Jak zrobić kompot z suszonych moreli: sekrety doskonałego smaku

Jak zrobić kompot z suszonych moreli: sekrety doskonałego smaku

Jak zrobić kompot z suszonych moreli: sekrety doskonałego smaku

Olga Siutkina 28 marca 2024 r

Suszone owoce od dawna są produktami kuchni rosyjskiej: suszone jagody, jabłka i gruszki. Dziś dołączają do nich rodzynki, śliwki i suszone morele. Z tego ostatniego można przygotować zaskakująco smaczne kompoty. To prawda, że ​​​​w tym celu musisz poznać kilka tajemnic.

Jak zrobić kompot z suszonych moreli, sekrety doskonałego smaku

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Kuraga i spółka
  • Jakie są zalety suszonych moreli?
  • Sekrety kompotu z suszonych moreli
  • Co dodać do kompotu z suszonych moreli
  • Jakie przyprawy można dodać do kompotu z suszonych moreli?
  • Idealny kompot z suszonych moreli

Kuraga i spółka

Słowo „szeptany” lub „shaptala” jest dość starożytne. Jak podaje słownik Dahla, są to „suszone brzoskwinie importowane z Azji”. Tradycyjnie uważa się, że pochodzi od perskiego słowa šäftaly, co oznacza „brzoskwinia”. Jednak historia spłatała temu słowu żart. Później, pod koniec XIX wieku, nazwa ta oznaczała już suszone morele.

Ale dziś wszystkie suszone owoce moreli są wyraźnie podzielone według nazwy. Chociaż metoda suszenia jest taka sama dla wszystkich – pod promieniami słońca.

Suszone morele, podobnie jak inne rodzaje moreli, suszy się na słońcu na świeżym powietrzu
Suszone morele, podobnie jak inne rodzaje moreli, suszy się na słońcu na świeżym powietrzu

  • Suszona morela to morela przecięta na pół i usunięta pestka.
  • Kaisa to morela, z której ostrożnie usunięto pestkę i łodygę poprzez nacięcie. Ale owoc pozostał nienaruszony.
  • Morela – suszona morela z pestką. Stosuje się małe odmiany, a po wysuszeniu uzyskuje się najbardziej aromatyczne suszone owoce.

Jest też suszony asztak morelowy. Ostrożnie usuwa się pestkę, wyjmuje się jądro i wkłada z powrotem do na wpół suszonej moreli. Następnie suszy się go razem z jądrem. To już samodzielna słodycz do herbaty.

Vzvar lub uzvar jest wytwarzany z moreli. Po ugotowaniu długo się gotuje i zaparza, dając bogaty, aromatyczny i bardzo zdrowy napój.

Jakie są zalety suszonych moreli?

Kto odmówi latem dojrzałej, soczystej moreli? Myślę, że jest ich niewiele. Większość ludzi stara się jeść dużo moreli w sezonie, a nawet przechowuje je do wykorzystania w przyszłości w postaci kompotów i dżemów. A w miejscach dojrzewania – suche.

Należy pamiętać, że suszone morele to tak naprawdę żywność w puszkach. Jak wiadomo, jedną z metod konserwowania jest usuwanie wilgoci. Tak właśnie dzieje się z suszonymi morelami.

Jednocześnie suszone morele, pomimo suszenia, pozostają tak samo pożywne i zdrowe jak świeże morele.

Lekarze zalecają spożywanie 5 kawałków suszonych moreli dziennie.
Lekarze zalecają spożywanie 5 kawałków suszonych moreli dziennie.

Suszone morele, kaisa i morele poprawiają metabolizm w organizmie, wspomagają dobre trawienie i stabilizują ciśnienie krwi. Zawarta w nich witamina C zapobiega grypie i ARVI. Witaminę K zaleca się przy chorobach układu sercowo-naczyniowego.

Suszone morele zawierają fosfor, wapń i żelazo. Ponadto duże ilości witaminy B5 pomaga usuwać radionuklidy.

Ilekroć jesz 5 kawałków suszonych moreli dziennie – to jest dokładnie to, co zalecają lekarze (nie więcej) – możesz uzyskać maksymalne korzyści: kontrolować skoki ciśnienia krwi, poprawiać koloryt i kondycję skóry, zwiększać poziom hemoglobiny, poprawiać wzrok, usuwać obrzęk. Jedzenie suszonych moreli zmniejsza ryzyko cukrzycy.

Ale nie powinniśmy zapominać, że suszone morele mają więcej kalorii niż świeże morele. 100 g suszonych moreli zawiera 215 kcal, natomiast 100 g świeżych moreli zawiera tylko 44 kcal.

Suszone morele można spożywać w naturalnej postaci jako słodycz zamiast cukierków lub dodawać do dań mięsnych i deserów. Lub możesz ugotować kompot. Z suszonych moreli samych lub z dodatkiem innych suszonych owoców.

W zasadzie gotowanie kompotu nie jest wielką nauką. Istnieją jednak wskazówki i triki, jak uczynić go najbardziej użytecznym bez wydawania dużego wysiłku.

Sekrety kompotu z suszonych moreli

Kupując, od razu zwróć uwagę na wygląd suszonych moreli: powinny być całe, bez uszkodzeń i suche w dotyku. Nie mówię o owadach: zdarza się to rzadko, ponieważ obecnie suszone owoce najczęściej poddaje się specjalnej obróbce dwutlenkiem siarki. Chcesz naturalny produkt? Słuchaj dalej.

  1. Zwróć uwagę na połysk owocu: im bardziej błyszczący jest owoc, tym większe jest prawdopodobieństwo, że został poddany działaniu środków chemicznych. Dwutlenek siarki – do konserwacji i odstraszania owadów oraz gliceryna – dla atrakcyjnego koloru i połysku. Im jaśniejszy kolor, tym większe prawdopodobieństwo, że owoc został wystawiony na działanie środków chemicznych. Ze wszystkich oferowanych wybierz ciemniejsze, matowe, wytrawne, nieklejące się owoce. Może i są mniej ładne, ale czystsze. Wyjaśnię to jasno: substancje stosowane do leczenia owoców nie są trujące, ale mogą powodować alergie.
  2. Jeśli kupujesz suszone morele na rynku, nie wybieraj owoców, które są zbyt miękkie – mogły zostać specjalnie namoczone dla atrakcyjności i zwiększenia masy ciała.
  3. Przed jedzeniem należy umyć suszone morele ciepłą wodą (ręcznie każdy owoc) i moczyć przez 20 minut w ciepłej wodzie. W ten sposób nie tylko kurz zostanie maksymalnie zmyty, ale także substancje, które mogły zostać użyte do przetworzenia suszonych moreli, przedostaną się do wody. Nie trzeba polewać go wrzącą wodą!
  4. Aby przygotować kompot, suszone morele wrzucamy do rondla, zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj przez 20 minut.
  5. Zdejmij z ognia i pozostaw do ostygnięcia, aż całkowicie ostygnie. A oto ważny niuans: aby maksymalnie zatrzymać ciepło, owiń patelnię kompotem czymś ciepłym. Na tym etapie kompot uzyskuje maksymalny smak, aromat i korzyści z suszonych owoców.
  6. Gdy kompot całkowicie ostygnie, można go przelać do karafki lub do szklanek. Pyszne jagody gotowane na parze najlepiej spożywać od razu z kompotem lub pozostawić do przygotowania nadzienia do ciast lub deserów. To jest to, co zawsze robię.

Co dodać do kompotu z suszonych moreli

Kompot z suszonych moreli jest napojem samowystarczalnym. Jeśli masz wysokiej jakości produkt wyjściowy, suszone morele lub kaisa, jest on cudowny o każdej porze roku. Zimą oczywiście uzupełnia braki witamin, a latem po prostu doskonale gasi pragnienie.

Ale oprócz suszonych moreli do kompotu można dodać wiele różnych owoców. Będzie więc miał inne odcienie smaku:

  • Rodzynki dodadzą słodyczy.
  • Suszone jabłka wzbogacą kompot i dodadzą letniej świeżości.
  • Gruszki suszone lub wędzone. Jeżeli gruszki wędzono na trocinach wiśniowych, aromat ten wyczuwalny jest także w kompocie. Co więcej, nie trzeba ich umieszczać dużo: wystarczy kilka sztuk. W przeciwnym razie ich jasność może przyćmić aromat suszonych moreli. Suszona lub wędzona gruszka nadaje kompotowi z suszonych moreli niepowtarzalny smak i aromat.
  • Suszone wiśnie w kompocie mają delikatny zapach migdałów i kwaskowatość.
  • Śliwki mają wyjątkowy smak i aromat. Śliwki również występują w różnych odmianach: po prostu suszone śliwki lub wędzone, podobnie jak gruszki.
  • Dzika róża to świetny suplement witaminowy! Pojawi się także dodatkowa kwaskowatość.

Każdy z tych suszonych owoców można osobno dodać do kompotu z suszonych moreli, a jeśli złożymy wszystko razem, otrzymamy taki sam kompot z suszonych owoców, jaki jest wymagany w przedszkolach, szkołach i placówkach gastronomicznych. Super przydatna rzecz!

Z pełnego zestawu suszonych owoców gotuje się tak zwany uzvar lub vzvar. To, co odróżnia go od zwykłego kompotu, to większa zawartość suszonych owoców. Uzvar gotuje się na małym ogniu przez długi czas, a następnie zaparza i schładza. Do tego napoju w ogóle nie dodaje się cukru. Bogaty, gęsty bulion uzyskujemy wyłącznie dzięki bogatemu wyborowi suszonych owoców.

Jakie przyprawy można dodać do kompotu z suszonych moreli?

Napój z suszonych moreli ma bardzo delikatny aromat. Dlatego dodając przyprawy, najważniejsze jest, aby nie przesadzić i nie zakłócać głównego, czystego smaku.

Trochę wanilii, trochę skórki z cytryny lub pomarańczy – to wystarczy na delikatny kompot z suszonych moreli. Jeśli kwaskowatość jest niewystarczająca, można zrównoważyć smak dodając sok z cytryny lub kwas.

Idealny kompot z suszonych moreli

Owoc pestkowy, morela, który w sezonie letnim zachwyca nas świeżością maksymalnie przez miesiąc, w magiczny sposób gromadzi wszystko, co najlepsze, suszony na świeżym powietrzu, w promieniach południowego słońca. I staje się wyjątkowym, słonecznym suszonym owocem – suszonymi morelami.

Napój z suszonych moreli odbiera im te same właściwości, co sam susz. Dosłownie garść owoców gotowanych na parze w wodzie i orzeźwiający napój zagoszczą na Twoim stole. Kompot z suszonych moreli można przygotować o każdej porze roku, niezależnie od pory roku. I na pewno będzie zdrowszy niż słodka soda. Jest to produkt naturalny. Szczególnie polecam przygotowanie tego kompotu dla dzieci. Na pewno to pokochają!

A teraz przepis na napój dietetyczny dla osób odchudzających się.

Idealny kompot z suszonych moreli przesiąknięty jest światłem słońca i wypełniony letnimi witaminami
Idealny kompot z suszonych moreli przesiąknięty jest światłem słońca i wypełniony letnimi witaminami

Do przygotowania kompotu potrzebujesz:

  • 300 g suszonych moreli
  • 1,5–2 litry wody
  • 1 pasek skórki pomarańczowej

Celowo nie piszę w przepisie ilości cukru – można go dodać pod koniec gotowania do smaku lub w ogóle go nie dodawać, kompot i tak wychodzi przepyszny.

  1. Suszone morele umyj w ciepłej wodzie, najlepiej każdy owoc ręcznie. Pamiętaj, aby dodać ciepłą wodę (nie wrzącą!) i pozostawić na 20 minut: maksymalna ilość substancji, które mogły zostać użyte do przetworzenia owocu, zostanie wchłonięta z powierzchni suszonych moreli do wody.
  2. Pomarańczę umyj pędzelkiem w ciepłej wodzie i odetnij nożem pasek skórki o szerokości 1 cm. Skórka pomarańczowa nada kompotowi z suszonych moreli lekki cytrusowy aromat i większą pikanterii.
  3. Namoczone suszone morele odcedzić i ponownie przepłukać wodą. Jeśli masz pewność, że kupiłeś właściwe suszone morele i dokonałeś wyboru w oparciu o poradę, nie musisz spłukiwać wodą: wystarczy namoczenie.
  4. Suszone morele i pasek skórki pomarańczowej włóż do rondla i zalej zimną wodą. Postawić na średnim ogniu i doprowadzić do wrzenia. Po zagotowaniu zmniejsz ogień do niskiego.
  5. Ugotuj kompot z suszonych moreli w temperaturze wrzenia minimum 2025 minut. Na koniec można dodać cukier do smaku. Ale najpierw spróbuj – może i bez tego będzie Ci smakować.
  6. Zdejmij suszony kompot morelowy z ognia, usuń skórkę i pozostaw do ostygnięcia. Dobrze jest przykryć patelnię z kompotem czymś ciepłym, aby jak najdłużej utrzymać ciepło – w ten sposób kompot jeszcze lepiej naparuje i maksymalnie wchłonie smak i aromat wspaniałych suszonych moreli.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #suszonemorele #kompotPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość KonstancaKonstanca15 kwietnia 2022 r

Zrobiłam kompot z suszonych moreli i wiśni – zarówno świeżych, jak i mrożonych – i również wyszedł bardzo smaczny.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja