze smażone bakłażany na świecie.
O czym porozmawiamy w artykule:Czy solić bakłażany przed gotowaniem, czy nie. Ile oleju należy brać do smażonych bakłażanów? Czy solić bakłażany, czy nie, aby zachować ich kształt?
Za każdym razem, gdy mam zamiar smażyć bakłażany, zadaję sobie pytanie: solić czy nie solić? Wydaje mi się, że nie czuję notorycznej goryczki bakłażana, więc nie trzeba dodawać soli. Z drugiej strony mówią, że solone bakłażany lepiej zachowują swój kształt.
Kupiwszy po raz kolejny partię moich ulubionych warzyw, postanowiłam raz na zawsze sprawdzić, czy konieczne jest solinie bakłażanów przed smażeniem. Jeśli tak, to dlaczego? A co się zmieni, jeśli tego nie zrobimy?
Otrzymałam duże bakłażany, każdy o wadze około pół kilograma. Działa to na moją korzyść; możesz eksperymentować z jednym owocem, przecinając go na pół.
Najpierw sformułuję moje pytania:
- Czy to prawda, że bakłażany są gorzkie i ta goryczka zniknie, jeśli posolisz je przed gotowaniem?
- Czy bakłażany rzeczywiście wchłoną tyle oleju, ile wlejemy na patelnię?
- Czy ma sens sezonowanie bakłażanów, aby zachować swój kształt w gotowym daniu?
Solić bakłażany lub nie przed gotowaniem
Po obraniu bakłażana (od pewnego czasu zawsze tak robię przygotowując bakłażany do smażenia lub gulaszu) przekrajam go na pół. Miąższ okazał się mięsisty, nasiona drobne i było ich niewiele. Mający szczęście!
Każdą połówkę pokroiłam w kostkę o boku około 1 cm. Jedną kostkę od razu zjadłam, dokładnie przeżuwając, aby rozpoznać obiecaną goryczkę. Nie było go tam, przynajmniej nie w taki sposób, który sprawiał, że chciałam się go pozbyć. Nie wiem, może to była po prostu szczęśliwa odmiana. Generalnie pierwsze pytanie pozostawiono bez jasnej odpowiedzi, niestety…
Ile oleju należy użyć do smażonych bakłażanów?
Połowę kostek bakłażana przełożyłam na durszlak, posypałam łyżką grubej soli morskiej, wymieszałam, przykryłam talerzem i docisnęłam dużym ciężarkiem. Ustawiłem czas na 15 minut.
W rondlu rozgrzej 180 ml oleju roślinnego, wrzuć do niego pozostałe kostki bakłażana i zacznij smażyć na średnim ogniu. Tak, tak, bakłażany naprawdę wchłonęły dużo oleju, jakby nie były warzywami, ale pokrojonym na kawałki biszkoptem. Po chwili pojawił się rumieniec.
Obracałem kawałki szczypcami i pomimo staranności w ruchach, kawałki miały tendencję do rozpadania się. Po 7 minutach od rozpoczęcia smażenia można je było wyjąć z oleju. Po prostu wlałam całą zawartość rondelka do durszlaka ustawionego nad miską – ciekawe było zobaczyć, ile oleju nie wchłonęło.
Ponieważ plan był taki, żeby z wyników eksperymentu zrobić gulasz (i zjeść go), zabrałem się za przygotowanie sosu pomidorowego. Ponadto konieczna będzie odpowiedź na pytanie trzecie. Po prostu podsmażyłam na oliwie drobno posiekaną cebulę i czosnek, dodałam małą ostrą paprykę, zieloną słodką paprykę, a chwilę później pomidory bez skórki. Ugotowałam, doprawiłam szczyptą cukru i soli(!).
Tymczasem minął czas przeznaczony na wstępne solenie bakłażanów. W tym samym rondlu ponownie rozgrzałam 180 ml świeżej oliwy, wycisnęłam kostki bakłażana najlepiej jak umiałam i wrzuciłam je na olej. Nawiasem mówiąc, nie wylałem soku, który wypłynął z bakłażanów, ale wlałem go do szklanki.
Zawartość garnka od razu zachowała się inaczej! Olej zaczął skwierczeć i bulgotać, a na bakłażanach tuż przed naszymi oczami zaczęła pojawiać się skórka. O wiele wygodniej było je odwrócić; kawałki były mocne. Smażyłam je przez te same 7 minut i to był błąd: przyjemny rumieniec pojawił się już w piątej minucie od pierwszego gotowania, potem musiałam przestać! I znowu zawartość garnka wrzucono do durszlaka.
Do identycznych miseczek wlano olej pozostały po smażeniu.
A oto odpowiedź na drugie pytanie: w każdym razie bakłażany nie wchłoną więcej oleju, niż się w nich zmieszczą. Ale oczywiste jest, że solone bakłażany wchłonęły znacznie mniej oleju niż te, które wpadły do oleju spod noża. Te po prostu ociekają olejem tak bardzo, że żaden papierowy ręcznik nie wystarczy! I już na etapie smażenia próbowały się rozpaść. Zobaczymy co się stanie gdy wrzucę smażonego bakłażana do sosu pomidorowego.
Solić bakłażany lub nie zachować ich kształtu
Umieściwszy sos w dwóch identycznych stalowych rondelkach, do każdego dodałam już ostudzone bakłażany, wymieszałam i gotowałam na wolnym ogniu bez przykrycia przez 15 minut.
Na pierwszy rzut oka nie było znaczącej różnicy. Ale kiedy przełożyłem gulasz na talerze, stało się jasne, jak bardzo różnią się one konsystencją. Olej wchłonięty przez niesolony bakłażan przeniesiony do sosu. A mieszanka warzyw była prawie jednorodna. Drugi gulasz był zauważalnie bardziej wytrawny i – uwaga! – okazało się zbyt słone. Właściwie tego można było się spodziewać, ale chciałem jeszcze raz sprawdzić. I tak, kawałki bakłażana zachowały swój kształt trochę lepiej.
To zabawne, ale mój mąż wolał tłustą wersję gulaszu, a ja wersję wytrawną. Mieszając obie opcje otrzymaliśmy gulasz z bakłażana, którego smak i konsystencja przypadły nam obojgu.
Wyniki przygotowania najlepszego na świecie smażonego bakłażana
Co zatem zyskam dzięki moim eksperymentom poza miską prostego gulaszu i górą brudnych naczyń?
Na pierwsze pytanie nie udało się uzyskać odpowiedzi, bo po prostu nie było z czym walczyć – w bakłażanach nie było goryczy. Ale! Czy wiesz, że nasze kubki smakowe są zaprojektowane w taki sposób, że smaki słone przyćmiewają percepcję gorzkich? Oznacza to, że jeśli bakłażan był naprawdę gorzki, sól wygładziłaby tę nieprzyjemność.
Odpowiedź na drugie pytanie jest jasna: nie! Zjem tylko tyle oleju, ile może wchłonąć ich gąbczasty miąższ. Co więcej, jeśli surowe bakłażany posypie się solą, a następnie odciśnie, wchłoną znacznie mniej oleju. Prawie dwa razy!
I wreszcie, czy wstępnie solone bakłażany zachowują swój kształt? Tak, to prawda, szczególnie podczas smażenia. Faktem jest, że bakłażan jest naprawdę jak gąbka. Ale ta gąbka nie jest sucha, ale już wchłonęła wodę. Sól wyciąga tę wodę, a resztę wyciskamy rękami – jak przy wyciskaniu gąbki. Wydawać by się mogło, że olej może teraz zastąpić wodę. Ale nie! Pod wpływem ciepła (w naszym przypadku gorącego oleju) pory „gąbki” gwałtownie się kurczą i zamieniają się w coś w rodzaju szkolnej gumki. I tyle – kanał olejowy jest zamknięty, a gęsty kawałek spokojnie się smaży, jego powierzchnia szybko karmelizuje, uzyskując przyjemny rumieniec.
Cóż, teraz wiem, jak uzyskać bakłażany o odpowiedniej konsystencji w zależności od okoliczności. I pamiętam, że lepiej dodać sól do potrawy z solonych bakłażanów na samym końcu gotowania.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #bakłażan #jakgotować #Alena Spirina #smażony bakłażanPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Konstancja3 sierpnia 2020 r
Bardzo ciekawy eksperyment! I kroję bakłażany w koła, dodaję trochę soli i po kilku minutach usuwam uwolnioną wilgoć papierowymi serwetkami. Smaruję bakłażany olejem roślinnym i smażę je na suchej patelni lub na patelni grillowej.
00OdpowiedźRita Pirko3 października 2018 r
Bardzo ciekawy artykuł! Po prostu uwielbiam bakłażany i to ze skórką!!! Najpierw siekam bakłażany, następnie doprawiam solą i odstawiam na pół godziny. Następnie odsączam powstały sok, płuczę, osuszam ręcznikiem papierowym i smażę. Okazuje się bardzo smaczne!
00OdpowiedźKonstanca2 października 2018 r
Kiedy gotuję gulasz, smażę bakłażany na suchej patelni bez oleju. Stają się złotobrązowe i nie zawierają absolutnie żadnego oleju.
00Odpowiedź
2 października 2018 r
Dużo pustych słów. Wszystko jest nie na miejscu. I tak ogólnie myślę, że wszyscy wiedzą, jak smażyć bakłażany. Nic nowego.
00OdpowiedźTy26 lipca 2018 r
Bardzo lubię smażone bakłażany, ale nie lubię zawartego w nich oleju. Próbowałam je posolić i wycisnąć – żeby jeszcze przed smażeniem się rozsypały i stały się jakoś inne. W rezultacie wymyśliłam dla siebie sposób: bakłażany kroję w kostkę, układam cienką warstwą w naczyniu do pieczenia, soli, dodaję tylko odrobinę oleju, mieszam – i wstawiam do piekarnika pod grill. Piecz na złoty kolor, mieszając w razie potrzeby.
00Odpowiedź
20 lipca 2018 r
Aby bakłażany się nie rozpadły, nie były goryczkowe i wchłonęły mniej oleju, robimy to w następujący sposób: – bakłażany kroimy na kawałki, solimy i odstawiamy na 20 do 40 minut, nie krócej. Następnie dokładnie spłukujemy wodą, zmywamy sól i gorzki sok, a następnie bardzo dobrze wyciskamy go rękami. Po tej procedurze bakłażany tracą dużo objętości, co najmniej trzykrotnie. Teraz możesz je smażyć i dusić – bakłażany się nie rozpadną. Przepis na bakłażany z grzybami: – Bakłażany pokroić w kostkę (można ze skórką, według uznania). Następnie postępować zgodnie z przepisem opisanym powyżej. Następnie do gotowych bakłażanów dodać czerwoną paprykę, dużo ziół, czosnek, olej roślinny Wysterylizuj wszystko w słoikach. Przygotowane w ten sposób bakłażany nie zamieniają się w owsiankę, ale piszczą jak grzyby Spodoba mi się.
00OdpowiedźKonstanty Kzn16 lipca 2018 r
Bardzo ciekawy artykuł. Praktyka jest kryterium prawdy. Prywatnie: żeby bakłażany nie wchłonęły dużej ilości oleju, przed smażeniem kolejnej partii bakłażanów dodaję bardzo mało oleju. Ponadto: przed smażeniem wystarczy posmarować plastry bakłażana cienką warstwą ubitego białka. Jeśli chodzi o gorycz: tak mi się wydaje. że nie występuje we współczesnych odmianach bakłażana.
00Odpowiedźadakałusz1 grudnia 2014 r
Fajny eksperyment! I bardzo wizualny. Dziękuję autorowi! Nie lubię bardzo tłustych. Dlatego poprzez praktykę wybrałem trzecią metodę gotowania. Na prawie suchą patelnię wrzucamy kostki bakłażana, dodajemy odrobinę oleju i smażymy na dużym ogniu, ciągle mieszając. W razie potrzeby dodam trochę więcej oleju. I tak dalej, aż boki kostek bakłażana się zarumienią. Następnie zmniejszam ogień i jeszcze trochę podgrzewam, aby stały się miękkie, ale nie zaczęły się rozpadać. Na koniec dodać sól (w razie potrzeby pieprz i zioła francuskie). Gotowy. Można dodać pomidora. I rozgrzej to. Uwielbiam świeże warzywa i ciepłe kostki bakłażana. Przygotowuję zimowe przetwory, kostki bakłażana blanszuję przez kilka minut w osolonym wrzątku, suszę na ręczniku i zamrażam. Następnie rozmrozić i smażyć mniej więcej tak samo. Nieblanszowane zachowują się znacznie gorzej po rozmrożeniu. A bo latem okazuje się pyszna
00Odpowiedź
28 sierpnia 2014
Dlaczego więc spróbowałeś surowego bakłażana? Goryczka w nich pojawia się po upieczeniu ze skórką, ale to było wcześniej, bardzo dawno temu, 15-20 lat temu. Ale teraz nie ma goryczy, najwyraźniej opracowano nową odmianę.
00OdpowiedźAlena Spirina19 sierpnia 2013
Do gościa z 19.08.2013: Ja też tak czasami robiłem, ale można obejść się bez mycia, wystarczy wyregulować zasolenie w gotowym naczyniu. Przy okazji możesz sprawdzić, czy mycie wpływa na powstawanie skórki. Być może tak.
00OdpowiedźAlena Spirina19 sierpnia 2013
Szanowny Gościu z dnia 18.08.2013, Celowo odciąłem kawałek bakłażana ze skórką i przeżułem go. Nie ma takiej goryczy, od której koniecznie trzeba…