Jak zrobić domowy pasztet – mówi szef kuchni restauracji

Jak zrobić domowy pasztet – mówi szef kuchni restauracji

Jak zrobić domowy pasztet – mówi szef kuchni restauracji

Mój magnes 09 grudnia 2022 r5,00 (6)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Odpowiedni pasztet jest delikatny, aromatyczny, o bogatym smaku mięsa lub podrobów. Znane danie może zamienić się w kulinarne arcydzieło, które może ozdobić świąteczny stół. Regis Trigel, szef kuchni marki grupy restauracyjnej Lila, podpowiada, jak prawidłowo przygotować i podać pasztet w niecodzienny sposób.

Jak zrobić domowy pasztet – mówi szef kuchni restauracjiJak zrobić domowy pasztet – mówi szef kuchni restauracjiJak zrobić domowy pasztet – mówi szef kuchni restauracjiJak zrobić domowy pasztet – mówi szef kuchni restauracji

3 lifehacki na pyszny pasztet

  • Wątróbka powinna pozostać w środku różowawa, aby pasztet nie stał się szary i suchy.
  • Nie smaż, ale gotuj cebulę na wolnym ogniu, nie dopuszczając do ciemnienia.
  • Do pasztetu nie należy oszczędzać masła ani gęstej śmietanki. Kremowa konsystencja wygładzi wrodzoną gorycz wątroby.

Rada: Aby powierzchnia pasztetu nie zwietrzała i nie pokryła się ciemną, nieapetyczną skórką, lepiej „konserwować” delikatną masę wątrobową, polewając jej powierzchnię roztopionym masłem, smalcem lub jakąś galaretką jagodową, po prostu wprowadzając żelatynę do dowolnego domowego dżemu.

Niekonwencjonalne przepisy na aromatyczny pasztet

We Francji za pasztet uważa się wyłącznie nadzienie pieczone w skórce chleba. Bez skórki – bez pasztetu. Przyjrzymy się jednak różnym wersjom tego dania – od złożonego pasztetu w cieście po szybki pasztet z wątroby.

Pasztet w skórce chleba

Pod skorupą ciasta można schować wszystko: mięso mielone (najczęściej wieprzowe lub królicze), drobiowe lub wszelkiego rodzaju wątroby (wątroba, nerki, duszone ogony i inne flaki). Im więcej składników, tym ciekawsza konsystencja i smak. Część składników można zmielić w blenderze na gładką masę, a te najsmaczniejsze i najbardziej ulubione można pokroić na drobne kawałki.

Pasztety uwielbiają przyprawy: dodać ziele angielskie, majeranek, gałkę muszkatołową, tymianek, a mięso mielone można uzupełnić koniakiem lub brandy, po lekkim odparowaniu na patelni, aby zapach alkoholu wyparował.

Spód pasztetu wytwarzany jest z ciasta francuskiego lub siekanego, które nie zamoczy się podczas pieczenia. Aby skórka nie pękała, ale nie brązowiła, pasztet piecze się w temperaturze 170 stopni. Przed podaniem pasztet należy wystudzić i przechowywać w lodówce przez jeden dzień, aby poszczególne elementy nadzienia tworzyły jedną całość.

Rada: Przed włożeniem do lodówki do skorupy ciasta wlać odrobinę bulionu mięsnego lub drobiowego zagęszczonego żelatyną. Wypełni wszelkie puste przestrzenie w mięsie mielonym, a po wystygnięciu stwardnieje w galaretę, wtedy pasztet będzie wyglądał jeszcze ciekawiej po przekrojeniu. Pasztet podaje się pokrojony w poprzeczne plastry. Nie wymaga przystawki!

Pasztet bez skórki

Pasztet pieczony bez skórki nazywany jest potocznie terrine. Nadzienie do niego przygotowuje się według tych samych zasad, co do pasztetu w cieście, ale należy obejść się bez bulionu: płyn nieuchronnie rozleje się po formie. Do terrine można dodać zielony groszek lub oliwki, dodadzą one pikanterii smaku. Śliwki i pomarańcza dobrze komponują się z pasztetem z kaczki, natomiast kurczak i indyk dobrze komponują się z bekonem.

Terrynę przygotowujemy w piekarniku w minimalnej temperaturze nie wyższej niż 160 stopni. Bardzo ważne jest, aby się nie paliło! Aby tego uniknąć, włóż do piekarnika naczynie z wodą.

Ciasta bez pieczenia

Ta wersja jest najprostsza: do przygotowania potrzebny jest jedynie blender. Podstawą może stać się wszystko. Opcja budżetowa to ryby wędzone, np. makrela, które można „poślubić” w pasztecie z kremowym chrzanem i zieloną cebulką. Pasztet z mięsa kraba ze skórką cytryny i domowym majonezem będzie wyglądał efektownie na noworocznym stole. A najszybszą opcją jest konserwowy pasztet z różowego łososia lub tuńczyka z domowym majonezem, tymiankiem, rozmarynem lub koprem włoskim.

Pasztety warzywne

Idealny dla wegetarian i nie tylko: posiekaj gęste warzywa, grzyby lub orzechy. Jeśli dobierzesz do nich odpowiednie dodatki, otrzymasz pyszną przekąskę dla tych, którzy nie jedzą mięsa. Pieczone bakłażany łączy się z orzechami, kminkiem i kolendrą.

Aby uzyskać gęstość, wymieszaj je ze śmietaną lub jajkiem na twardo, a do białej lub czerwonej fasoli dodaj czosnek, paprykę, odrobinę oleju sezamowego lub innego oleju orzechowego i świeżą kolendrę. Pasztet pieprzowy wygląda elegancko, a do kalafiora można dodać kilka anchois i domowych grzanek, aby uzyskać więcej smaku.

Jak prawidłowo podawać pasztet

Upieczonego pasztetu i terrine nie smaruje się chlebem, podaje się je na schłodzonym talerzu i je się widelcem. Ale miękkie smarowidła podaje się na stół z chlebem lub z chlebem; bagietka lub brioszka są uważane za idealną opcję. Smak pasztetu podkreślą korniszony i oliwki: można je dodać do nadzienia lub podać osobno.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, z pewnością urozmaici ona Twoją dotychczasową dietę.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #łebPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja