Jak zrobić musztardę
Ludmiła Wengerowa 24 lipca 2022 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz
Po co tracić czas na samodzielne robienie musztardy? Bo domowe smakuje lepiej. Będziesz mieć pewność, że do słoika nikt nie dodał zagęstników, konserwantów ani innych środków chemicznych. Można też wykazać się kreatywnością i przygotować na przykład niezwykłą musztardę z sokiem pomarańczowym. Nie znajdziesz czegoś takiego w sklepach w dzień z ogniem.
Musztarda to przyprawa na zawsze. Do galaretek mięsnych i gotowanych młodych ziemniaków, szynki i grillowanych kiełbasek, a także domowego majonezu i glazury do pieczenia mięs. Wydaje się, że musztarda sprawia, że wszystko, czego dotknie, jest magiczne, z wyjątkiem deserów.
Oczywiście niewiele osób je musztardę łyżkami, ale nawet w małych dawkach ta przyprawa jest niezwykle przydatna. Olejek musztardowy ma właściwości bakteriobójcze i należy do trzech najcenniejszych olejów roślinnych. A same nasiona zawierają wiele ważnych związków: aminokwasy, olejki eteryczne, witaminy A, B, D i E. Gorąca musztarda przyspiesza także metabolizm i pomaga rozkładać tłuszcze: więc nawet smalec z musztardą wydaje się niemal produktem zdrowego stylu życia.
Klasyczna musztarda rosyjska
Zacznijmy od podstaw, czyli od najpopularniejszej przyprawy robionej na bazie musztardy w proszku. Nazywana jest również musztardą „rosyjską” lub musztardą Sarepta – od miasta Sarepta w regionie Wołgi, gdzie Katarzyna II z pomocą niemieckich kolonistów zasadziła rozległe nasadzenia musztardy.
Zaskakujące, ale prawdziwe – jeśli spróbujesz szczypty musztardy, wyda się to… nijakie. Ale gdy rozcieńczymy ją wodą i odczekamy kilka godzin, z mielonych nasion gorczycy wydobędzie się ta sama niepowtarzalna przyprawa – o ognistym, jasnym, ale jednocześnie złożonym i niezwykle atrakcyjnym smaku.
Do tradycyjnej rosyjskiej przystawki, mięsa w galarecie, najlepszą przyprawą jest musztarda rosyjska (Sarepta).
Domową musztardę przygotowuje się po prostu. Proszek musztardowy przesiać przez drobne sito do ceramicznej lub szklanej miski (dzięki temu łatwiej będzie uniknąć grudek) i wymieszać z gorącą wodą, aż powstanie gęsta, gładka pasta. Woda powinna mieć 60-70 stopni: jeśli zalejesz wrzącą wodą, na początku mocna musztarda szybko się wyczerpie i straci ostrość. Jeśli jest to zimna woda, będzie słaba. Następnie dodać odrobinę miodu i szczyptę soli, ponownie wszystko dobrze wymieszać, przykryć pokrywką lub spodkiem i odstawić na jeden dzień w ciepłe miejsce. Następnie pozostaje tylko dodać ocet do musztardy (można użyć białego wina lub zwykłego octu, 6% octu stołowego), oleju roślinnego i ubić trzepaczką lub mikserem na jednorodną emulsję. Ilość dodanego oleju zadecyduje o pikanterii i gładkości ostatecznej przyprawy. Roboczy przepis: na 100 g musztardy w proszku, 300 ml wody, 1 łyżeczka soli bez wierzchu, 1 łyżka miodu bez wierzchu, 30 ml octu i 50 ml oleju roślinnego. Musztardę Sarepta można dodawać do galaretek, galaretek, a nawet smalcu bez mrużenia oczu, ale mrużenia oczu z przyjemnością.
Musztarda z ziarnami, ziołami i zalewą
Następnie możesz eksperymentować z przepisem w nieskończoność. Zamiast octu dodaj zalewę ogórkową lub pomidorową – a przyprawa sprawi, że nawet gotowana pierś z kurczaka zyska nowe, pikantne kolory. Jeśli do octu dodamy jeszcze kilka łyżek startego chrzanu, efekt będzie niesamowity – łzy w oczach, para z uszu i zadowolony uśmiech dla tych, którzy lubią gorąco.
Można jednak pójść w przeciwnym kierunku i nieco złagodzić smak płonącej musztardy. Pomogą w tym warzywa – koper, estragon, bazylia, kolendra. Warzywa lepiej najpierw zblanszować (w ten sposób zachowają kolor), a następnie posiekać je do rozmiarów atomowych. Jeśli dodasz też dobrej oliwy z pierwszego tłoczenia, to nagle ostra musztarda ujawni beztroskie nuty śródziemnomorskie.
Masz ochotę na coś pikantnego zamiast czegoś słodkiego? Następnie dodaj podwójną porcję miodu lub cukru trzcinowego, a zamiast wody użyj podgrzanego soku pomarańczowego lub jabłkowego. Nie można zapomnieć także o occie – w tym przepisie lepiej zastosować ocet jabłkowy lub ryżowy. Podawanie takiej musztardy nie tylko z marynatami rosyjskimi, ale także z wykwintnym talerzem serów czy wędzonkami nie jest grzechem.
W domu możesz przygotować bardzo różne musztardy: zachwyci Cię różnorodnością wyglądu i smaku.
Dla koneserów subtelnych aromatów odpowiednia jest musztarda z przyprawami – cynamonem, goździkami, gałką muszkatołową. W takim przypadku możesz dodać akcent, dodając kroplę oleju sezamowego do zwykłego warzywa. Aromatyczną musztardą możesz doprawić wszystkie zwykłe dania, ale np. makaron azjatycki czy ryba smażona w woku doda to poczucia autentyczności.
Na koniec możesz urozmaicić teksturę, robiąc musztardę z całych ziaren, a nie z proszku. Postępuj w następujący sposób: nasiona gorczycy (150 g) zalej sokiem jabłkowym (135 g) i sokiem pomarańczowym (135 g) i odstaw na około dobę. Nasiona powinny pęcznieć i wchłonąć prawie cały płyn. Następnie dodać sól do mieszaniny, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 3-4 minuty. Gdy mieszanina ostygnie, dodaj miód do smaku i lekko ubij blenderem: połowa nasion powinna zostać zmiażdżona, a połowa powinna pozostać w całości. Idealna przyprawa do wszelkiego rodzaju wędlin, kiełbasek, kiełbasek z grilla i innych hot-dogów!
I na wszelki wypadek wyjaśnijmy, że musztardę można przechowywać w zamkniętym szklanym słoju nie dłużej niż dwa tygodnie (a z ziołami – tydzień). Chociaż najprawdopodobniej zakończy się znacznie wcześniej.
Jak używać musztardy
Przyprawa uniwersalna sama w sobie jest oczywiście dobra. Można go jednak stosować w bardziej urozmaicony sposób: jeśli chcesz zaostrzyć i skomplikować smak znanych potraw, po prostu dodaj do nich szczyptę musztardy jako przyprawę.
Szkliwo
Glazura miodowo-musztardowa nie tylko zachwyca smakiem, ale także oszczędza czas – w końcu można w niej ugotować i wstępnie zamarynować mięso. Na szklankę miodu weź kilka łyżek klasycznej i słodkiej musztardy z pełnymi ziarnami, dodaj 50 g masła, szczyptę soli, wymieszaj w rondlu i podgrzewaj na małym ogniu, mieszając, aby miód się nie przypalił. Otrzymasz coś w rodzaju miodowo-pikantnego karmelu.
Glazura miodowo-musztardowa nada Twojemu mięsu apetyczną skórkę i zachwycający wygląd.
Uzbrój się w szczotkę i grillując filety z łososia, żeberka wieprzowe, stek z indyka czy kotlety, posmaruj je dokładnie glazurą na 10 minut przed zdjęciem z ognia. Gwarantujemy oszałamiający wygląd i błyszczącą skórkę!
Majonez
Nie ma sensu podawać przepisu na domowy majonez, łatwo go znaleźć na naszym portalu. Pamiętajcie tylko, że jeśli do ubitych jajek dodamy łyżkę domowej musztardy i posiekany ząbek czosnku, a następnie cienkim strumieniem powoli wlewamy olej roślinny, otrzymamy nie tylko majonez, ale wykwintny sos prowansalski, najlepszy przyjaciel wszystkich sałatek świątecznych bez wyjątku.
Flakonik na sole trzeźwiące
Klasyczny francuski sos sałatkowy zdecydowanie wymaga musztardy. Jedną część octu winnego, cztery części dobrej oliwy z oliwek, sól, pieprz, odrobinę skórki cytrynowej i musztardę należy energicznie wymieszać, aż do uzyskania emulsji. Dzięki temu dressingowi nawet pusty stos liści zielonej sałaty zakwitnie i będzie pachniał.
Do sałatek polecamy sos winegret, którego obowiązkowym składnikiem jest musztarda. Jak to mówią, zjedz swój umysł!
Rzadkie ciasto
Ciasto Puszyste to teksturalne „opakowanie” wszystkiego, co smażone w głębokim tłuszczu. Ma tylko jedną wadę – brak własnego gustu. Tutaj również przyda się musztarda: ubić kilka jajek z łyżeczką musztardy, szczyptą soli i wymieszać z mąką, aby uzyskać coś w rodzaju płynnej kwaśnej śmietany bez grudek. Przed dodaniem do gorącego oleju możesz zanurzyć w tej mieszance wszystko, ale pikantna, chrupiąca skorupka szczególnie przyda się potrawom o neutralnym smaku: cukinii, skrzydełkom kurczaka, filetom z dorsza lub kapeluszom pieczarek.
Ubieranie się na okroshkę
Stary sekret głównego rosyjskiego chłodnika, o którym warto przypomnieć. Aby okroshka przypominała zupę, a nie tylko pokrojone w plasterki warzywa i kiełbasę zamoczoną w kwasie chlebowym, zagęszcza się ją kwaśną śmietaną i dressingiem musztardowym: żółtka jaj na twardo łączy się z drobno posiekaną zieloną cebulą, dokładnie przeciera sitko na pastę i łączymy ze śmietaną. Jeśli rozcieńczysz sos kwasem, okroshka będzie miała przyjemny aksamitny, gęsty i lekko pikantny smak.
Przed wlaniem kwasu do okroshki przygotuj specjalny dressing: zmiel musztardę z żółtkami, następnie dodaj zieloną cebulę i śmietanę. Pikantność, gęstość i pikantność gwarantowane!
Sos musztardowy jak z McDonalda
Nie możesz przywrócić tego, co zniknęło, ale całkiem możliwe jest powtórzenie tego samego smaku w domu. Rzecz w tym, żeby musztarda była jak najbardziej ostra; to właśnie równoważy smak. Połącz równe ilości musztardy, płynnego miodu o neutralnym smaku (lub syropu cukrowego) i majonezu i dokładnie wymieszaj, aż masa będzie gładka. Gotowy! Pozostaje tylko zaopatrzyć się w nuggetsy i frytki.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #domowa musztardaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Konstanca24 lipca 2022 r
Mój mąż często sam robi musztardę z proszku i różnych solanek oraz marynat. Wychodzi pyszne, nie ma porównania z kupnym.
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych